Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Umjetna inteligencija

Je li zaista moguće da živimo u računalnoj simulaciji? Evo što kažu fizičari

Kako testirati živimo li u računalnoj simulaciji?
Shutterstock

Fizičari su dugo pokušavali objasniti zašto je svemir počeo s uvjetima koji omogućuju razvoj života. Zašto fizikalni zakoni i konstante imaju posebne vrijednosti koje omogućuju nastanak zvijezda, planeta i naposljetku života? Na primjer, tamna energija, koja potiče širenje svemira, slabija je nego što teorije predviđaju, što omogućava materiji da se grupira umjesto da bude razdvojena.

Jedno objašnjenje je da živimo u beskonačnom multiverzumu, pa nije iznenađujuće što se barem jedan svemir pokazao pogodnim za nas. Drugo objašnjenje je da je naš svemir računalna simulacija, s pažljivo namještenim uvjetima od strane nekog (možda naprednog izvanzemaljskog) entiteta.

Ovu ideju podržava područje znanosti zvano informacijska fizika, koje sugerira da prostor-vrijeme i materija nisu temeljni fenomeni, već su ustvari sastavljeni od informacija, slično kako temperatura proizlazi iz kretanja atoma.

Ovo vodi do fascinantne mogućnosti da je cijeli naš svemir zapravo računalna simulacija. Ova ideja nije nova; 1989. godine fizičar John Archibald Wheeler sugerirao je da je svemir temeljno matematički i nastao iz informacija. 2003. godine, filozof Nick Bostrom s Oxfordskog sveučilišta iznio je hipotezu o simulaciji, tvrdeći da je vrlo vjerojatno da živimo u simulaciji.

Fizičar Seth Lloyd s Massachusetts Institute of Technology u SAD-u predložio je da bi svemir mogao biti ogromno kvantno računalo. Elon Musk je 2016. godine izjavio: “Najvjerojatnije je da smo u nekoj vrsti simulacije.”

Empirijski dokazi upućuju na to da bi naša stvarnost mogla biti virtualna, poput kvantne mehanike koja pokazuje da čestice mogu postojati u više stanja istovremeno dok ih ne promatramo, te ideja o kvantnoj isprepletenosti, koja omogućuje česticama da budu međusobno povezane neovisno o udaljenosti.

Zaključno, ako je svemir simulacija, mogli bismo to dokazati eksperimentima koji bi tražili informacijske bitove koji čine kod simulacije.

Stoga, otkrivanje ovih informacijskih bitova moglo bi potvrditi hipotezu simulacije. Nedavno predloženo načelo ekvivalencije masa-energija-informacija (M/E/I) ukazuje na to da se masa može izraziti kao energija ili informacija, i obrnuto, sugerirajući da informacijski bitovi imaju malu masu. To nam daje trag za daljnjim istraživanjem.

Pretpostavka je da je informacija zapravo peti oblik materije u svemiru. Čak sam i izračunao očekivani sadržaj informacija po elementarnoj čestici. Ove su studije doveli do eksperimentalnog protokola iz 2022. za testiranje ovih predviđanja. Eksperiment uključuje anihilaciju elementarnih čestica i njihovih antičestica (svaka čestica ima svoju “anti” verziju sa suprotnim nabojem) u bljesak energije, emitirajući “fotone” ili čestice svjetlosti.

Predvidio sam točan raspon očekivanih frekvencija ovih fotona na temelju informacijske fizike. Eksperiment je izvediv s trenutno dostupnom tehnologijom, a pokrenuta je i stranica za grupno financiranje kako bi se to ostvarilo.

Postoje i drugi pristupi. Pokojni fizičar John Barrow sugerirao je da bi simulacija mogla stvoriti računalne pogreške koje bi programer morao ispraviti kako bi se simulacija nastavila. Predložio je da bi takvo ispravljanje mogli doživjeti kao kontradiktorne eksperimentalne rezultate, poput promjena prirodnih konstanti. Praćenje ovih konstanti predstavlja drugu mogućnost.

Razumijevanje prirode naše stvarnosti jedna je od najvećih misterija. Što ozbiljnije shvaćamo hipotezu o simulaciji, veće su šanse da ćemo je jednog dana dokazati ili opovrgnuti.

Možda će vas zanimati

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...

Tech

Bumerang je jedan od najstarijih letećih objekata koje je ljudska ruka stvorila. Svi znamo da su ih koristili Aboridžini, no malo je poznato je...