Suradnja nizozemskih istraživača i dizajnera je rezultirala gradnjom 7 m visokog tornja u jednom parku u Rotterdamu. Lako bi ga se moglo zamijeniti za umjetničko djelo, ali on zapravo pročišćava zrak. Toranj može usisati i pročistiti preko 28000 metara kubnih zraka svaki sat.
Dizajner Daan Roosegaarde kaže da toranj može postići značajnu razliku u malim naseljima uklanjanjem čestica iz zraka. Čestice manje od 10 mikrometara mogu oštetiti pluća, a razine tih čestica mogu postati opasne u mnogim gradovima u svijetu. Poznato je da je Peking morao ograničiti korištenje automobila kako bi održao kvalitetu zraka na razumnim razinama.
Toranj uklanja čestice ionizacijom. Na vrhu se nalazi ventilacijski sustav koji se pokreće energijom vjetra. Zrak se usisava i ulazi u komoru u kojoj čestice dobivaju pozitivan naboj. Ionizirane čestice se privežu za prizemljene elektrode u komori, a čisti zrak izlazi kroz otvore tornja. Ovaj proces ne proizvodi ozon poput drugih ionskih pročišćivača zraka jer koristi pozitivno nabijene čestice umjesto negativnih. Čestice smoga, pak, zadržane u filterima tornja kasnije se koriste u izradi – nakita
Postoji jak interes za gradnjom većeg broja tornjeva u Meksiku, Parizu i Pekingu. Roosegaarde planira ideju pokazati u raznim gradovima i nada se privući pažnju, ali je njegov krajnji cilj svijet kojem nisu potrebni ovakvi tornjevi za borbu protiv smoga.