Iran privremeno zabranjuje rudarenje kriptovaluta nakon što su se neki od većih gradova zatamnili i ostali bez struje. Predsjednik Hassan Rouhani rekao je da će zabrana trajati do 22. rujna.
Zemlja je u prošlim godinama doživjela ljetne zastoje, a iako je za trenutni krug prekida struje uglavnom kriva suša koja utječe na sposobnost zemlje da proizvodi hidroelektričnu energiju, čini se da je iranska vlada spremna smanjiti sve otežavajuće čimbenike.
Prema BBC-u, Iran upravlja programom u kojem se rudarenje kriptovaluta mora registrirati te prijaviti vladi, a rudari su dužni doplatiti električnu energiju i prodati svoje kovanice središnjoj banci. Predsjednik Rouhani izjavio je da legalne rudarske operacije u zemlji troše oko 300 MW dnevno. Iranski državni mrežni operater Tavanir tvrdi da je konzervativnije koristio 209 MW dnevno. Svi iznosi su mali u usporedbi s 2.000 MW koje navodno koriste ilegalni rudari, koji navodno čine 85 posto operacija u zemlji. Zamjenik ministra energetike i električne energije čak je rekao jednoj novinskoj agenciji da rudari koriste besplatnu električnu energiju džamija za vođenje rudarskih radova, piše The Verge.
Iako bi se moglo tvrditi da oni koji su već kršili zakon vjerojatno neće stati jer im je to vlada naredila, Iran je provodio mjere protiv nelicenciranih operacija, tražeći špijune da ih pronađu. Tavanir također nudi nagrade za prijavljivanje ljudi koji ilegalno rudare.
Kripto promatrači izvan Irana vjerojatno će pripaziti na cijenu Bitcoina kako bi vidjeli kako reagira na stopiranje od 3,4 do 4,5 posto rudarske sposobnosti mreže koja je dovedena u opasnost. Bitcoin je nedavno prošao turbulentno razdoblje, tvrtka Tesla ga je prestala prihvaćati kao platežno sredstvo, a Indija i dijelovi Kine ga žele zabraniti.