Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Arheologija i paleontologija

Misterij kako je čovjekov mozak pretvoren u staklo nakon erupcije Vezuva možda je riješen

Godine 79. n.e., muškarac koji je poginuo tijekom erupcije Vezuva u blizini Pompeja doživio je rijetku transformaciju: njegov mozak je, naizgled, pretvoren u staklo. Međutim, znanstvenici su dugo raspravljali o tome kako se to moglo dogoditi, jer piroklastični tokovi kamenih fragmenata, pepela i plinova koji su ga zatrpali ne bi bili dovoljno vrući, niti bi se dovoljno brzo ohladili, da bi se njegov mozak „ostaklio“ ili vitrificirao.

Sada su istraživači predložili novo objašnjenje: prije dolaska piroklastičnih tokova morao je postojati superzagrijani oblak pepela koji je najprije brzo zagrijao, a zatim brzo ohladio mozak, pretvarajući ga u staklo.

Stakleni materijal pronađen je unutar muškarčeve lubanje u Herkulaneju. Istraživači navode da ga je stvorio supervrući oblak pepela s Vesuvija koji je prethodio njegovim piroklastičnim tokovima. (Autor slike: Pier Paolo Petrone)

Novo istraživanje, objavljeno u časopisu Scientific Reports, predstavlja najnoviji doprinos raspravi o materijalu pronađenom u ostacima muškarčeve lubanje. Prva studija koja je tvrdila ovo objavljena je 2020. godine, no kritičari su iste godine navodili da „stakleni mozak“ možda uopće nije bio moždano tkivo. Ipak, novo istraživanje pruža dodatne dokaze – uključujući ostatke moždanih stanica – koje autori tumače kao dokaz da je materijal zapravo vitrificirano moždano tkivo.

Oblaci pepela

Nova teorija potkrijepljena je studijama fragmenata ugljena pronađenih u blizini ostataka muškarca u Herkulaneju, primorskom gradu nekoliko milja od Pompeja koji je uništen tijekom iste erupcije, kako je izjavio glavni autor studije, Guido Giordano, geolog i vulkanolog sa Sveučilišta Roma Tre.

„U Herkulaneju smo pronašli fragmente ugljena koji su doživjeli višestruke faze zagrijavanja, a najviše temperature bile su povezane s početnim supervrućim oblakom pepela“, rekao je.

Za takve oblake pepela poznato je da su se formirali tijekom nekoliko nedavnih vulkanskih erupcija u kojima su se javili piroklastični tokovi, uključujući erupciju planine Unzen u Japanu 1991. godine i erupciju vulkana Fuego u Gvatemali 2018. godine.

Muškarac je poginuo tijekom erupcije dok je ležao na krevetu u Collegium Augustaliumu u Herkulaneju, građanskoj instituciji koja je promicala štovanje rimskih careva.

Početni oblak pepela sadržavao je vrlo malo vulkanskog materijala, pa se moglo činiti da nema značajan fizički učinak. Ipak, zbog svoje ekstremno visoke temperature mogao je biti smrtonosan – istraživači procjenjuju da je početni oblak pepela koji je prekrio Herkulaneum dosegao više od 510 stupnjeva Celzija, što je najprije bilo dovoljno vruće, a zatim se dovoljno brzo ohladilo, da vitrificira mozak.

Stakleni mozak

Međutim, neki znanstvenici dovode u pitanje je li stakleni materijal pronađen u ostacima muškarca u Herkulaneju uopće bio moždano tkivo. Studija objavljena 2020. godine u časopisu Science & Technology of Archaeological Research, koju je vodila molekularna arheologinja Alexandra Morton-Hayward – sada na Sveučilištu u Oxfordu – tvrdila je da uzorci staklenog materijala nisu bili dostupni vanjskim istraživačima. Ona i njezini kolege također su tvrdili da piroklastični tokovi u Herkulaneju nisu bili dovoljno vrući, niti su se dovoljno brzo ohladili, da bi se mozak pretvorio u staklo.

Novo istraživanje, koje su proveli Giordano i njegovi kolege, osnažuje njihovu tvrdnju da je stakleni materijal bio dio čovjekovog mozga te sadrži mikroskopsku analizu koja otkriva ostatke moždanih stanica i drugih struktura mozga unutar staklenog materijala.

Arheolog Pedar Foss sa Sveučilišta DePauw u Indiani i autor knjige Pliny and the Eruption of Vesuvius (Routledge, 2022), koji nije bio uključen u najnovije istraživanje, izjavio je da nije jasno je li novo istraživanje razriješilo sve nedoumice o prirodi materijala.

„Drago mi je da se ovo istraživanje provodi, ali još je mnogo toga potrebno da se to potvrdi“, izjavio je.

Možda će vas zanimati

Znanost

Ako si u mladosti konzumirao/la velike količine marihuane, nova istraživanja donose neočekivano olakšanje. Iako većina ljudi prilikom paljenja jointa ne razmišlja o “poboljšanim kognitivnim...

Planete i mjeseci

Kineski rover Zhurong, koji istražuje sušnu površinu Crvenog planeta od svibnja 2021., napravio je fascinantno otkriće: drevne, “turističke” plaže. Prema novom radu objavljenom u...

Robotika

Možda smo napokon došli do točke gdje humanoidni roboti više nisu samo nespretne zanimljivosti, već ozbiljni kandidati — ako ne i izravne zamjene —...

Biologija

Zvuci li vam izraz “mamutski miševi” pomalo nespojivo? Pa, u našem modernom dobu genske modifikacije, to je jednostavno nova realnost. Znanstvenici iz Colossal Biosciencesa...