NASA-in umirovljeni satelit Reuven Ramaty High Energy Solar Spectroscopic Imager (RHESSI) trebao bi ponovno ući u Zemljinu atmosferu gotovo 21 godinu nakon što je lansiran 2002. godine.
Svemirska letjelica teška 300 kilograma korištena je za promatranje solarnih baklji i izbacivanja koronalne mase, a cilj je bio pomoći znanstvenicima u razumijevanju razvijanja i stvaranja snažnih izboja energije.
“Svemirska letjelica lansirana je na raketi Orbital Sciences Corporation Pegasus XL s misijom snimanja visokoenergetskih elektrona koji nose velik dio energije oslobođene sunčevim bakljama. To je postignuto jednim instrumentom, slikovnim spektrometrom, koji je bilježio rendgenske i gama zrake Sunca. Prije RHESSI-ja nisu bile snimljene gama-zrake niti visokoenergetske rendgenske slike solarnih baklji. “, objasnili su iz NASA-e.
Podaci iz RHESSI-ja pružili su vitalne tragove o solarnim bakljama i njihovim povezanim izbacivanjima koronalne mase.
Osim toga, satelit je također postigao poboljšanja u mjerenju stvarnog oblika i veličine Sunca, a također nas je naučio i da su izboji gama zraka emitirani tijekom oluja s grmljavinom češći nego što se mislilo.
Međutim, NASA je izgubila komunikaciju s letjelicom i ona je kasnije povučena iz upotrebe 2018. godine.
Hoće li satelit pasti na nas? Ima li mjesta zabrinutosti?
NASA predviđa da će RHESSI ponovno ući u atmosferu u srijedu, 19. travnja, oko 21:30 EDT, odnosno, noćas, oko 3 ujutro po našem vremenu. Ipak, odstupanja mogu biti +/- 16 sati.
Imajući to na umu, sigurno se pitate koliki je stvarni rizik da ovaj satelit padne na vas? Rizik je zbilja nizak – otprilike 1 u 2467.