Nešto vrlo čudno dodađa se s čimpanzama i pavijanima u Ugandi. Znanstvenici koji već nekoliko godina rade u Nacionalnom parku Kibale u Zapadnoj Ugandi primijetili su da je broj primata koji pate od deformacija u porastu, pa iskazuju stanja poput udova koji nedostaju, nerazvijenog krzna, raspukle usne, konkavna lica ili plošne noseve.
U novoj studiji objavljenoj u časopisu Science of The Total Environment, znanstvenici kažu da su možda pronašli krivca – poljoprivredni pesticidi.
U Sebitoliju, području Nacionalnog parka, tim je pronašao da najmanje 16 od 66 nadgledanih čimpanza (25 posto) iskazuje neki vid fizičke abnormalnosti, uključujući smanjene nosnice, raspukle usnice, deformitete udova, reproduktivne probleme, ili gubitak pigmenta na koži i krznu. Najmanje 6 od 35 pavijana (17 posto) fotografirano je sa sličnim teškim nazalnim deformacijama. Nijedan od ovih primata nije pokazao znakove infekcije.
Drugdje u parku prijavljena su samo dva slučaja divljeg primata s nekim tipom deformacije, od kojih je jedan vjerojatno nastao kongenitalno.
Znanstvenici su otišli u Sebitoli da saznaju što se događa. Prijavili su da farmeri i radnici iz dvije velike tvornice čaja koriste osam pesticida: glifosat, cipermetrin, profenofos, menkozeb, metalaksil, dimetoat, klorpirifos i 2,4-D amin.
Daljnja istraživanja količine pesticida otkrile su da su razine sveukupnog DDT-a i klorpirifosa na području kopna, vode i biljaka iznad preporučenih granica u sjemenkama svježeg kukuruza i u ribi. Valja napomenuti da su primati iz Sebitolija češto viđeni kako pustoše usjeve kukuruza u obližnjim vrtovima i farmama.
Pesticid DDT najgori je od svih spomenutih. Iako je zabranjen UN-ovom Stockholmskom konvencijom zbog dobro poznatik utjecaja na okoliš, dozvoljen je u afričkim zemljama gdje je malarija velik znanstveni problem, poput Ugande.
Kako su primijetili i sami znanstvenici, ovo je uzročna veza, što znači da nisu pronašli eksplicitnu vezu između pesticida i abnormalnosti lica. Uostalom, doći do urina desetaka divljih čimpanza nije malen poduhvat. Ipak, oni tvrde da postoji dovoljno dokaza za podupiranje njihove korelacije.
“Najmanje tri pesticida (klorpirifos, mankozeb, DDT) koja se koriste na ovom području utječu na signalizaciju hormona štitnjače”, napisali su autori u studiji. “Hormon štitnjače sudjeluje u organogenezi lica i lubanje. Abnormalne razine hormona štitnjače u maternici i nakon rođenja povezane su s displazijom lica, uključujući raspukla nepca i usne kod novorođenih.”
No, kasnije pišu i da “ne mogu isključiti mogućnost da su drugi faktori mogli doprinijeti displaziji”.
“Iako uzročna priroda veze između pesticida i deformacija tek mora biti potvrđena, postoji razlog za brigu.”
Fotografije i šire detalje priče možete pročitati u digitalnom časopisu The Verge.

Vladimir Rajko
29 kolovoza, 2017 u 8:56 am
Previše vise na Facebooku 🙁
Marko Psiho
29 kolovoza, 2017 u 9:01 am
jer stalno grade nuklearne elektrane, trebaju se orijentirati na ekoloski prihvatljive izvore energije
Senad Kolasinac
1 rujna, 2017 u 1:17 pm
Nuklearne elektrane u Ugandi?!? You must be zezaš!
Senad Kolasinac
1 rujna, 2017 u 1:21 pm
“U novoj studiji objavljenoj u časopisu Science of The Total Environment, znanstvenici kažu da su možda pronašli krivca – poljoprivredni pesticidi.”
Ljudi su pronašli uzrok, ali ne, krive su nuklearke kojih tamo niti ima niti bi Uganda ikad mogla finansijski da sebi priušti ijednu nuklearku. Sanuklearka košta preko milijardu dolara. Odakle Ugandi taj novac?
Marko Psiho
1 rujna, 2017 u 1:22 pm
od ulaznica za safari
Alan Marić
29 kolovoza, 2017 u 9:18 am
bojni otrovi..