U danaลกnje vrijeme kad je tehnologija dosegla zavidnu razinu, nemoguฤe je zamisliti dan bez upotrebe mobitela ili raฤunala. Svakodnevne aktivnosti usko su vezane uz koriลกtenje tehnologije i mreลพa, a s obzirom na to iznimno je bitna brzina i kvaliteta interneta. Moลพete li pretpostaviti u kojoj zemlji je internet najsporiji?
Odgovor je Turkmenistan, drลพava koja je prepoznata kao zemlja s najsporijim internetom na svijetu, gdje je korisnicima za preuzimanje filma potreban gotovo cijeli dan.
U izvjeลกฤu o brzini ลกirokopojasnog pristupa internetu u 2021. godini, koje je objavila web stranica cable.co.uk, stoji da Turkmenistan, s brzinom interneta od 0,50 megabita u sekundi (Mbps), ima najsporiji internet od 224 zemalja u kojima je istraลพivanje provedeno. S tim rezultatom, za preuzimanje datoteke veliฤine 5 gigabajta, korisniku je potrebno neลกto viลกe od 22 sata i 34 minute.
Taj podatak tajnovitu i izoliranu drลพavu srednje Azije u pogledu brzine interneta stavlja ฤak i iza ratom razorenih drลพava kao ลกto su Jemen, Juลพni Sudan, Somalija i Afganistan.
Turkmenska vlada pojaฤala je nadzor nad pristupom informacijama zadnjih godina kako bi obuzdala poruke koje dolaze iz zemlje o teลกkoฤama s kojima se ljudi susreฤu. Uz to, blokirala je i informacije koje dolaze iz inozemstva u kojima se kritiziraju vlasti.
Od 11 bivลกih sovjetskih republika koje su ฤlanice Zajednice neovisnih drลพava, rezultati istraลพivanja su pokazali da je internet najbrลพi u Rusiji (35,73 Mbps, 66. mjesto u ukupnom poretku), u Ukrajini (25,26 Mbps, 77. mjesto u ukupnom poretku) i u Bjelorusiji (19,86 Mbps, 92. mjesto u ukupnom poretku).
U istoฤnoj Europi, tri zemlje s najveฤom prosjeฤnom brzinom interneta bile su: Maฤarska (104,07 Mbps, 10.), Rumunjska (67,40 Mbps, 29.) i Slovenija (67,20 Mbps, 30.), a najsporije tri bile su balkanske zemlje: Sjeverna Makedonija (15,38 Mbps, 107.), Albanija (19,36 Mbps, 96.) i Kosovo (22,21 Mbps, 81.).
Istraลพivanje je izvedeno iz viลกe od 1,1 milijarde testova brzine koji su provedeni tijekom 12 mjeseci.
Iako odreฤene zemlje i dalje imaju ekstremno loลกu brzinu interneta, podaci za 2021. godinu pokazuju da se globalna situacija poboljลกava.