U zemljama koje predvode u svemirskoj tehnologiji inicijativa kreฤe od tvrtki i startupova, a broj tvrtki koje ลพele poslovati u svemirskoj industriji raste iz godine u godinu, istaknuto je danas na prvoj Jadranskoj svemirskoj konferenciji odrลพanoj u Zagrebu.ย
Jadranska svemirska konferencija โRegionalna suradnja u svemirskoj tehnologijiโ prvi je regionalni skup posveฤen suradnji u svemirskim znanostima i tehnologijama koji je u Zagrebu okupio vrhunske svjetske struฤnjake u istraลพivanju svemira, aeronautike i svemirskih tehnologija. Konferenciju je organizirala Jadranska aero-svemirska asocijacija (Adriatic Aerospace Association โ A3) u suradnji s Institutom Ruฤer Boลกkoviฤ (IRB) i Sveuฤiliลกtem u Zadru, a pod pokroviteljstvom Ministarstva gospodarstva, poduzetniลกtva i obrta (MINGO).
Svojim sudjelovanjem ovu jedinstvenu konferenciju su uveliฤali veleposlanik Drลพave Izrael u Republici Hrvatskoj NJ.E. Ilan Mor, drลพavni tajnik ministarstva gospodarstva, poduzetniลกtva i obrta Mario Antoniฤ, drลพavni tajnik pri ministarstvu znanosti i obrazovanja dr. sc. Tome Antiฤiฤ, te ministrica nauke Crne Gore dr. sc. Sanja Damjanoviฤ.
Ravnatelj IRB-a dr. sc. David Matthew Smith zahvalio se organizatorima ลกto su izabrali IRB za domaฤina ove jedinstvene konferencije. Istaknuo je kako je komercijalizacija svemira na globalnoj razini u ranoj fazi razvoja, a Hrvatska ima priliku pridruลพiti se projektu i sudjelovati kao aktivni sudionik. Dodao je kako mnogi pri spomenu na svemirska istraลพivanja misle kako su ona rezervirana samo za velike zemlje ali, naglasio je, to nije tako. Zakljuฤio je kako i u Hrvatskoj rade mnoge male tvrtke koje se bave nekom proizvodnjom vaลพnom za svemirske tehnologije.
Povrh drลพavnih predstavnika, konferencija je okupila ugledne direktore svemirskih agencija, udruลพenja aero-svemirskih tvrtki kao i znanstvenike razvojnih i istraลพivaฤkih institucija. Tijekom konferencije sudionici su imali priliku posluลกati predavanja eminentnih struฤnjaka poput dr. sc. Carstena Scharlemanna (Aerospace Engineering, University of Applied Sciences), dr. sc. Andreasa Geislera (The FFG Aeronautics and Space Agency).
Zanimljivo predavanje na temu โNovi svemir โ hype ili revolucija?โ odrลพao je prof. dr. sc. Heinz Stoewer, prvi programski direktor Europske svemirske agencije. Prof. Stoewer istaknuo je kako je svemirska industrija doลพivjela izuzetan rast posljednjih godina i to uz poticaj malih tvrtki i startupova. Ocijenio je kako broj tvrtki koje ลพele poslovati u svemirskoj industriji raste iz godine u godinu. Kao najpoznatije meฤu njima spomenuo je tvrtke tri milijardera, SpaceX Elona Muska, Blue Origin Jeffa Bezosa i Virgin Galactic Richarda Bransona koji ulaลพu u velik broj svemirskih startupova jer razmiลกljaju dugoroฤno.
Osvrฤuฤi se na trenutno stanje u svemirskoj ekonomiji prof. Stoewer istaknuo je kako konstantno raste broj malih satelita koji su lansirani u Zemljinu orbitu te objasnio kako moลพemo oฤekivati da ฤe se kroz sljedeฤih deset godina lansirati joลก preko osam tisuฤa novih satelita. Zakljuฤio je kako se time otvaraju nove moguฤnosti ลกto znaฤi i nova ulaganja u razvoj svemirske industrije, gdje Europa joลก uvijek ne drลพi korak s SAD-om, a mogla bi.