Kao snažna teorija kada je riječ o klađenju predstavlja se ona koja kaže da je iznos koji ulažete zapravo važniji od onoga na što se kladite. U ovom članku obratit ćemo pozornost na 5 najpoznatijih kada su u pitanju strategije klađenja i doći do zaključka koja od njih je najisplativija i najbolja te koju bi trebali koristiti i kada.
Metoda poznavanja uloga, kao što i njeno samo ime kaže, sposobnost je igrača da prepozna koliko uložiti, na što i u kojem trenutku. Naravno, lako je reći da je strategija klađenja važna, ali što uspješnu strategiju zapravo čini uspješnom?
Na jednoj stranici posvećenoj klađenju, proveden je test pet najpoznatijih kladioničarskih strategija gdje je početni budžet za svaku od strategija bio 1000 dolara. Početni ulog u svakoj strategiji bio je 100 dolara (osim kada se radi o prvoj strategiji kao što ćete pročitati), a šanse za dobitak na svakom ulogu bile su 55%.
Cilj je bio kod svake strategije odigrati 500 oklada i na kraju usporediti dobitke i gubitke te povući crtu i analizirati koja je najisplativija i najbolja strategija klađenja. Naravno, ako je negdje u procesu budžet došao do nule, tada se stalo i zabilježilo ostvareni rezultat.
Strategije klađenja koje su korištene u istraživanju bile su:
Favbet svim novim igračima dupla prvu uplatu do 700 eura, besplatnu okladu do 30 eura i 200 besplatnih vrtnji.
Germania novom promocijom svim novim korisnicima nudi mogućnost bonusa do 1000% na prvu uplatu uz vrtnju na Kotaču Sreće.
Prva Sportska Kladionica svim novim igračima dupla prvu uplatu od 5 pa sve do 100 eura.
1. Uloži sve svaki put
Kao što ime ove strategije klađenja kaže, ovdje koristimo cijeli raspoloživi budžet za svaku okladu. Dobitci su maksimalni koristeći ovu strategiju, ali jedan gubitak znaci i bankrot. Očigledno je da ovom strategijom ne možete nanizati 500 uspješnih oklada, ali dok imate sreće možete u kratkom roku zaraditi ogromne iznose.
2. Fiksni ulog
Kod ove strategije klađenja vaš ulog ostaje nepromijenjen. Neovisno o tome kolika je kvota na koju igrate i koliki je krajnji mogući dobitak, vaš ulog ostaje isti svaki put. Nedostatak ove strategije je što i ako ste uspješni u predviđanju rezultata, vaš budžet rast će poprilično usporeno i to može ponekad biti frustrirajuće, pogotovo ako nakon par dobivenih oklada izgubite jednu koja vas unazadi ili vrati na početak.
3. Martingale strategija
Ako ste izgubili okladu, ova strategija klađenja nalaže da za iduću koristite duplo veći ulog. Tako ćete eventualnim dobitkom pokriti troškove izgubljene oklade, a pritom i ostvariti profit. Ako doživite više izgubljenih oklada u nizu, može postati nezgodno jer teško je uvijek ulagati duplo. Poželjno je oprezno i s pažnjom koristiti ovu strategiju, a isto tako i imati veći početni budžet.
4. Fibonacci strategija
Fibonacci strategija nalaže da koristite isti ulog dok dobivate. Ako izgubite, kao u Fibonacci nizu brojeva povećavajte svoj ulog. Primjerice, izgubljena je oklada s ulogom od 100 dolara znači da ćete u idućoj koristiti 200 dolara. Ako dobijete, vraćate se korak unazad na ulog od 100 dolara, a ako izgubite zbrojite svoja dva zadnja uloga. Dakle, 100+200 = 300. Ako dobijete opet se vraćate korak unazad, a ako izgubite, vaš idući ulog je 500 dolara jer zbrajate 200 i 300. Ova strategija podsjeća na Martingale strategiju, ali povećanja uloga nakon izgubljenih oklada su znatno manja.
5. Proporcionalno ulaganje
Ova strategija klađenja nema fiksni ulog i koristi određeni postotak vašeg budžeta kao ulog. Primjerice, ako želite ulagati 10% od svog budžeta, a on je 1000 dolara, vaša prva oklada bit će s ulogom od 100 dolara. Ukoliko dobijete okladu i zaradite još 100 sada imate 1100 dolara. 10% od 1100 dolara je 110 dolara. Sada je to vaš novi ulog. Isto tako, da ste izgubili prvu okladu imali bi 900 dolara i vaš idući ulog bio bi 90 dolara. Ovdje su tako dobitci isplativiji i rastu brže nego kod fiksnih uloga, a gubitci su manji.
Prije nego vam otkrijemo koja je strategija najbolje prošla u gore spomenutom testu, razmislite za sebe što vi mislite? Uzimajući u obzir način na koje je provedeno testiranje, jedna strategija trebala bi duže davati rezultate od ostalih. Ako ste pretpostavili da je pobjednik naša posljednja strategija proporcionalnog ulaganja, u pravu ste! Na prvi pogled već je jednostavno zaključiti da će vas ona najduže držati u igri. Ako ste pali na zadnjih 100 dolara, koristeći tu strategiju vaš ulog će biti 10 dolara i preostaje vam još ogroman broj odigranih oklada prije nego dođete do same nule dok bi, primjerice, kod fiksnih uloga izgubljena oklada na zadnjih 100 dolara ujedno značila i bankrot.
Prema istraživanju, prva strategija u kojoj se svaki put ulaže sve ispala je već u drugom krugu. Šanse da ista strategija izdrži svih 500 oklada su jednostavno gotovo nepostojeće i ovo je možda u početku najisplativija strategija, ali dugoročno ne bi trebala biti korištena.
Fibonacci i Martingale također se odlično drže u samom startu, ali kako se broj oklada povećava, gubitci jednostavno uzmu svoj danak i ubrzo se budžet svede na nulu. U simulaciji, u 83. rundi došlo je do niza od 11 gubitnih oklada. Taj niz označio je kraj obje spomenute strategije. Zanimljivo je da bi kod Martingale strategije klađenja nakon tih 11 gubitnih oklada, igrač trebao uložiti 403 tisuće dolara kako bi pokrio gubitke što je bilo poprilično nemoguće.
S Martingaleom najveći budžet u jednom trenutku bio je 6300 dolara, dok je kod Fibonaccija on iznosio 4100 dolara. Strategije fiksnog i proporcionalnog uloga prošle su najbolje. Nakon gubitničkog niza kod strategije fiksnog uloga, budžet je bio solidnih 2300 dolara, a kod strategije klađenja proporcionalnog uloga 2286 dolara. Obje strategije preživjele su do oklade broj 500.
Strategija fiksnog uloga donijela je budžet od 6400 dolara što je čak i solidna zarada, ali strategija proporcionalnog uloga odnijela je pobjedu jer je budžet bio odličnih 18275 dolara. U obzir na kraju samog testiranja treba uzeti činjenicu da su šanse za dobitak ipak bile na strani ulagača jer su iznosile 55%.
Važan je pravilan odabir
Gore opisane simulacije prikazuju da, unatoč jednakim varijablama, svaka strategija klađenja daje drukčije i jedinstvene rezultate. Očigledno je ogromna razlika između nule i profita od 18-ak tisuća dolara, a jedina razlika između dvoje je pravilan odabir strategije za klađenje. Važno je znati i da ne postoji idealna strategija. Čak i kada upotrijebite najbolju moguću za danu situaciju, može se desiti da izgubite. Puno toga, na primjer, ovisi i o karakteru i osobinama pojedinca.
Jasno je da netko voli riskirati, a netko voli sigurnost i stabilnost. Također, postoji još malo manje poznatih strategija koje nisu navedene ovdje, a možda bi vam baš jedna od njih bila privlačna i poželite je prisvojiti. Kao i svemu, ključno je da ostanete ustrajni ukoliko vjerujete da dugoročno možete ostvariti rezultat, a isto tako nije sramota priznati pogrešku i pokušati s nekim drugim načinom.