Pokrenuta je kampanja osvješćivanja #CyberScams. Cyber ili online prijevare su tema, dakako. Dio je to programa imena European Cyber Security Month koji ima i popratni promotivni materijal. Ovdje ga se može pronaći i na hrvatskom jeziku.
Europol i njegov Europski centar za kibernetički kriminal, zatim Europska bankarska federacija te njihovi partneri javnog i privatnog sektora. Svi oni stoje iza ove bitne kampanje o podizanju svijesti, u kojoj surađuje i naš MUP.
Klasifikacija kaže da su najčešće online prijevare sljedeće:
CEO prijevare
Kriminalci se pretvaraju da su vaši nadređeni i šefovi. Prijevarom navode na uplatu novčanih iznosa na lažni račun ili na neovlašteno doznačivanje novca s poslovnog računa
Prijevara s računima
U ovakvim se prijevarama kriminalci pretvaraju da su vam klijenti ili dobavljači. Navode na plaćanje budućih računa na druge bankovne račune.
Ovako kriminalci nazivaju ili šalju tekstualne poruke (ili e-mail) te prijevarno navode na dijeljenje osobnih, financijskih ili sigurnosnih informacija.
Krivotvorene mrežne stranice banaka
Ovo znači da se koristi lažni e-mail banke s poveznicom na krivotvorenu mrežnu stranicu. Jednom kad se klikne ta poveznica, koriste se različite metode prikupljanja financijskih i osobnih informacija. Stranica zaista izgleda kao prava mrežna stranica uz nekoliko sitnih razlika.
Romantične prijevare
Ova vrsta prijevare se događa kada se kriminalci pretvaraju da su zainteresirani u romantičnom smislu. Obično se događaju na mrežnim stranicama za upoznavanje, ali poligon za takvo što mogu biti i društveni mediji ili pak e-mail.
Krađa osobnih podataka
Kad je ovakvo nešto posrijedi onda se tuđe osobne informacije prikupljaju kroz kanale društvenih medija.
Investicijske prijevare i prijevare pri online kupovini
Ovdje kriminalci navode da mislite kako ste na tragu pametnog ulaganja. Mogu dati i izvrsnu lažnu online ponudu.