Hebrejsko sveučilište u Jeruzalemu objavilo je u četvrtak otkriće nove pećine u kojoj su se nalazili rukopisi s Mrtvog mora, što je jedno od “najvažnijih otkrića” vezano uz taj čuveni pisani materijal nakon njihova otkrića prije približno šezdeset godina.
Ti tekstovi koji datiraju od 3. stoljeća prije Krista do prvog stoljeća nakon Krista, skup su od gotovo tisuću pergamenata uglavnom na hebrejskom, ali i na aramejskom i grčkom među kojima su brojne knjige Starog zavjeta. Predstavljaju najstarije poznate rukopise iz hebrejske Biblije.
Dosad su arheolozi utvrdili da su rukopisi koje je pronašao beduinski pastir sjeverozapadno od Mrtvog mora između 1947. i 1956., blizu arheološkog nalazišta Qumran, pohranjeni u 11 pećina.
“Otkriće 12. pećine moglo bi potpuno izmijeniti naša saznanja o rukopisima s Mrtvog mora”, kazao je Oren Gutfeld, arheolog na Institutu za arheologiju Hebrejskog sveučilišta u Jeruzalemu, odgovoran za iskapanja.
Smještena zapadno od Qumrana na okupiranoj Zapadnoj obali, pećina ne sadrži rukopise nego brojne dokaze o njihovu nekadašnjem prisustvu, posebice komade keramičkih posuda u koje su položeni i kožne trake kojima su smotani, istaknuo je arheolog.
Pećine s rukopisima velikim su dijelom opljačkane pedesetih godina prošlog stoljeća. Glave pijuka iz tog doba pronađene se u pećini što svjedoči da je i ona doživjela istu sudbinu, piše u priopćenju Hebrejskog sveučilišta.
Oren Gutfeld descubre una nueva cueva con manuscritos del Mar Muerto. pic.twitter.com/HlA2uYM9QK
— Javier Alonso (@LorettatheRebel) February 8, 2017

Amon Rakelić
9 veljače, 2017 u 8:32 pm
čekaj da ga se Vatikan dočepa , bit će samo mir i dobro
edmond savić
10 veljače, 2017 u 3:18 pm
Platno di je navodno Isus zamotan (Torinsko) ne potiće iz njegovo doba već mnogo stoljeća kasnije neki i dalje zatucani i viruju da je to drugaćije.Vatikan je pragmatićan ne brani niti tvrdi da je platno iz Isusovog doba.Trbaju dat sirotinji više puno zuje malo meda daju sami trutovi debelih obraza.
Goran Vedriš
9 veljače, 2017 u 8:40 pm
To je kao da nadju pecinu sa spisima koji kazu “Ezopove basne su istinite, od rijeci do rijeci…stujte ih kao rijec bozju….” ne kazem da biblija nije istinita, nego je cijela prica problematicna
Vlatko Dolancic
9 veljače, 2017 u 8:41 pm
Biblija je knjiga vjere. Traziti znanost u njoj je najčešće pogresno…
igo
10 veljače, 2017 u 9:20 am
ovo što kažeš, da tražiti znanost u bibliji je pogrešno može vrijediti vsamo za vjernike dok mi koji to nismo želimo dokaze da li je biblija vjerodostojna ili ne
Goran Vedriš
9 veljače, 2017 u 8:49 pm
da, nisam ni rekao da je biblija tehnički priručnik 🙂 nego kažem, stari narodi su mogli za bilo šta napisat “to je istina….”
Vlatko Dolancic
9 veljače, 2017 u 8:50 pm
U tome i jest bit: vjeruj ili nemoj…nitko te ne tjera da vjeruješ
Bojan Farago
9 veljače, 2017 u 8:58 pm
opet izmjenjuju saznanja
Tica Roda
9 veljače, 2017 u 9:03 pm
Ja vjerujem da je te spise u te pećine položio neki tadašnji Snowden u nadi da će biti jednog dana bolji svjet….
No nažalost. …
Vesna Lokar
9 veljače, 2017 u 10:24 pm
Kaže: ‘Otkriće 12. pećine moglo bi potpuno izmijeniti naša saznanja o rukopisima s Mrtvog mora…’
Ahahahha spisi iz 11 pećina otkrivaju autentičnost i točnost Biblije, ali 12. pećina bi mogla otkriti teoriju zavjere? Vi se šalite…
Radije povjerujte u Isusove riječi: ‘Kažem vam: ako ovi [učenici] ušute, kamenje će vikati!’ 😀
Anđelo Jay Radić
10 veljače, 2017 u 10:17 pm
ček, ti na portalu koji se zove ZNANOST pišeš da virujemo u isusa?!
Vesna Lokar
10 veljače, 2017 u 10:22 pm
A čekajte, znanstvenici ne smiju vjerovati u Isusa ili? Ako vam nabrojim koji su sve znanstvenici kroz povijest vjerovali u Isusa, možda promijenite mišljenje.
Govorite o znanosti kao svom bogu kojeg treba štovati. Oprostite, ali ja vjerujem samo onom Bogu koji je isti jučer, danas i sutra, čija riječ stoji i ispunjava se, a ne onom koji se mijenja kako vjetar puhne. A naravno da volim pročitati i nešto korisno što nalazim na ovoj stranici. Kako bi se reklo, preberem što valja, ostalo odbacim. 🙂
Vesna Lokar
10 veljače, 2017 u 10:30 pm
Uostalom, sam članak se poziva na Kumranske spise, koji se tiču potvrde Biblije. Dakle, stranica koja se zove Znanost piše o Bibliji. Naravno da imam pravo nešto reći o tome.
Marko Ferek
11 veljače, 2017 u 3:53 am
To hercegofka samo reklamira medjugorje.. prije su se lijecili ljudi ispustanjem krvi,ali vidi.. promjenili su misljenje.. zasto?
Vesna Lokar
11 veljače, 2017 u 4:32 am
Pa o tome i govorim. Znanost je prevrtljiva kao i znanstvenici koji stoje iza nje. Nekada su liječnici tvrdili da krv treba ispustiti, ali Bog u to vrijeme govori: ‘Život tijela je u krvi’ (Lev 17,11). Danas se znanost s time slaže, potrebna je transfuzija, a ne ispuštanje krvi. Ali tko je Boga slušao tada, tko ga sluša danas? Što će vama Bog, pametnim znanstvenicima…
Fini
9 veljače, 2017 u 11:46 pm
Fino
Rosana Cafuk
10 veljače, 2017 u 8:08 pm
Zakaj svi mislite da se znanost i vjera MORAJU pobijati,kad u biti jedno podrzava drugo i obratno?Da se izadje iz okvira i pogleda sve u sirem kontekstu i drugacijem svjetlu,zbilja bi bilo samo MIR I DOBRO 🙂 Lp