Saznajte brzinu interneta koju imate na vaลกoj lokaciji. Brzina interneta lako se moลพe provjeriti, kao i procesi koji moลพda guลกe brzinu veฤ na vaลกem PC-u. Provjerite brzinu odmah putem alata Speedtest, klikom niลพe na tipku GO!
Danaลกnje koriลกtenje raฤunala, pametnog telefona ili tableta u velikoj se mjeri odnosi na pristup internet sadrลพaju, preuzimanju sadrลพaja i raznim oblicima komuniciranja s vanjskim svijetom uz pomoฤ routera ili drugog pristupnog ureฤaja. Brzina interneta je kljuฤna za ugodno koriลกtenje modernih ureฤaja. Osvrnut ฤemo se malo na tu temu.
U Hrvatskoj brojimo blizu 1,5 milijuna prikljuฤaka ลกirokopojasnog pristupa internetu, ลกto nije mali broj, ali se oฤekuje porast. Uz porast prikljuฤaka prema internetu, svi postojeฤi, ali i novi korisnici oฤekuju i poveฤanje brzine pristupa kao i stabilnost povezivanja. Brzina interneta varira, i ovisi o znaฤajnom broju drugih faktora. Pokuลกat ฤemo pojasniti ลกto sve moลพe da ima utjecaja na brzinu interneta, stabilnost konekcije i kako se mjeri brzina interneta.
Najjednostavnija definicija interneta glasi: Internet je globalna mreลพa raฤunala (mreลพa manjih mreลพa) u kojoj korisnik s bilo kojeg raฤunala moลพe (ako ima pristup) pristupiti podacima na nekom drugom raฤunalu.
Raฤunala korisnika zovemo klijent raฤunala, a raฤunala na kojima stoji sadrลพaj su serveri.
Da bi pristupili nekom serveru, recimo u Americi, naลก upit treba proฤi veliki broj ฤvoriลกta, da bi sa tog servera dobili odreฤene podatke. Vrijeme od naลกeg upita iz Hrvatske, do uฤitavanje nekih podataka sa servera u Americi ovisi o kompletnoj infrastrukturi mreลพe izmeฤu nas i servera. To je zaista veliki broj faktora koji utjeฤu na konaฤnu brzinu, jer nikada ne znamo s koliko nodova naลก upit treba da komunicira. Ono ลกto moลพemo znati jeste brzina interneta koju nam reklamira internet pruลพatelj usluga (ISP), i stvarna brzina koju moลพemo izmjeriti veฤ na router ureฤaju koji stoji kod nas doma.
U tom smjeru ฤemo nastaviti pisati, da vidimo kako se moลพe izmjeriti brzina interneta, i koji parametri mogu utjecati na konaฤni rezultat.
Prosjeฤna brzina internet pristupa u Hrvatskoj
U Hrvatskoj imamo veliki broj internet prikljuฤaka, ali smo rekli da ฤe se taj broj joลก viลกe poveฤavati. Imamo prostora za takvim poveฤanjem, ali svakako imamo prostora i za boljom tehnologijom i jaฤom infrastrukturom. Poฤetkom 2019. godine, u Hrvatskoj je zabiljeลพena prosjeฤna brzina interneta od tek 6,4Mbps. To je zaista slaba vrijednost, posebno kada se zabiljeลพi u kontekstu u kojem piลกemo.
Ako Hrvatsku usporedimo sa zemljama regije, moลพemo vidjeti da ne stojimo nimalo dobro. Prosjeฤna brzina interneta u Sloveniji je 12,4Mbps, nakon ฤega slijedi Srbija sa 8,5Mbps i Makedonija sa 6,9Mbps.
Hrvatska je na zaฤelju sa brzinom od 6,4Mbps, ponajviลกe zbog toga ลกto koristimo zastarjelu infrastrukturu i nemamo dobro razvijenu optiฤku mreลพu. Mnogi korisnici u gradskim sredinama mogu da uลพivaju u brzinama od 200-500Mbit/s, ali veliki broj korisnika u manjim mjestima ruลกe taj prosjek. Optiฤki kabeli joลก uvijek su prisutni samo u uลพim gradskim centrima, i teลกko idemo dalje od toga.
Kako se mjeri brzina interneta
Kada korisnik potpiลกe pretplatu na neki paket interneta, ili internet/telefon, u Ugovoru je vidno naznaฤena i maksimalna brzina interneta. Naravno, maksimalna brzina se ne moลพe uvijek isporuฤiti, ali se brzina treba pribliลพiti navedenoj po Ugovoru.
S vremena na vrijeme moลพete i sami provjeriti kolika je brzina interneta kod vas. Postoje aplikacije koje jako dobro i toฤno mogu izmjeriti brzinu interneta od vaลกeg modema prema nekom vanjskom serveru.
Speed test by Ookla je moลพda i najpoznatiji softver za mjerenje brzine interneta. Jednom kada posjetite stranicu iz vaลกeg doma, na ekranu ฤe se pojaviti vaลกa javna IP adresa, vjerojatno i (ISP) Internet servis provider, te neki obliลพnji server. Kliknete li na GO, i saฤekate par sekundi, dobit ฤete brzinu (Download) preuzimanja i brzinu (Upload) slanja podataka. Lako moลพete usporediti zabiljeลพene brzine s onima u vaลกem Ugovoru s Internet pruลพateljem usluga.
Pored gore spomenute web aplikacije za mjerenje brzine, moลพete isprobati i alat za test brzine interneta, odnosno web aplikaciju Speed Test. Koristi se za istu stvar kao i prva napisana, lagana je i pisana u HTML5 programskom jeziku. I kod ove aplikacije moลพete dobiti brzinu preuzimanja, brzinu slanja podataka i brzinu odaziva na mreลพi. Server s kojim se radi mjerenje bira se automatski, najbliลพi korisniku, ali se moลพe i promijeniti.
Kako se oznaฤava brzina interneta?
Kada veฤ spominjemo brzinu interneta, da naglasimo: Brzina interneta se oznaฤava Mbps โ ลกto je broj bitova koji se poลกalju putem internet linka u jednoj sekundi. Veฤi broj Mbps znaฤi brลพi internet. Kada izmjerite brzinu, dobit ฤete i vrijednost PING (ms). Ping oznaฤava vrijeme odgovora s nekog posluลพitelja, i mjerimo ga u milisekundama. Kod ove vrijednosti imamo pravilo: visoki ping โ sporiji odaziv, niski ping โ brลพi odaziv. Posebno gledamo PING kada igramo online igrice, gdje nam je jako vaลพno da server ima ลกto brลพi odaziv na naลกe naredbe. Opฤenito, ping do 20ms smatramo dobrim, a veฤi od toga nije najbolji izbor za online igrice.
Aplikacije koje usporavaju brzinu interneta
Na konaฤnu internet brzinu utjeฤe mnogo drugih faktora. Osim vaลกe zakupljene usluge (brzine interneta), brzinu odreฤuju i drugi ureฤaji u mreลพi pa i vaลกe raฤunalo.
Moguฤe je da imate dobru brzinu interneta na vaลกem modem/router ureฤaju, ali da opet niste zadovoljni brzinom uฤitavanja stranica. Nerijetko se dogodi da server na kojem se nalazi sadrลพaj bude zaguลกen, i ne moลพe da isporuฤi sadrลพaj dovoljno brzo.
Pored toga, dogaฤa se da postoji neko mjesto zaguลกenja na putu od vas do servera. Mreลพno mjesto pod optereฤenjem moลพe raditi smetnje u komunikaciji raฤunalnih ureฤaja, i modernih mobilnih aparata koji imaju izlaz na internet. Provjeriti konekciju prema izvoru podataka moลพete naredbom iz komandne linije CMD na windowsu:
tracert HOSTNAME
Na naลกem primjeru vidite broj skokova do stranice Google.com, i brzinu odaziva svakog noda u mreลพi.
Za korisnike macOS-a, naredbu izvodite iz terminala:
traceroute HOSTNAME
Korisnici neke Linux distribucije ovu naredbu pozivaju koristeฤi Linux terminal:
traceroute HOSTNAME
Moguฤe da internet brzinu usporavaju i procesi na vaลกem raฤunalu. Dogaฤa se ฤesto da korisnik nesvjesno instalira i aplikacije koje nije ลพelio. Takve aplikacije u pozadini mogu raditi konekcije prema svojim serverima, ลกto u konaฤnici moลพe smanjiti brzinu interneta dok vi pregledavate sadrลพaj i radite online. Naredba kojom moลพete provjeriti takve konekcije radi u komandnoj liniji, ali je bolja opcija koristiti PowerShell. Posebno jer se PowerShell moลพe instalirati na macOS sustave, i zbog veฤih moguฤnosti izvoฤenja naredbe.
Da bi pronaลกli krivca za usporavanje internet konekcije, neku aplikaciju koja radi u pozadini, pokrenite PowerShell kao administrator i pokrenite naredbu:
netstat โabf 5 > aplikacije.txt
Potvrdite naredbu sa Enter, i pustite par minuta da se izvodi. Nakon 3-4 minute, kombinacijom tipki Ctrl+C prekinite naredbu, i potraลพite aplikacije.txt datoteku u C:\Windows\System32\ folderu.
U tekstualnoj datoteci dobit ฤete kompletan popis aplikacije koje su imale aktivnu internet konekciju s nekom stranicom. Detaljnim pregledom moลพete pronaฤi proces koji moลพda uzima mnogo resursa i smanjuje vama brzinu interneta. Provjerite o kojem procesu je rijeฤ, za ลกto sluลพi, i u sluฤaju da vam nije potreban, uklonite ga.
Zakljuฤak za kraj
Prema svemu gore napisanom moลพete zakljuฤiti da brzina interneta nije odreฤena sama po sebi. Stvar je promjenjive vrijednosti, i mnogi faktori utjeฤu na krajnji rezultat. Svakako je dobro s vremena na vrijeme izmjeriti brzinu interneta, da se uvjerite da dobijete ono ลกto plaฤate. Isto tako, valja napraviti provjere koje smo naveli, da budete sigurni da vaลกe raฤunalo nije moguฤi krivac u sluฤaju veฤih odstupanja u brzini.
Pregledavajte sigurno, uvijek uz oprez i nemojte nasjedati na internet prijevare.