Sutkinja iz Sjedinjenih Američkih Država, Beryl A. Howell, izjavila je u petak da umjetnička djela generirana umjetnom inteligencijom ne mogu biti zaštićena autorskim pravima. Ova odluka donesena je kao odgovor na tužbu protiv Ureda za autorska prava Sjedinjenih Američkih Država, koji je odbio autorska prava Stephenu Thaleru za sliku generiranu umjetnom inteligencijom putem njegova algoritma Creativity Machine. Sliku možete vidjeti na naslovnici ovog teksta.
Thaler je pokušao više puta dobiti autorska prava za sliku, a to bi značilo da bi on bio vlasnik umjetničkog djela. No, suočavao se s dosljednim odbijanjima.
Nakon konačnog odbijanja Ureda za autorska prava prošle godine, Thaler je podnio tužbu protiv Ureda, tvrdeći da je njihovo odbijanje proizvoljno, hirovito i da nije u skladu sa zakonom. Međutim, sutkinja Howell je imala drugačiji stav. U svojoj presudi, istaknula je da su autorska prava povijesno povezana s ljudskim autorstvom i da se ne mogu dodijeliti radovima koji su lišeni ljudskog kreativnog utjecaja.
Stephen Thaler believes his AI has sensory experiences, dreams, even a stream of consciousness. But above all, he is convinced it is creative. @tweber meets him for 1843 magazine https://t.co/ypjlPEguie
— The Economist (@TheEconomist) April 9, 2023
Međutim, Howell je priznala promjenjivi okvir autorskih prava u svjetlu sve veće uloge umjetne inteligencije u umjetničkom stvaranju. Priznala je da će se postaviti pitanja u vezi s potrebnim stupnjem ljudskog utjecaja kako bi umjetničko djelo generirano umjetnom inteligencijom zadovoljilo uvjete za autorsku zaštitu. Istaknula je činjenicu da se modeli umjetne inteligencije često oslanjaju na postojeća djela tijekom svog kreiranja.
Stephen Thaler namjerava uložiti žalbu na presudu. Njegov odvjetnik, Ryan Abbot iz tvrtke Brown Neri Smith & Khan LLP, izrazio je neslaganje s tumačenjem Zakona o autorskim pravima od strane suda. Ured za autorska prava Sjedinjenih Američkih Država podržava odluku suda, kako je navedeno naknadno u izjavi.
Budućnost američkog, ali i ostalih zakona o autorskim pravima u vezi s umjetnom inteligencijom ostaje neizvjesna, s obzirom na sve veći broj sudskih sporova. Ostaje nam stoga vidjeti što će vrijeme donijeti i hoće li se nešto morati mijenjati povodom sve veće popularnosti umjetne inteligencije.