Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Biologija

Znanstvenici ubacili gene mamuta u miševe – rezultat je neočekivano simpatičan

Izvor slike: Colossal Biosciences

Zvuci li vam izraz “mamutski miševi” pomalo nespojivo? Pa, u našem modernom dobu genske modifikacije, to je jednostavno nova realnost.

Znanstvenici iz Colossal Biosciencesa tvrde da su genetski modificirali sićušne glodavce kako bi imali legendarno vunasto krzno vunastog mamuta – korak prema oživljavanju ovih izumrlih bića.

Dakle, upoznajte izuzetno preslatkog “vunastog miša.” S tri puta dužom dlakom od običnog laboratorijskog miša, pahuljasti su otprilike koliko su mamuti bili golemi. A uz malo sreće, istraživači iz ovog “de-ekstinkcijskog” startupa vjeruju da je to korak prema jednom danu kada će mamuti ponovno koračati svojim prirodnim, ledenim staništem.

“Za nas je ovo ogroman korak,” izjavila je Beth Shapiro, glavna znanstvenica u Colossalu, za NPR. “Ovo stvarno potvrđuje da naš dugoročni plan de-ekstinkcije ima smisla i da će funkcionirati.”

https://twitter.com/colossal/status/1896925505745752542

Istraživači, čiji rad još nije prošao stručnu recenziju, inspiraciju su pronašli kod najbližeg živućeg rođaka vunastog mamuta – azijskog slona. Uspoređujući DNK azijskog slona s preživjelim genetskim materijalom mamuta, tim je identificirao gene odgovorne za neka od najupečatljivijih obilježja mamuta, uključujući dlaku i tjelesnu masnoću, te su zatim te iste gene modificirali u mišjim embrijima kako bi replicirali te osobine.

Prema CNN-u, među genima koje je tim modificirao bio je i FGF5, koji regulira cikluse rasta dlake, što je omogućilo njezino produljenje. Kako bi posvijetlili dlaku u zlatne nijanse, promijenili su i gen MC1R, koji kontrolira proizvodnju melanina, prirodnog pigmenta u tijelu.

Rezultati zaista izgledaju mamutski – barem na površinskoj razini. No, koliko god impresivan bio ovaj rad, neki znanstvenici nisu uvjereni da se radi o nečem više od puke kozmetike.

“Moj najveći problem s ovim istraživanjem je što uopće ne razmatra jesu li modificirani mišei otporniji na hladnoću – što bi bio ključan argument za provođenje ovog rada,” rekao je Robin Lovell-Badge, voditelj Laboratorija za razvojnu genetiku matičnih stanica u londonskom institutu Francis Crick, za CNN.

“Trenutno imamo samo nekoliko slatkih, dlakavih miševa, a nemamo pojma o njihovoj fiziologiji, ponašanju i sl.,” dodao je Lovell-Badge, koji nije bio uključen u istraživanje. “Ovo nas ni na koji način ne približava saznanju hoće li ove promjene ikada omogućiti slonu da stekne korisne mamutske karakteristike, niti smo naučili išta novo o biologiji.”

Očito je da se uz ovo istraživanje otvaraju i ozbiljna etička pitanja – posebice o tome zašto se forsira “de-ekstinkcija” umjesto dokazanih metoda očuvanja vrsta. Asocijacije na Jurski park na stranu, Colossal tvrdi da bi reintrodukcija mamuta – ili njihovih modernih imitacija – mogla revitalizirati arktički ekosustav i čak pomoći u zaštiti permafrosta, jer bi njihovi teški koraci zbili snijeg i led. No, mnogim znanstvenicima ovo zvuči kao čista znanstvena fantastika.

“Oni se, čini se, žele igrati na prilično velikoj skali,” rekao je Karl Flessa, profesor geoznanosti na Sveučilištu u Arizoni, za NPR. “Nemaju pojma što bi se moglo dogoditi. Ne mogu me uvjeriti da će sve biti u redu, kao što je bilo u pleistocenu.”

“Ja nisam spreman igrati se Boga na taj način,” zaključio je.

Možda će vas zanimati

Znanost

Ako si u mladosti konzumirao/la velike količine marihuane, nova istraživanja donose neočekivano olakšanje. Iako većina ljudi prilikom paljenja jointa ne razmišlja o “poboljšanim kognitivnim...

Planete i mjeseci

Kineski rover Zhurong, koji istražuje sušnu površinu Crvenog planeta od svibnja 2021., napravio je fascinantno otkriće: drevne, “turističke” plaže. Prema novom radu objavljenom u...

Arheologija i paleontologija

Godine 79. n.e., muškarac koji je poginuo tijekom erupcije Vezuva u blizini Pompeja doživio je rijetku transformaciju: njegov mozak je, naizgled, pretvoren u staklo....

Robotika

Možda smo napokon došli do točke gdje humanoidni roboti više nisu samo nespretne zanimljivosti, već ozbiljni kandidati — ako ne i izravne zamjene —...