Kriptovalute kao ลกto su Bitcoin, Ethereum te Monero, veฤ su neko vrijeme valute koje rado biraju cyber kriminalci, te oni koji trguju nezakonitim supstancama. Kako je popularnost digitalnih valuta rasla, tako su kriminalci dobivali sve viลกe prostora da svoje nezakonite aktivnosti sakriju iza privatnosti i anonimnosti na kojoj se zasniva blockchain tehnologija.
Monero je izbio u prvi plan kada su malwarei za rudarenje kriptovaluta postali viลกe raลกireni, a kripto-malwarei su se prvi put pojavili ฤim je Bitcoin postao malo viลกe poznat. Kako je postajalo teลพe da se ova valuta rudari na obiฤnim raฤunalima, tako su se napadaฤi okretali alternativama, pa je upravo Monero polako postajao najpopularniji meฤu kripto-bandom, piลกe Herald Sheets.
Malwarei su postali prava opasnost tek krajem 2017. i poฤetkom 2018. godine โ kad su kriptovalute dostigle rekordne vrijednosti, a Monero doลกao do 480 dolara. Neke od poznatijih kripto-malware kampanja su Digmine, Hexmen, Loapi, Zealot, WaterMiner, CodeFork, Bondnet, Adylkuzz, CoinMiner, Linux.BTCMine.26, Zminer, DevilRobber, PyCryptoMiner, RubyMiner i MassMiner, i sve su dokumentirane u roku od samo nekoliko mjeseci.
Pored toga ลกto je omiljena za nezakonito rudarenje, Monero valuta sad postaje i omiljeno plateลพno sredstvo meฤu kriminalcima, posebice nakon ลกto je Sodinokibi Ransomware grupa hakera odluฤila Bitcoin zamijeniti ovom valutom. Tako se od ลพrtava sada traลพi da otkupnine plaฤaju u Monero valuti, zbog toga ลกto su informacije o transakcijama privatne, ลกto organima reda oteลพava istragu, a napadaฤima daje viลกe slobode.