Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Genetika

Znanstvenici rekonstruirali genom tasmanskog tigra: Povratak izumrle vrste na vidiku

tasmanski tigar

Tasmanski tigar, poznat i kao tilacin, posljednji je put viđen živ 1936. godine u zoološkom vrtu u Hobartu, Tasmanija. Ova ikonična tobolčarska vrsta, prepoznatljiva po prugama koje podsjećaju na tigrove, već je desetljećima simbol izumiranja uzrokovanog ljudskom rukom. Lov, gubitak staništa i pogrešna percepcija da su prijetnja stočarstvu, doveli su ovu fascinantnu životinju do ruba.

No, što ako izumiranje ne mora biti kraj priče? Znanstvenici iz tvrtke Colossal Biosciences vjeruju da smo na pragu povijesnog trenutka – povratka tasmanskog tigra u prirodu. Oslanjajući se na najnovija dostignuća u genetici i biotehnologiji, tim je rekonstruirao najkompletniji genom ove vrste do sada. Uz pomoć nevjerojatno dobro očuvanog uzorka starog 110 godina, svijet se nalazi pred mogućnošću oživljavanja jedne od najpoznatijih izumrlih životinja.

Zašto je ovo važno? Povratak tasmanskog tigra mogao bi učiniti čuda za ekosustav Tasmanije, gdje je nekoć bio ključna vrsta. Ali to je i korak naprijed za znanost, koji otvara vrata za potencijalno vraćanje drugih izgubljenih vrsta i dublje razumijevanje prirodnih procesa.

Povijest tasmanskog tigra

Tasmanski tigar, službeno poznat kao Thylacinus cynocephalus, bio je jedinstveni tobolčarski grabežljivac. Iako se često uspoređuje s vukom zbog slične tjelesne građe, tasmanski tigar bio je poseban po svojem tobolcu i prugama koje su ga činile jedinstvenim u životinjskom svijetu. Tisućama godina slobodno je lutao Tasmanijom, sve dok ljudi nisu stigli.

Nacionalni arhiv Australije

U 19. stoljeću, tilacin je počeo predstavljati problem za stočare, jer je povremeno napadao stoku. Kao rezultat toga, vlada je uvela nagrade za ubijene jedinke. Tijekom samo nekoliko desetljeća populacija je rapidno opala, a posljednji tasmanski tigar u divljini nestao je početkom 20. stoljeća. Posljednji poznati primjerak preživio je u zatočeništvu do 1936., a vrsta je službeno proglašena izumrlom 1980-ih.

Genetska rekonstrukcija

Zašto je genom tasmanskog tigra tako poseban? Prvi put, znanstvenici su uspjeli rekonstruirati njegov genom gotovo u potpunosti zahvaljujući uzorku starom više od jednog stoljeća. Glavni izvor? Glava tasmanskog tigra očuvana u etanolu, pronađena u muzeju u Melbourneu. Iz tog uzorka uspjeli su izolirati ključne dijelove RNA iz jezika, nosne šupljine, mozga i oka.

Andrew Pask/Sveučilište u Melbourneu i Muzeji Viktorije

Ova otkrića omogućuju znanstvenicima ne samo da shvate kako je tasmanski tigar izgledao, već i kako je funkcionirao – kako je vidio, mirisao i čak kako je procesirao informacije u svom mozgu. No, prava čarolija leži u genetici: tim je već napravio preko 300 genetskih promjena na bliskom srodniku – tobolčaru nalik mišu i latinskog imena Sminthopsis crassicaudata. Cilj je preoblikovati njegov DNA kako bi postala genetski identična tasmanskom tigru.

Tehnologija istraživanja

Proces kojim se stvara nova generacija tasmanskog tigra daleko je od jednostavnog. Korištenjem CRISPR tehnologije i naprednih alata za uređivanje genoma, znanstvenici su uspjeli kreirati najprecizniju verziju genoma ikada zabilježenu za izumrlu vrstu. Ova razina preciznosti – s manje od 50 nedostataka u cijelom genomu – omogućuje iznimno točnu rekonstrukciju.

Ekološke posljedice reintrodukcije

Zašto je povratak tasmanskog tigra bitan? Tilacin je bio ključna vrsta u ekosustavu Tasmanije – jedini tobolčarski grabežljivac na vrhu hranidbenog lanca. Njegovim izumiranjem, ravnoteža ekosustava bila je ozbiljno narušena. Situacija je usporediva s uklanjanjem vukova iz Nacionalnog parka Yellowstone, gdje su ekološke posljedice bile dalekosežne.

Znanstvenici vjeruju da bi povratak tasmanskog tigra mogao stabilizirati lokalnu floru i faunu te pomoći u obnovi prirodnog stanja Tasmanije.

Kontroverze i izazovi

Unatoč uzbuđenju, projekt se suočava s etičkim i praktičnim pitanjima. Neki kritičari tvrde da bi resurse trebalo usmjeriti na očuvanje ugroženih vrsta, umjesto na “oživljavanje mrtvih”. Drugi se pitaju hoće li se tilacini uspjeti prilagoditi modernim uvjetima ili hoće li povratak izazvati neočekivane ekološke posljedice.

Pogled u budućnost

Unatoč izazovima, Colossal Biosciences ostaje optimističan. Znanstvenici predviđaju da bi prvi “novi” tasmanski tigar mogao ugledati svjetlo dana unutar jednog desetljeća. Ako uspiju, ne samo da će napraviti revolucionaran korak za genetiku i biologiju, već će i pokazati svijetu kako znanost može popraviti prošle pogreške.

Reintrodukcija tasmanskog tigra mogla bi postati simbolom nade za očuvanje biološke raznolikosti i pokazati snagu znanstvene inovacije.

Možda će vas zanimati

Arheologija i paleontologija

Znanstvena zajednica ponovno je zapanjena novim otkrićem: dinosaur sa šišmišolikim krilima! Ovo zapanjujuće biće vraća nas u vrijeme kada su dinosauri eksperimentirali s letenjem...

Matematika i Ekonomija

Recesija. Već sama riječ može izazvati nelagodu. Čak i ako niste financijski stručnjak, zasigurno ste osjetili kako promjene u gospodarstvu mogu utjecati na vaš...

Arheologija i paleontologija

Talijanske vlasti nedavno su naletjele na fotografije drevnih etruščanskih artefakata koje su kružile internetom. Na slikama su se našli sarkofazi, urne i pogrebni predmeti,...

Fizika

Svjetlost je jedna od najvažnijih pojava u prirodi, omogućujući ne samo vid, već i život kakav poznajemo. No, unatoč njenoj svakodnevnoj prisutnosti, svjetlost ostaje...