Svemir

Pogled u zvijezde s dna gravitacijskog bunara

Apollo 17

Apollo 17 jedanaesta je misija s ljudskom posadom u sklopu programa Apollo, te šesta i ujedno posljednja misija koja je sletjela na Mjesec. Za mjesto slijetanja je odabran sjeveroistočni rub Mare Serenitatis u sjeverozapadnom djelu Montes Taurus. To je tamni masiv u području poznatom kao regija Taurus-Littrow. Fotografije snimljene prije slijetanja Apolla 17 pokazale su da je na tom području moguće skupiti velik broj materijala i da je tlo pogodno za polaganje različitih instrumenata. Uočeno je nekoliko kratera koji su rezultat udara meteorita te nekoliko zanimljivih tamnih kratera, za koje se pretpostavljalo kako su vulkanskog porijekla.

Jedan od dvojice posljednjih astronauta koji su sletjeli na Mjesec bio je znastvenik, geolog Harrison Schmitt. Schmitt je prvi znastvenik (do danas i posljednji) na Mjesecu, a prvotno je trebao letjeti u otkazanoj misiji Apollo 18.

Zbog pritiska znanstvene zajednice ušao je u misiju kao pilot lunarnog modula umjesto Joea Englea. Dok je Evans kružio oko Mjeseca u zapovjednom modulu America, Schmitt i Cernan su sakupili 109 kg stijenja, što je rekordan “ulov” u svim misijama na Mjesecu. Posada je prošla 33,88 km po dolini Taurus-Littrow u svom roveru gdje su ostavili velik broj instrumenata, koji su sve do 1977. uredno slali podatke na Zemlju. Ovo je bila još jedna J misija – misija sa produženim boravkom na Mjesečevoj površini. Lunarni rover uvelike je olakšao kretanje, a posada ga je ukupno tri puta koristila u izletima u trajanju od 7, 8 i 7,3 sata.

Prije uzlijetanja sa Mjeseca, posada je ostavila posvetu na ljestvama silaznog dijela lunarnog modula Challenger, koji je ostao na Mjesecu:

Na ovome je mjestu ljudski rod okončao svoje prvo istraživanje Mjeseca.
Prosinac 1972 A.D.
Neka se duh mira u kojem smo stigli odrazi na život cijelog čovječanstva.

Na posveti su naslikane obje Zemljine hemisfere, vidljiva strana Mjeseca, te potpisi astronauta iz misije Apollo 17 i tadašnjeg američkog predsjednika Nixona.

Cernan i Schmitt poletjeli su s površine i uspješno se spojili s Ronom Evansom u zapovjednom modulu (CSM) u orbiti. Po prebacivanju sve opreme i uzoraka s površine lunarni je modul odbačen i srušen na Mjesec, što su zabilježili ondje ranije postavljeni seizmometri. Tijekom leta k Zemlji Evans je izveo svemirsku šetnju u trajanju od jednog sata, kojom je prikupio film iz kamera na oplati CSM-a. 19. prosinca sletjeli su u Tihi ocean, gdje ih je čekao USS Ticonderoga.

Zapovjedni modul iz ove misije izložen je u Svemirskom centru Johnson u Houstonu.

Zanimljivosti

– Apollo 17 jedina je lunarna misija lansirana po noći.

Datum lansiranja: 7. prosinca 1972.
Posada:
– Eugene Cernan – zaopvjednik
– Ron Evans – pilot zapovjednog modula
– Harrison Schmitt – pilot lunarnog modula
Zamjenska posada:
– John Young
– Stuart Roosa
– Charles Duke
CSM: America
LM: Challenger
Perigej/apogej/inklinacija: 168,9/171,3 km/38,53°
Perilun/apolun/inklinacija: 97,4/314,8 km/159,9°
Broj izlazaka na površinu: 3
Trajanje misije: 12 dana, 14 sati

Naslovnica: NASA