Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Tutoriali

Kako povezati printer na WiFi u 5 jednostavnih koraka

Kako povezati printer na WiFi pitanje je koje se često postavlja, jer bežično povezivanje omogućuje veću fleksibilnost i praktičnost u radu. Zamislite samo: bez gnjavaže s kablovima, možete ispisivati dokumente s bilo kojeg uređaja u kući, bilo da je riječ o laptopu, tabletu ili čak pametnom telefonu.

WiFi povezivanje posebno je korisno u kućanstvima i uredima gdje više ljudi koristi isti printer. Bez potrebe za fizičkim povezivanjem, ispisivanje postaje brže i lakše. Također, ako je printer na drugom kraju prostorije ili čak u drugoj prostoriji, WiFi omogućuje ispis bez potrebe za pomicanjem uređaja ili dugim kablovima.

U nastavku ćemo proći kroz jednostavne korake kako spojiti printer na WiFi, te kako povezati printer i laptop, čime ćete u kratkom roku biti spremni za ispisivanje!

Priprema: Provjerite kompatibilnost printera i WiFi mreže

Prije nego što počnemo s povezivanjem, važno je osigurati da vaš printer ima mogućnost bežičnog povezivanja. Većina modernih printera dolazi s ugrađenim WiFi mogućnostima, no nije naodmet provjeriti.

Prvi znak da je vaš printer kompatibilan s WiFi mrežom je prisutnost WiFi ikone na zaslonu printera. Ova ikona obično izgleda kao mala antena ili valovi signala. Ako printer nema zaslon, provjerite dokumentaciju koja je došla s uređajem ili posjetite službenu web-stranicu proizvođača kako biste saznali ima li vaš model podršku za bežično povezivanje.

Osim toga, ključno je imati stabilnu kućnu WiFi mrežu. Povezivanje printera na WiFi zahtijeva pouzdanu vezu kako bi ispisivanje bilo nesmetano. Preporučuje se korištenje WiFi mreže na frekvenciji 2.4 GHz, jer mnogi printeri ne podržavaju 5 GHz mreže.

Osigurajte da znate naziv svoje mreže (SSID) i lozinku, jer će vam ti podaci trebati prilikom postavljanja printera.

Korak 1: Pripremite printer za WiFi povezivanje

Prvi korak u procesu kako povezati printer na WiFi jest osigurati da je vaš printer ispravno uključen i spreman za povezivanje. Provjerite jesu li sve lampice statusa normalne i da nema upozorenja na zaslonu printera. Ako vaš printer koristi zaslon, većina njih će imati opciju u izborniku koja se zove “Wireless Setup” ili nešto slično.

Za printere bez zaslona, proizvođači često nude posebne aplikacije koje možete instalirati na svoje računalo ili pametni uređaj. Ove aplikacije mogu automatski prepoznati vaš printer i pomoći vam u postavljanju WiFi veze. Preuzmite aplikaciju s web-stranice proizvođača i slijedite upute za instalaciju. U aplikaciji ćete obično pronaći opciju za bežično povezivanje koja će vas voditi kroz potrebne korake.

Korak 2: Kako povezati printer na WiFi

Nakon što je printer spreman, sljedeći korak je povezivanje s WiFi mrežom. Ako koristite zaslon na printeru, idite u izbornik postavki i pronađite opciju za bežično povezivanje.

Odaberite svoju kućnu WiFi mrežu iz liste dostupnih mreža i unesite lozinku. Unos lozinke može zahtijevati malo strpljenja, osobito ako printer nema tipkovnicu, no obično postoji mogućnost unosa pomoću strelica ili virtualne tipkovnice.

muškarac upisuje wifi lozinku u printer putem virtualne tipkovnice

Ako vaš printer ne može pronaći WiFi mrežu, postoje nekoliko mogućih rješenja. Prvo, provjerite je li vaš router uključen i radi li ispravno. Ako je sve u redu s routerom, pokušajte približiti printer routeru, jer slab signal može uzrokovati probleme. Također, provjerite podržava li vaš printer 5 GHz WiFi mreže; ako ne, prebacite se na 2.4 GHz mrežu.

Za one koji koriste aplikacije za postavljanje, proces je sličan. Aplikacija će automatski skenirati dostupne mreže, a vi ćete trebati odabrati svoju i unijeti lozinku. Ako aplikacija ne može pronaći printer, provjerite je li printer pravilno povezan na mrežu i ponovno pokrenite uređaj.

S ovim koracima, naučili ste kako povezati printer na WiFi, bilo da koristite zaslon na printeru ili aplikaciju. Ako i dalje imate problema, pokušajte resetirati printer ili router, što može pomoći u rješavanju problema s povezivanjem. Za dodatne korake kako spojiti printer na WiFi ili kako povezati printer i laptop, nastavite slijediti vodič.

Korak 3: Instalacija softvera na računalu ili laptopu

Nakon što ste uspješno povezali printer na WiFi mrežu, sljedeći korak je instalacija potrebnog softvera, odnosno upravljačkih programa (drivera) na vašem računalu ili laptopu. Ovi programi omogućuju vašem računalu da prepozna i komunicira s printerom. Postupak instalacije varira ovisno o operativnom sustavu koji koristite, no obično je vrlo jednostavan.

Većina modernih printera dolazi s CD-om koji sadrži upravljačke programe. Međutim, ako vaše računalo nema CD uređaj (što je čest slučaj kod novijih laptopa), upravljačke programe možete preuzeti s web-stranice proizvođača. Kada otvorite stranicu, potražite opciju “Support” ili “Drivers” i unesite model svog printera. Nakon preuzimanja datoteka, kliknite na instalacijski program i slijedite upute na ekranu. 

Tijekom instalacije, softver će vas možda pitati kako želite povezati printer s računalom. Ovdje je važno odabrati opciju bežičnog (WiFi) povezivanja.

Nakon završetka instalacije, printer bi trebao biti spreman za upotrebu. Ovaj korak ključan je kako biste povezali printer i laptop na WiFi mrežu, omogućujući vam da bez problema šaljete dokumente na ispis.

muškarac preslaže isprintane papire

Korak 4: Kako povezati printer i laptop putem WiFi mreže

Nakon što je softver instaliran, vrijeme je za povezivanje vašeg laptopa s printerom putem WiFi mreže.

Prvi korak je provjeriti je li vaše računalo spojeno na istu WiFi mrežu na koju je povezan i printer. Zatim otvorite izbornik “Devices and Printers” ili “Printers & Scanners” u postavkama vašeg računala.

Kliknite na opciju “Add a printer” ili “Dodaj printer” i računalo će početi pretraživati dostupne uređaje u vašoj mreži. Ako je sve ispravno postavljeno, vaš će se printer pojaviti na listi. Kliknite na njega i slijedite upute na ekranu kako biste dovršili povezivanje.

Ako koristite Mac, otvorite “System Preferences” i odaberite “Printers & Scanners”. Kliknite na znak “+” kako biste dodali novi printer, odaberite svoj uređaj i kliknite “Add”. Nakon uspješnog dodavanja, vaš laptop bi trebao biti povezan s printerom i spreman za ispis.

Korak 5: Testirajte svoj printer

Prije nego što počnete s ozbiljnim ispisivanjem dokumenata, preporučljivo je provesti testnu stranicu kako biste bili sigurni da je veza između printera i računala uspješno uspostavljena. Testnu stranicu možete ispisati na dva načina: putem softvera koji ste instalirali ili putem izbornika na printeru.

Ako koristite softver, otvorite upravljački program i potražite opciju “Print Test Page” ili “Ispis testne stranice”. Kliknite na nju i pričekajte da printer ispiše probni dokument. Također, mnogi printeri imaju ovu opciju u svom izborniku, pa je možete pronaći pod “Maintenance” ili “Tools”. Kada ispis bude gotov, provjerite je li kvaliteta ispisa dobra te je li sve ispravno postavljeno.

Ako testna stranica izgleda kako treba, to znači da je vaš printer uspješno povezan na WiFi mrežu i spreman za rad. U suprotnom, možda će biti potrebno provjeriti postavke ili pokušati ponovno povezivanje.

printer printa grafove

Što učiniti ako veza ne funkcionira?

Unatoč pažljivom praćenju svih koraka, ponekad se mogu pojaviti problemi s povezivanjem. Ako vaš printer ne može pronaći WiFi mrežu ili se ne povezuje s laptopom, postoji nekoliko jednostavnih rješenja koja možete isprobati.

Prvo, provjerite jesu li svi uređaji (printer, router i laptop) uključeni i spojeni na istu mrežu. Ako je signal slab, pokušajte približiti printer bliže routeru ili ponovno pokrenuti WiFi mrežu. Resetiranje routera često pomaže u rješavanju problema s bežičnom vezom.

Također, možete pokušati resetirati postavke printera. Većina printera ima opciju za vraćanje tvorničkih postavki, što može pomoći ako je došlo do pogreške prilikom inicijalnog postavljanja.

Ako ništa od ovoga ne pomogne, posjetite web-stranicu proizvođača i potražite najnovije upravljačke programe ili vodiče za rješavanje problema. Možete kontaktirati i tehničku podršku za dodatne savjete.

S ovim smjernicama, sada znate kako povezati printer na WiFi te kako povezati printer i laptop, pa ćete sigurno uspjeti riješiti svaki problem!

A ako sve drugo zakaže, možda je vrijeme da razmislite o 3D printeru – barem biste tada mogli isprintati vlastiti WiFi adapter!

Najčešće postavljena pitanja (FAQ)

1. Što ako moj printer ne podržava WiFi povezivanje? 

Ako vaš printer ne podržava WiFi, možete ga povezati putem USB kabela ili nabaviti WiFi adapter kompatibilan s vašim modelom.

2. Mogu li povezati više uređaja s jednim WiFi printerom? 

Da, jednom kada povežete printer na WiFi, svi uređaji na istoj mreži mogu ga koristiti za ispis.

3. Što učiniti ako moj printer stalno gubi WiFi vezu? 

Provjerite jačinu signala, postavite printer bliže routeru ili resetirajte WiFi mrežu kako biste poboljšali stabilnost veze.

4. Kako povezati printer na WiFi ako nemam ekran na printeru? 

Upotrijebite aplikaciju proizvođača na svom računalu ili mobilnom uređaju za postavljanje bežične veze.

5. Je li moguće ispisivati s telefona putem WiFi printera? 

Da, većina modernih printera omogućuje ispis putem mobilnih aplikacija kao što su Google Cloud Print ili Apple AirPrint.

Možda će vas zanimati

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...

Tech

Bumerang je jedan od najstarijih letećih objekata koje je ljudska ruka stvorila. Svi znamo da su ih koristili Aboridžini, no malo je poznato je...