Kada je rijeฤ o tehnologiji, nikada prije nismo bili toliko oprezni. Druลกtvo je povezanije, ali i usamljenije; produktivnije, ali i iscrpljenije; imamo viลกe alata za privatnost, ali nedvojbeno manje privatnosti.
Nema sumnje da su neke tehnoloลกke inovacije univerzalno sjajne. Formulu za novi antibiotik koji je ubio prethodno smrtonosnu bolniฤku superbakteriju izumio je AI alat. Strojevi koji mogu isisati ugljiฤni dioksid iz zraka mogli bi biti velika pomoฤ u borbi protiv klimatskih promjena. Videoigre i filmovi su impresivniji i zabavniji zbog boljih zaslona i boljih efekata.
No, s druge strane, skandali povezani s tehnologijom dominiraju naslovnicama. Priฤe o povredama podataka, kibernetiฤkim napadima i uลพasnom online zlostavljanju redovito su na vijestima.
U Ujedinjenom Kraljevstvu, neispravan raฤunovodstveni softver koji je doveo do laลพnih osuda za prijevaru za stotine nevinih radnika poลกte, zbog slijepe vjere u tehnologiju, izazvao je nacionalni bijes.
โKao i sve, tehnologija ima tamnu stranu. To je maฤ s dvije oลกtriceโ, kaลพe veteran promatraฤa Silicijske doline, profesor Mike Malone.
Drugim rijeฤima: komplicirano je.
Je li vrijeme da se malo uspori?
Nedavno istraลพivanje PR tvrtke Edelman pokazalo je da 52 posto ljudi u Ujedinjenom Kraljevstvu vjeruje da se tehnoloลกke inovacije razvijaju prebrzo, a 70 posto misli da bi tehnoloลกki ลกefovi trebali razvijati novu tehnologiju polako.
Realno, ลกanse da se to dogodi praktiฤki su ravne nuli. Novac i moฤ koji pristiลพu, posebno u sektor umjetne inteligencije, govore sami za sebe.
Ali izljev javne rasprave koja se takoฤer vrti oko toga je zdrav, tvrdi prof. Malone.
โViลกe ne prihvaฤamo samo slijepo novu tehnologijuโ, kaลพe on. โTo je dobra stvar.โ
