Svemir

Pogled u zvijezde s dna gravitacijskog bunara

Apollo 10

Apollo 10 četvrta je po redu misija s ljudskom posadom u okviru programa Apollo, a poslužio je kao generalna proba pred slijetanje na Mjesec koje se dogodilo u sljedećoj misiji.

Za zadatak je imala kombinirati zadaće prethodne dvije misije: ulazak u Mjesečevu orbitu poput Apolla 8, te obaviti provjeru lunarnog modula (Lunar Module – LM) poput Apolla 9. Bilo je pojedinaca unutar NASA-e koji su predlagali da Apollo 10 sleti na Mjesec, no od tog se nauma odustalo – jednostavno, bilo je previše nepoznanica. Ova je tema ostala na umu planerima misije, koji su u lunarni modul stavili upola manje goriva od kapaciteta njegova spremnika – za slučaj da posada odluči usred misije preuzeti lovorike i sletjeti na Mjesec.

Došavši u Mjesečevu orbitu, LM imenom Snoopy odvojio se od zapovjedno-servisnog modula (Command and Service Module – CSM) i spustio na 15,6 kilometara od Mjesečeve površine.

Lunarnim modulom upravljali su Stafford i Cernan, dok je Young ostao u CSM-u Charlie Brown. Stafford i Cernan testirali su LM-ove motore i radarski sustav, te izvršili izviđanje planiranog mjesta spuštanja Apolla 11 u Moru Tišine.

Po odvajanju uzlaznog i silaznog dijela LM-a, uzlazni se dio – u kojem su bili astronauti – počeo nekontrolirano vrtjeti oko svoje osi: astronauti su slučajno uključili automatsko navođenje, kojime je računalo pokušalo samostalno usmjeriti SnoopyjaCharlie Brownu. Ne znajući u prvi mah što se događa, Stafford i Cernan počeli su žestoko psovati – dok ih je putem radio-prijenosa pratio cijeli svijet! – i tražiti grešku. Ova je ubrzo ispravljena i LM se spojio s CSM-om i, što se astronauta tiče, incident s psovkama je zaboravljen. Ne i za NASA-u, koja se dala u objašnjavanje javnosti kako su astronauti, u situaciji opasnoj po život, u nekoliko navrata koristili riječ s četiri slova, a koja im je poslužila kao sredstvo protiv stresa.

Po spajanju Snoopy je odbačen, a posada se u Charlieju Brownu uputila kući. Sletjeli su u Tihi ocean, gdje ih je čekao USS Princeton.

Zapovjedni modul iz ove misije nalazi se u Znanstvenom muzeju u Londonu. Lunarni se modul još uvijek nalazi u heliocentričnoj orbiti i, kao takav, jedini je sačuvani gornji (uzlazni) dio od svih lunarnih modula poslanih u svemir – svi ostali namjerno su srušeni na Mjesec..

Zanimljivosti

– Sve do dolaska raketoplana ovo je bila najiskusnija posada u povijesti: prije Apolla 10 zajedno su imali pet svemirskih letova iza sebe.

– Posada Apolla 10 jedina je koja je dva puta letjela u sklopu ovog programa: osim ove misije, Stafford je letio u Apollo-Sojuz, Young u misiji Apollo 16, a Cernan u Apollo 17.

– Prema važećem sustavu rotacije posade, zamjenska posada Apolla 10 trebala je letjeti na Apollu 13, no zbog devijantnog ponašanja niti Cooper, niti Eisele nikad više nisu letjeli u svemir. Mitchell je, pak, stupio na Mjesec kao pilot LM-a Apolla 14.

– Guinessova knjiga rekorda navodi kako je Apollo 10 najbrža letjelica s posadom, koja je ostvarila brzinu od 39.897km/h. Navedeni brinski rekord postignut je 26. svibnja 1969. po povratku letjelice s Mjeseca na Zemlju.

Datum lansiranja: 18. svibnja 1969.
Posada: Thomas Stafford (zapovjednik), John Young (pilot zapovjednog modula), Eugene Cernan (pilot lunarnog modula).
Zamjenska posada: Gordon Cooper, Donn Eisele, Edgar Mitchell
CSM/LM: Charlie Brown/Snoopy
Trajanje misije: 8 dana

Naslovnica: NASA