Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Kripto

Nove kriptovalute: Shiba Inu coin – što trebamo znati o ovoj popularnoj kriptovaluti?

nove-kriptovalute
Foto: Unsplash / Executium

SHIB kriptovaluta spada u nove kriptovalute, a nedavno je privukla pažnju mnogih ljubitelja kriptovaluta. Razlog tome je svakako činjenica da je vrijednost kriptovalute u samo tjedan dana narasla za više od 100 posto na kripto tržištu.

Naime, SHIB je u četvrtak dosegla najvišu razinu od 0,00008845 dolara i zauzela 8. mjesto među vodećim kriptovalutama po tržišnoj vrijednosti. Prema CoinMarketCap-u, kriptovaluta je u samo sedam dana porasla za više od 173%. Shiba inu coin, kojeg su obožavatelji prozvali “ubojicom Dogecoina”, nadmašio je Dogecoin koji se nalazi na 10. mjestu ljestvice.

Iako je SHIB trenutno povoljna kriptovaluta za kupovinu i možda djeluje kao primamljiva ponuda, stručnjaci ipak tvrde da bi je investitori prije ulaganja trebali prvo istražiti.

“Prije nego što uložite u bilo koju kriptovalutu, važno je razumjeti u što ulažete i koji su rizici ulaganja”, rekao je Douglas Boneparth, certificirani financijski planer i predsjednik Bone Fide Wealtha, a prenosi CNBC.

Shiba Inu se smatra altcoinom, kao i mnoštvo drugih kriptovaluta osim Bitcoina. Kriptovalute općenito mogu biti vrlo promjenjive i nestabilne investicije, a stručnjaci tvrde da altcoini mogu biti i više.

Evo što bi trebali znati o Shiba Inu kriptovaluti.

Što je SHIB?

Shiba Inu ili SHIB kriptovaluta spada u nove kriptovalute, a u kolovozu 2020. godine kreirao ju je osnivač pod pseudonimom Ryoshi. Kao što i samo ime govori, token je inspiriran psom vrste Shiba Inu.

SHIB je ERC-20 token baziran na Ethereumu, što znači da je kreiran i hostiran na Ethereum blockchainu, a ne na vlastitom blockchainu. Odluka da se token pokrene na takav način donesena je zbog toga što je riječ o već dobro uspostavljenoj i sigurnoj platformi.

Shiba Inu ima ukupnu zalihu od 1 kvadrilijuna, a Ryoshi tvrdi da ne posjeduje ni jedan Shiba inu coin i da je približno polovica ponude zaključana na decentraliziranoj burzi Uniswap. Ostatak je poslan suosnivaču Ethereuma, Vitaliku Buterinu. Buterin je većinu tokena “spalio”, maknuvši ih iz opticaja, a značajan iznos je donirao indijskom fondu za borbu protiv koronavirusa i drugim dobrotvornim organizacijama.

Rizici ulaganja u nove kriptovalute?

Unatoč tome što Shiba može djelovati iznimno primamljivom za ulaganje, stručnjaci upozoravaju na određene rizike povezane s nestabilnošću kriptovaluta, naročito kad je riječ o altcoinima.

Altcoini poput SHIB-e prvenstveno su ovisni o zajednici pa njihov uspjeh i rast uvelike ovise o uspjehu i rastu zajednice, a ne o vlastitoj korisnosti. Za razliku od altcoina, Bitcoin je lansiran s namjerom da postane ravnopravan financijski sustav, koji je dizajniran tako da podrazumijeva ograničenu ponudu. Zbog toga, njegova vrijednost raste, a vlasnici se nadaju da će postati istaknuta decentralizirana digitalna valuta.

Stručnjaci upozoravaju da investicije u neizvjesne valute mogu rezultirati potpunim gubitkom i upravo zato se preporučuju investicije čiji gubitak neće uzrokovati veliku štetu.

Iako Shiba Inu ekosustav podrazumijeva mogućnost pametnih ugovora, NFT-ova i još nekih pogodnosti koje prelaze okvire zajednice, stručnjaci ipak prepočuju oprez i detaljnije istraživanje.

Možda će vas zanimati

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...

Tech

Bumerang je jedan od najstarijih letećih objekata koje je ljudska ruka stvorila. Svi znamo da su ih koristili Aboridžini, no malo je poznato je...