Znanstvenici s turskog sveučilišta Bilkent izumili su novi sustav dijagnoze infekcije COVID-19 koji bi mogao zamijeniti konvencionalne PCR testove koji se trenutno koriste diljem svijeta.
Sustav nazvan Diagnovir postiže 99% pouzdane rezultate u samo 10 sekundi, bez ikakve potrebe za uzimanjem neugodnog brisa iz nosa koji se koriste kod PCR testiranja. Ovaj turski sustav daje točne rezultate čak i u početnim fazama bolesti.
Ovaj uređaj, temeljen na nanotehnologiji, razvila je skupina znanstvenika u sveučilišnom Nacionalnom centru za istraživanje nanotehnologije (UNAM), a sad su prijavili patent te krenuli u masovnu proizvodnju. Osim na ovom sustavu, znanstvenici rade i na drugim projektima kako bi pružili pomoć u borbi protiv pandemije koronavirusa, piše Daily Sabah.
“Ovo je u potpunosti lokalno napravljen sustav i jedinstvena tehnologija. Koronavirus je čestica promjera 150 nanometara, a u UNAM-u imamo istraživače koji godinama rade na proučavanju nanočestica. To je upravo njihovo područje stručnosti. Nakon što su zabilježeni prvi slučajevi zaraze u Turskoj, oni su počeli raditi na projektu”, izjavio je profesor Abdullah Atalar, rektor Sveučilišta Bilkent.
Uređaj na osnovu brisa usta daje brze rezultate za pozitivne slučajeve, ali istraživači tvrde da je potrebno nešto više vremena kako bi potvrdio negativne rezultate.
“PCR testovi imaju visok omjer pogrešaka i mogu dati točne rezultate dva do tri dana nakon početka bolesti. Naš sustav smanjuje čekanje na sekunde i može dati rezultate u ranoj fazi bolesti”, rekao je profesor Bülend Ortaç, viši istraživač koji je radio na projektu. Dodao je i da će vjerojatno trebati još dva mjeseca za pokretanje masovne proizvodnje, a upotrebu su odobrile zdravstvene vlasti u Turskoj.
“Uređaj koristi čip za otkrivanje patogena koji pomaže u otkrivanju patogena u roku od nekoliko sekundi. Uzorak pacijenta pomiješa se s posebnom otopinom i ispusti na čip. Biosenzori s velikom točnošću otkrivaju sve patogene. Fokusira se na postojanju ili nepostojanju virusa pomoću naprednih optičkih metoda.” izjavio je Seymen.
