Svi uređaji današnjice polako postaju sve pametniji, a to vrijedi i za seks-igračke. S novim mogućnostima dolaze i sve veće opasnosti pa su sigurnosni stručnjaci nedavno utvrdili da su i seks-igračke prepune ranjivosti koje bi napadači potencijalno mogli iskoristiti.
Prema posljednjim izvještajima, karantena i pandemija koronavirusa doprinijeli su većoj prodaji seks-igračaka, a sve više sigurnosnih stručnjaka ističe da je prijeko potrebno razmisliti o sigurnosti takvih uređaja.
Najveći problem leži u tome što su i takvi uređaji dobili Bluetooth i elemente koji omogućuju daljinsko upravljanje i povezivanje na internet. Upravo su iz tog razloga današnje seks-igrače podložnije cyber napadima te zanimljivije onima koji se bave online kriminalom.
ESET-ove sigurnosne stručnjakinje Denise Giusto Bilić i Cecilia Pastorino otkrile su neke slabosti koje vrebaju u pametnim seks-igračkama, piše Bleeping Computer.
Dakle, kao što smo već spomenuli, današnje seks-igračke opremljene su mnogim značajkama koje omogućuju povezivanje Bluetoothom, pristup internetu, razmjenu poruka i slično.
Sigurnosne stručnjakinje objašnjavaju da većina ovih pametnih uređaja ima dva kanala povezivanja. Prvo, veza između korisnika pametnog telefona i samog uređaja uspostavlja se putem Bluetooth Low Energy (BLE), pri čemu korisnik pokreće aplikaciju pametne igračke. Kao drugo, veza između udaljenog seksualnog partnera i aplikacije koja kontrolira igračku uspostavlja se putem interneta.
Sve to čini podatke koji se obrađuju u okviru seks-igračaka osjetljivim. Podaci mogu sadržavati imena, a ponekad liste seksualnih partnera, preference pa čak i fotografije i video snimke. Jasno je da bi to moglo ugroziti privatnost korisnika te da bi napadači mogli nanijeti priličnu štetu kad bi se dočepali ovih informacija. Stoga, neophodno je da se novootkrivene ranjivosti što prije riješe.