Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Tech

Vreteno i linearni ležajevi: Rezervni dijelovi za 3D printere

3D printeri, ploteri, manji ili veći strojarski strojevi (posebno CNC strojevi), za precizno pomicanje radne površine ili/i alata koriste vreteno, i još jedan dio koji zovemo linearni ležajevi.

Pored spomenutih, za izvođenje zadataka, strojevi koriste još mnoge komponente. Ipak, vreteno i linearni ležaj u najvećoj mjeri doprinose pokretanju alata po radnoj površini, i preciznost pokreta koji se izvode. Precizna obrada ili precizna izrada 3D modela ovise o preciznom sklopu vretena i linearnih ležajeva. Kompleksnost spomenutih strojeva dovedena je do te mjere da danas možemo izrađivati modele preciznosti u tisućinkama milimetra. Moderni 3D printeri izrađuju kompleksne oblike, u relativno kratkom vremenu. U nastavku ćemo se malo više osvrnuti na 3D printere, i mogućnosti modernog 3D ispisa.

Pored kvalitetnih dijelova sklopa jednog 3D printera, za vrhunske rezultate modeliranja važno je da strojem upravlja profesionalno obučeni operater, i da se za rad 3D printera koristi vrhunski softver.

3D printeri: Vreteno

Vreteno možemo opisati kao strojni element koji oblikom podsjeća na izduženi vijak, i koji će zajedno s ostalim pridruženim elementima pretvoriti rotacijsko gibanje u translacijsko. Baš kako se koristi u strojarstvu, odnosno posebnim strojarskim strojevima, vreteno je sastavni dio pokretnog mehanizma modernih 3D printera. Na vreteno se u pravilu spaja koračni (steper) motor, koji će rotacijskim gibanjem pokrenuti vreteno, koje će zatim rotacijsko gibanje pomoću pridruženih elemenata pretvoriti u translacijsko gibanje.

vreteno

Važnost kvalitete vretena je presudna za precizno gibanje alata, bez obzira dali je riječ o 3D printeru, glodalici ili nekom drugom kompleksnom stroju.

Vretena možemo podijeliti po izvedbi na: trapezno, pilasto, i pravokutno navojno vreteno.

Linearni ležajevi

Pored navojnog vretena, za kompletirani pokretni sklop nekog stroja (u našem slučaju 3D printera) potrebni su i linearni ležajevi. Kod izvedbi s pokretnom radnom površinom, paralelno s vretenom su postavljeni i linearni ležajevi. Opterećenje radne površine ravnomjerno se rasporedi, čime se postiže najbolji učinak rada na stroju. Preciznost ovisi o tolerancijama koje su deklarirane na oba spomenuta sklopa, i dotrajalosti nekog od njih.

Linearni ležajevi kod 3D printera

Za maksimalne performanse, posebno za preciznost izrade modela, 3D printer treba biti sklopljen samo od vrhunskih dijelova, i da je pravilno održavan.

Linearni ležajevi imaju vijek trajanja, habaju se i na kraju se zamijene sa novima. Web trgovina Tuli u svom asortimanu nudi odgovarajuće dijelove, pa pogledajte ponudu.

Zaključak za kraj

Strojevi koje koristimo, bez obzira o kojem je stroju riječ, imaju u sklopu mnoge pokretne dijelove. Zamjena dijelova je neizbježna, ali se dugotrajnost određenog dijela može povećati pravilnim održavanjem. Svi dijelovi u sklopu nekog stroja, posebno pokretni dijelovi, trpe opterećenja. O njihovoj izvedbi ovisi i krajnji rezultat. Da bi dobili vrhunski 3D model, potrebno je koristiti kvalitetan 3D printer, sa dijelovima koji imaju potvrde kvalitete i trajnosti.

Suvremeni ploteri, matrični štampači, CNC strojevi i slični uređaji u sebi imaju i vretena i linearne ležajeve. Izvedba svakog od strojeva koje smo spomenuli u velikoj mjeri ovisi o tim pokretnim dijelovima. Pogledajte www.tuli.hr i pronađite dio koji garantira kvalitetu i trajnost. Posebno obratite pažnju na odabir vretena i linearnih ležaja.

Možda će vas zanimati

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...

Tech

Bumerang je jedan od najstarijih letećih objekata koje je ljudska ruka stvorila. Svi znamo da su ih koristili Aboridžini, no malo je poznato je...