Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Umjetna inteligencija

Umjetna inteligencija će pogoditi gotovo 40 posto svih poslova!

Umjetna inteligencija AI sustavi
(Photo: Pixabay.com)

Umjetna inteligencija trebala bi utjecati na gotovo 40 posto svih poslova, prema novoj analizi Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).

Direktorica MMF-a Kristalina Georgieva kaže da će “u većini scenarija umjetna inteligencija vjerojatno pogoršati ukupnu nejednakost“. Dodaje da bi se kreatori politika trebali pozabaviti “zabrinjavajućim trendom” kako bi “spriječili tehnologiju da dodatno raspiruje društvene napetosti”.

Proliferacija umjetne inteligencije stavila je njezine prednosti i rizike u središte pažnje. MMF tvrdi da će umjetna inteligencija vjerojatno utjecati na veći udio radnih mjesta – oko 60 posto – u naprednim gospodarstvima. U polovici ovih slučajeva radnici mogu očekivati ​​koristi od integracije umjetne inteligencije, što će povećati njihovu produktivnost.

U drugim slučajevima, AI će imati sposobnost obavljanja ključnih zadataka koje trenutno izvršavaju ljudi. To bi moglo smanjiti potražnju za radnom snagom, utjecati na plaće, pa čak i ukinuti radna mjesta.

U međuvremenu, MMF predviđa da će tehnologija utjecati na samo 26 posto radnih mjesta u zemljama s niskim prihodima.

Prema izvješću Goldman Sachsa iz 2023., procjenjuje se da bi umjetna inteligencija mogla zamijeniti ekvivalent od 300 milijuna radnih mjesta s punim radnim vremenom – ali se navodi da bi moglo biti i novih poslova uz porast produktivnosti.

Georgieva je rekla da “mnoge od tih zemalja nemaju infrastrukturu ili kvalificiranu radnu snagu da iskoriste prednosti umjetne inteligencije, povećavajući rizik da bi tehnologija s vremenom mogla pogoršati nejednakost među nacijama”.

Općenitije rečeno, radnici s višim primanjima i mlađi radnici mogu doživjeti neproporcionalno povećanje svojih plaća nakon usvajanja umjetne inteligencije. Radnici s nižim primanjima i stariji radnici mogli bi zaostati, vjeruje MMF.

“Ključno je da zemlje uspostave sveobuhvatne mreže socijalne sigurnosti i ponude programe prekvalifikacije za ranjive radnike”, istaknula je gospođa Georgieva.

“Čineći to, možemo učiniti tranziciju umjetne inteligencije inkluzivnijom, štiteći sredstva za život i obuzdavajući nejednakost.”

Analiza MMF-a dolazi u trenutku kada su se globalni poslovni i politički čelnici okupili na Svjetskom gospodarskom forumu u Davosu, u Švicarskoj.

AI je tema rasprave nakon porasta popularnosti aplikacija kao što je ChatGPT.

Tehnologija se suočava s povećanom regulacijom diljem svijeta. Prošli mjesec dužnosnici Europske unije postigli su privremeni dogovor o prvim sveobuhvatnim zakonima u svijetu koji reguliraju korištenje umjetne inteligencije.

Kina je uvela neke od prvih svjetskih nacionalnih propisa o umjetnoj inteligenciji, koji uključuju pravila o tome kako se algoritmi mogu razvijati i implementirati.

U listopadu je predsjednik Biden potpisao izvršnu naredbu kojom se primorava programere da s vladom SAD-a podijele rezultate o sigurnosti u vezi s umjetnom inteligencijom.

Mjesec dana kasnije, Ujedinjeno Kraljevstvo bilo je domaćin AI Safety Summita, na kojem je deklaraciju o sigurnom razvoju tehnologije potpisalo više zemalja.

Možda će vas zanimati

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...

Tech

Bumerang je jedan od najstarijih letećih objekata koje je ljudska ruka stvorila. Svi znamo da su ih koristili Aboridžini, no malo je poznato je...