Pojavile su se zabrinutosti po pitanju mobitela specifične za ovo doba godine. Iako je snijeg, naročito na većim minusima, u načelu suh, vaš mobitel je sasvim sigurno topliji od njega i postoji mogućnost da će brzo otopiti površinski sloj. Osim toga, s daljnjim zatopljenjem će postajati sve opasniji, a što je još gore, za razliku od vode, lijepit će se za mobitel.
Zbog svega toga je britanski distributer mobitela napravio omanji popis svega što treba napraviti ako/kad mobitel padne u snijeg. I ne, nije dovoljno samo malo otresti pahulje i nastaviti dalje.
Reagirajte što prije
Kao prvo i osnovno: reagirajte što je prije moguće. Smjesta ga pokupite (mobitel, ne snijeg) i ako ikako možete, izvadite bateriju i karticu. Zamotajte svoj mobitel potom u nešto mekano. Idealni bi bili papirnati ručnici, no u nedostatku toga (teško da ćete ih naći vani) poslužit će i vaše rukavice. Ako nisu mokre, dakako.
Ne tresite
Sa svojim mokrim mobitelom postupajte što opreznije. Ako ga tresete mogli biste eventualnu vlagu potjerati dublje u mobitel, a to sigurno ne želite.
Osušite unutrašnjost
Pokupite sve eventualne kapljice tapkanjem mekim ručnikom ili papirnatom maramicom. Nemojte nikako trljati kako ne biste dodatno još i raširili vodu.
Zaboravite na sušilo za kosu
Ako je na mobitelu dosta vode, pokušajte tih nekoliko kapi usisavati. Dakako, držeći cijev usisavača na nekoj razumnoj udaljenosti (kako ne bi voda ušla u sam usisavač). Nipošto ne koristite fen za kosu, jer biste mogli samo vodu utjerati dublje. Iz istog razloga nije poželjno ni puhati u mobitel. To bi ga moglo i dodatno navlažiti jer će se vlaga iz daha kondenzirati.
Vječita riža ili silika
Ako imate, stavite svoj mobitel među paketiće silica gela. Ako nemate, poslužit će i dobra stara metoda stavljanja u rižu.
Pričekajte
Kratki spoj je najgora stvar koja se može mobitelu dogoditi pa zato pričekajte prije nego što upalite. Što dulje čekate, to će biti bolje.