Poker je bez ikakve sumnje najpopularnija kartaška igra na svijetu, a pravila pokera znaju mnogi. Ujedno je i jedna od najstarijih, a kroz njezinu povijest razvilo se zaista mnogo različitih varijacija i verzija pokera, no ona koja je daleko iznad svih je Texas Hold ‘Em poker.
Texas Hold ‘Em je u zadnjih 15-ak godina na svjetsku scenu došao kada su se neke od američkih televizija odlučile uživo prenositi najveća pokeraška natjecanja kao što je World Series Of Poker. Nitko nije mogao očekivati koliki će interes ti prijenosi izazvati i koliko će zapravo novih fanova Texas Hold ‘Em dobiti u jako kratkom roku. Ubrzo su ovu verziju pokera zavoljeli i počeli igrati gotovo svi, a neki su tako i naučili kako se igra poker. Međutim, budući da još uvijek ima onih koji nisu do kraja svladali pravila za poker, pokušat ćemo na jednom mjestu objasniti ona osnovna i najvažnija te odgovoriti na najčešća pitanja kako bi svi mogli uživati u ovoj jako zabavnoj i uzbudljivoj igri.
Koliko igrača može igrati?
Texas Hold ‘Em poker može igrati minimalno dva igrača te se taj način igranja naziva “Heads Up”. Poker pravila ne određuju strogo koliko igrača maksimalno može igrati, ali danas se niti u jednom casinu, bilo da se radi o onom klasičnom ili online casinu, ne može naći stol za kojim može igrati više od devet ili deset igrača pa ćemo reći da je to prihvatljivi maksimum broja igrača danas.
Kako se dijele karte?
U Texas Hold ‘Em pokeru, svaki će igrač dobiti dvije karte. Pravila pokera kažu da te karte smije vidjeti samo on i riječ je o njegovim osobnim kartama. Međutim, tijekom igranja će se na sredini stola otvarati i takozvane “community”, odnosno zajedničke karte koje će svi igraći moći vidjeti. Ukupno će se kroz jedno dijeljenje izvući pet zajedničkih karata, a igrač može na bilo koji način kombinirati tih sedam karata (dvije svoje i pet zajedničkih) kako bi došao do najjače moguće kombinacije od pet karata. U nastavku ćemo objasniti i koje kombinacije u pokeru su koliko jake.
Pravila pokera i poker kombinacije
Možemo reći kako u pokeru postoji čak deset različitih kombinacija karata koje se mogu poredati po svojoj snazi. Pogledajmo stoga koje su to kombinacije i objasnimo pojedinačne poker ruke.
Rizk je nabolji hrvatsko casino koje svim novim igračima dupla prvu uplatu do 200 eura te poklanja 50 besplatnih vrtnji
Favbet svim novim igračima dupla prvu uplatu do 700 eura, besplatnu okladu do 30 eura i 200 besplatnih vrtnji.
Germania novom promocijom svim novim korisnicima nudi mogućnost bonusa do 1000% na prvu uplatu uz vrtnju na Kotač sreće.
1. Najviša karta
Ovo je najslabija kombinacija karata u kojoj igrač nije uspio dobiti ništa osim pet različitih karata u kojoj će se jednostavno gledati koja je najjača karta od trenutnih pet koje posjeduje. Ako dva igrača imaju istu najjaču kartu, gledat će se druga najjača itd. U slučaju prikazanom gore, igračeva najviša karta je J ili Jack (dečko), druga najviše je 8, zatim 4, 3 pa 2. Pravila pokera oko najjače karte znaju zbuniti novije igrače, iako ne bi trebala biti komplicirana.
2. Jedan par
U ovoj kombinaciji igrač je uspio dobiti jedan par. To znači da je dobio dvije karte istog simbola, a u ovom slučaju to je “A” ili as. Ako dva igrača imaju isti par, pravila pokera nalažu da je pobjednik onaj kome je treća karta jača.
3. Dva para
Kombinacija od dva para znači da je igrač u pet karata koje se gledaju za najjaču moguću kombinaciju uspio dobiti dva para istih simbola. U ovom slučaju on ima par četvorki i par trojki. Ako dva igrača imaju ista dva para, pobjednik će biti onaj kome je peta karta jača.
4. Tris
Tris znači da je igrač uspio u svojoj najjačoj kombinaciji dobiti tri iste karte. Na ovom primjeru on je dobio tri sedmice. Dva igrača ne mogu dobiti isti tris jer u igraćem špilu postoje samo četiri karte istog simbola.
5. Skala
Pravila poker igre skalu definiraju kao kombinaciju karata u kojoj je svih pet karata poredano po veličini. U ovom slučaju to su 5, 6, 7, 8 i 9. Vrijedi istaknuti da kada je skala u pokeru u pitanju, karta A može gledati i kao najslabija i kao najjača pa se može nalaziti na početku i formirati skalu: A, 2, 3, 4, 5; a može se naći i na kraju te se formira poker skala: 10, J, Q, K, A.
6. Boja
Boja je kombinacija od pet karata koje imaju istu boju. Boje u pokeru su herc(♥), karo(♦), pik(♠) i tref(♣), a u primjeru sa slike igrač je dobio pet karata u pik boji. Herc i karo su crvene boje, dok su pik i tref crne.
7. Full House
Full House je kombinacija u kojoj je igrač uspio spojiti tris i jedan par te tako u ruci ima tri karte istog simbola i dvije karte nekog drugog simbola. Na slici gore vidimo da je igrač dobio kombinaciju od tri desetke i dvije devetke.
8. Poker
Poker ili četiri iste karte je kombinacija u kojoj je igrač uspio dobiti sve četiri karte istog simbola. U ovom slučaju to mu je pošlo za rukom tako što je dobio četiri karte simbola J, odnosno četiri dečka (Jack).
9. Skala u boji
Skala u boji je kombinacija od pet karata koja istovremeno objedinjuje skalu i boju. Ona je izuzetno teška za dobiti, a na primjeru vidimo da je igrač uspio dobiti skalu od 4 do 8, a sve su karte u trefu.
10. Royal Flush
Poker pravila kažu da je Royal Flush najjača moguća kombinacija koju igrač može dobiti u jednom dijeljenju. Radi se također o skali u boji, ali o onoj koja uključuje najjače karte u pokeru koje idu od 10 pa do A. Na slici gore vidimo da je igrač dobio Royal Flush u boji karo.
Pravila pokera za ulaganje
Ako želite u potpunosti znati kako igrati poker, morate znati i faze ulaganja. U Texas Hold ‘Em pokeru svi će igrači na početku nekog turnira imati isti iznos žetona. Pravila poker igre kažu da je pobjednik turnira će biti onaj igrač koji jedini nije izgubio sve svoje žetone, a na kraju svakog dijeljenja bit će proglašen pobjednik tog određenog dijeljenja (ili više njih ako se dogodi da dva ili više igrača imaju istu najjaču kombinaciju).
Prije samog dijeljenja, dva igrača će prvo na stol postaviti manji i veći blind. Mali i veliki blindovi su ulozi koji osiguravaju da dijeljenje neće proći bez uloga i da neće doći do situacije da svi igrači odustanu od igranja na karte koje imaju. Uloge osoba koje ulažu mali i veliki blind svako se dijeljenje pomjeraju za jedno mjesto tako da će svaki igrač jednako puta biti u toj poziciji.
Nakon blindova igračima se dijele karte i kreće prva runda ulaganja gdje igrači mogu ulagati ako smatraju da već u startu imaju bolje karte od drugih. Zatim će se na stolu otvoriti tri zajedničke karte nakon čega ide nova runda ulaganja. Taj se dio runde naziv “flop”. Nakon toga se otvara četvrta karta “turn” te ide još jedna ulaganja. Na kraju se otvara i zadnja karta “river” nakon koje slijedi zadnje ulaganje u dijeljenju. Poker pravila kažu da će pobjednik će biti onaj igrač koji ima najjaču kombinaciju.
Ako jedan od igrača uloži iznos koji niti jedan njegov protivnik ne želi pratiti, a još nisu ni izvučene sve zajedničke karte, on će automatski pokupiti sve uloge i biti pobjednik u tom dijeljenju.