Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Tech

Dolazi li uređaj koji će zamijeniti telefone, računala i tv?

Pametne naočale bi mogle značiti revoluciju

Izgleda kako nas čeka revolucija u potrošačkoj elektronici u kojoj bi jedan uređaj mogao zamijeniti više njih. U pitanju su pametne naočale.

Na toj vrsti gadgeta u ovom trenu rade mnoge tehnološke kompanije, a jedan od najzanimljivijih uređaja se čine naočale Magic Leapa koje generiraju digitalne objekte i prikazuju ih kao da se nalaze u stvarnom svijetu. Dakle, kao proširena stvarnost.

Izvršni direktor te kompanije, Rony Abovitz, uvjeren je u uspjeh proizvoda toliko da je na nedavnoj Recodeovoj konferenciji objavio da će njihove naočale biti u stanju zamijeniti telefone, računala, tablete i televizore. To su “teške riječi”.

Njegovo razmišljanje je da, kad se jednom sve informacije koje dobivamo danas od različitih uređaja budu mogle prikazivati unutar pametnih naočala, više i neće biti potrebe koristiti ostale uređaje.

Iako takve naočale sad mogu zvučati preambiciozno, tako ni prije dvadesetak godina nije nitko mogao predvidjeti pojavu pametnih telefona ili društvenih mreža.

Slično kao Abovitz razmišljaju i u nekim drugim kompanijama. Prošle godine je Alex Kimpan iz Microsofta također rekao da bi proširena stvarnost mogla zamijeniti televizore i pametne telefone te vjerojatno i sve druge uređaje s ekranima pa su zbog toga neki tu nadolazeću tehnologiju nazvali “početkom kraja smartphonea”.

O proširenoj i virtualnoj stvarnosti se isto tako sve više govore u Facebooku i u Appleu, a prošle su godine kružile glasine da Tim Cook i njegovi pripremaju pametne naočale – nedavno je predstavio Intel prototip vlastitih naočala, a ovog je tjedna otkriveno i da je Samsung prijavio svoj patent za pametne naočale.

Magic Leap je već napravio prvi korak ka budućnosti u kojoj će naočale zamijeniti ekrane. Potpisali su, naime, partnerstvo s NBA ligom i Turnerom pa će njihove naočale zvane Magic Leap One zajedno s posebnom NBA aplikacijom ljubiteljima košarkaške lige omogućiti revolucionarni način uživanja u tom sportu.

Unutar naočala će se tako prikazivati više virtualnih ekrana u kojima će se, dok se gleda utakmica, moći pratiti i informacije o utakmici, statistika, snimke najatraktivnijih poteza itd.

Za početak neće biti dostupne informacije tijekom utakmica uživo, nego samo na snimkama, no praćenje sporta će i u tom slučaju biti drugačije i atraktivnije.

Možda će vas zanimati

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...

Tech

Bumerang je jedan od najstarijih letećih objekata koje je ljudska ruka stvorila. Svi znamo da su ih koristili Aboridžini, no malo je poznato je...