Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Umjetna inteligencija

Treba li umjetna inteligencija igrati veću ulogu u borbi protiv kriminala?

Umjetnu inteligenciju (AI) sve više koriste policije diljem svijeta, no nadmašuju li dobrobiti uvijek rizike?

Sarah je žrtva obiteljskog zlostavljanja i telefonira službeniku hitne pomoći. Prestrašena je i uznemirena jer joj bivši muž pokušava provaliti u kuću.

Dok Sarah razgovara s čovjekom, poziv također transkribira softverski sustav AI, onaj koji se izravno povezuje s bazama podataka britanske policije.

Kada voditelju kaže ime svog muža i njegov datum rođenja, AI brzo dohvaća njegove podatke. Bljesne da čovjek ima dozvolu za oružje, što znači da policajci moraju što prije doći do kuće.

Iako su hitni pozivi u slučaju zlostavljanja u obitelji nažalost prečesti, gornji primjer srećom nije bio stvarna situacija uživo. Umjesto toga, to je test makete, dio tromjesečnog probnog testiranja AI softvera za hitne pozive prošle godine od strane britanske Humberside policije.

AI je osigurao start-up Untrite AI iz Ujedinjenog Kraljevstva, a osmišljen je da učini učinkovitijim rješavanje tisuća poziva primljenih svaki dan.

Sustav je uvježban na dvije godine vrijednim povijesnim podacima – svi povezani s pozivima zlostavljanja u obitelji – koje je dostavio Humberside.

Model umjetne inteligencije analizira mnogo informacija, transkript i zvuk poziva i proizvodi ocjenu trijaže, koja može biti niska, srednja ili visoka. Visoka ocjena znači da policijski službenik mora biti na mjestu događaja u roku od pet ili deset minuta.”

Untrite kaže da ispitivanje sugerira da bi softver operaterima mogao uštedjeti gotovo trećinu njihovog vremena, tijekom i nakon svakog poziva. Druge tehnološke tvrtke također sada nude softverske sustave za hitne pozive pokretane umjetnom inteligencijom uključuju američke tvrtke Corti i Carbyne.

Sljedeća faza za Untrite bit će korištenje svoje umjetne inteligencije u živom okruženju, a tvrtka je u pregovorima s brojnim policijskim snagama i drugim hitnim službama o tome da se to dogodi.

AI ima potencijal promijeniti način na koji policija istražuje i rješava zločine. Može identificirati obrasce i poveznice u dokazima i prosijati kroz goleme količine podataka mnogo brže od bilo kojeg čovjeka.

Ali već smo vidjeli pogrešne korake u korištenju tehnologije od strane organa za provođenje zakona. Na primjer, prošle su godine u SAD-u objavljeni brojni izvještaji o softveru za prepoznavanje lica koji pokreće AI koji nije uspio točno identificirati crna lica.

Neki američki gradovi, poput San Francisca i Seattlea, već su zabranili korištenje ove tehnologije. Ipak, sve ga više koriste policijske snage s obje strane Atlantika.

Možda će vas zanimati

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...

Tech

Bumerang je jedan od najstarijih letećih objekata koje je ljudska ruka stvorila. Svi znamo da su ih koristili Aboridžini, no malo je poznato je...