U veljači 2018. godine moglo se čuti da Norveška ulaže oko 13 milijuna dolara u nadogradnju sefa koji je namijenjen za čuvanje sjemenki različitih biljnih vrsta, za slučaj katastrofe koja bi floru izbrisala s lica Zemlje.
Sef je sagrađen prije više od jednog desetljeća, u napuštenom rudniku ugljena na otoku koji se nalazi u Arktičkom oceanu, te se očekuje da biljne vrste sačuva od propasti planete uslijed prirodnih katastrofa do kojih bi moglo doći zbog sve veće neopreznosti u odnosu čovjeka prema okruženju. Ako bi neka nuklearna nesreća, ili posljedice globalnog zagrijavanja, uništili zemaljsku floru, vlade zemalja bi mogle tražiti sjeme koje se čuva u ovom sefu, te tako započeti obnovu biljnog fonda u svojim državama.
Posljednja nada u slučaju apokalipse
Svalbard Global Seed sef nalazi se na udaljenom otoku Svalbard koji je smješten između Norveške i Sjevernog pola, te ima kapacitet za čuvanje 4,5 milijuna različitih biljnih vrsta. Početkom 2018. je sadržavao više od 890 tisuća sjemenki iz skoro svake zemlje svijeta, uključujući i ključne biljke koje se koriste u ishrani, poput riže, krumpira, kukuruza, pšenice, graška, te ječma.
Nova 2020. godina donijela je i nove sjemenke u sef, pa se kolekciji priključilo još 60 tisuća uzoraka iz 36 različitih biljnih grupa.