Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Tech

Je li ovo najbolja svemirska fotografija ikad? Pogledajte sami!

Izvor: Don Pettit/NASA

NASA-in astronaut možda je upravo snimio jednu od najimpresivnijih fotografija iz svemira – i to bi mogla biti jedna od najboljih ikad viđenih.

Ako ste ljubitelj astrofotografije, ime Don Pettit vam vjerojatno zvuči poznato. Riječ je o iskusnom NASA-inom astronautu koji je proveo gotovo 500 dana svog života u svemiru. Trenutno se nalazi na svom trećem boravku na Međunarodnoj svemirskoj postaji, a desetljeće priprema za ovu misiju očito je urodilo plodom.

Ovaj put, Pettit je u svemir ponio vrhunsku opremu – kamere, objektive i jasnu viziju kako iskoristiti šest mjeseci u orbiti za snimanje planeta i svemira iz točke gledišta koju mi na Zemlji možemo samo sanjati. Njegova najnovija fotografija odmah je izazvala pažnju.

Fotografija Zemlje, na kojoj svjetla gradova ostavljaju svjetlosne tragove, snimljena početkom ovog mjeseca od strane NASA-inog astronauta Dona Pettita. Autor: Don Pettit/NASA.

Na prvi pogled, slika oduzima dah. Ali, ako se malo bolje zagledate, otkrivate nevjerojatne detalje. Na fotografiji se jasno vide:

  • Jezgra galaksije Mliječni put, s milijardama zvijezda.
  • Zodijačko svjetlo, koje nastaje raspršivanjem sunčeve svjetlosti o čestice međuplanetarne prašine.
  • Tragovi SpaceX-ovih Starlink satelita.
  • Svjetlosni rub atmosfere, s karakterističnom zagasitom smeđom bojom zbog emisija hidroksida.
  • Svitanje na horizontu, koje samo što nije zasjalo.
  • Noćna svjetla gradova, vidljiva kao sjajne linije.

Pettit je otkrio kako je ovu fotografiju snimio kroz prozor na lijevoj strani letjelice Crew Dragon Freedom, koja je prošle godine dopremila astronaute na postaju, a uskoro će vratiti novu posadu na Zemlju.

Je li ovo najbolja fotografija ikad snimljena iz svemira? To je pitanje za raspravu. No jedno je sigurno: teško ćete naći fotografiju koja istovremeno pokazuje ovakvu tehničku preciznost i ljepotu svemira. Pettit nam je još jednom pokazao koliko je svemir veličanstven – čak i za one koji misle da su već sve vidjeli.

Fenomen zodijačkog svjetla – rijetka pojava koja otkriva skrivene tajne svemira

Zodijačko svjetlo možda zvuči poput nečeg mističnog ili teško shvatljivog, ali riječ je o pojavi koja je znanstveno objašnjiva i fascinantna. Radi se o slabom sjaju na noćnom nebu, koji nastaje kada se sunčeva svjetlost rasprši na česticama međuplanetarne prašine – materijalu koji se nalazi između planeta u našem Sunčevom sustavu. Ono što ovo svjetlo čini posebnim jest njegova rijetkost; nije ga lako vidjeti, čak ni s najboljih lokacija na Zemlji.

Međutim, iz svemira, poput Međunarodne svemirske postaje, zodijačko svjetlo postaje mnogo jasnije i upečatljivije. Don Pettit, NASA-in astronaut, iskoristio je svoju poziciju u orbiti da zabilježi ovu gotovo neuhvatljivu pojavu. Njegova fotografija prikazuje zodijačko svjetlo u svoj svojoj veličanstvenosti, raspršeno poput vela preko pozadine ispunjene zvijezdama.

Za skeptike koji smatraju da su sve fotografije noćnog neba iste, zodijačko svjetlo je odličan dokaz koliko je svemir pun skrivenih ljepota koje često promatramo bez razumijevanja. To nije samo sjaj na nebu; to je trag milijardi godina svemirske povijesti, koji nas podsjeća koliko je naš Sunčev sustav dinamičan i živ.

Tko je Don Pettit?

Don Pettit je NASA-in astronaut i znanstvenik s bogatim iskustvom u svemirskim misijama. Njegov doprinos nije samo u istraživanju, već i u dokumentiranju svemira kroz iznimne fotografije. Evo nekoliko ključnih činjenica o njemu:

  1. Iskusni astronaut
    Pettit je sudjelovao u tri misije na Međunarodnoj svemirskoj postaji, tijekom kojih je proveo skoro 500 dana u svemiru. Njegovo iskustvo u orbiti svrstava ga među najiskusnije NASA-ine astronaute.
  2. Znanstvenik s praktičnim rješenjima
    Prije nego što se pridružio NASA-i, Pettit je bio kemičar. U svemiru je pokazao izvanrednu sposobnost improvizacije, uključujući izradu uređaja i rješenja za izazove koji su se pojavili tijekom misija.
  3. Pionir u astrofotografiji
    Poznat je po svojim fotografijama iz svemira, koje spajaju tehničku preciznost s vizualnim dojmom. Pettit je koristio priliku boravka u orbiti kako bi snimio prizore koje je sa Zemlje gotovo nemoguće zabilježiti.
  4. Jedinstvena perspektiva
    Pettitove fotografije i eksperimenti pružaju uvid u svemir koji nije samo znanstven, već i vizualno upečatljiv. Kroz svoje slike uspio je zainteresirati širu publiku za ljepote svemira.
  5. Inspiracija za nove pristupe
    Njegov rad pokazuje kako tehnologija i kreativnost mogu zajedno otkriti nove aspekte svemira, bez pretjerane dramatike ili potrebe za senzacionalizmom.

Don Pettit ostaje zapamćen kao astronaut koji je spojio znanost i umjetnost, pružajući javnosti dublji uvid u svemir kroz leću kamere i prizmu znanja.

Kako se pripremaju astronauti za astrofotografiju?

Astrofotografija iz svemira nije samo stvar dobrog oka za detalje – iza svake fotografije stoji godine priprema, treninga i tehnološkog znanja. Astronauti poput Dona Pettita prolaze složen proces kako bi mogli snimiti prizore koji nas ostavljaju bez daha. Evo kako to izgleda:

  1. Tehnički trening prije misije
    Astronauti se detaljno upoznaju s fotoopremom koja će biti dostupna u svemiru. Uče koristiti profesionalne kamere i objektive, razumjeti uvjete osvjetljenja u orbiti i prilagoditi postavke poput ekspozicije, ISO osjetljivosti i fokusa u nultoj gravitaciji.
  2. Planiranje snimanja
    Prije misije, astronauti proučavaju potencijalne prilike za fotografiranje, uključujući pozicije planeta, zvijezda i atmosferskih pojava koje bi se mogle pojaviti tijekom boravka na Međunarodnoj svemirskoj postaji. Pettit je, primjerice, proveo deset godina pripremajući se za svoju posljednju misiju, s jasnim planom što želi snimiti.
  3. Oprema za snimanje u svemiru
    Na Međunarodnoj svemirskoj postaji nalaze se vrhunske kamere poput Nikon DSLR modela i slične visokokvalitetne opreme. Astronauti često koriste specijalne leće za astrofotografiju kako bi snimili detalje koje ljudsko oko ne može vidjeti.
  4. Razumijevanje uvjeta u svemiru
    Fotografiranje iz orbite zahtijeva precizno prilagođavanje. Svjetlost u svemiru je mnogo intenzivnija zbog izostanka atmosfere, a snimanje se često vrši kroz prozore letjelice ili postaje, što znači da astronauti moraju uzeti u obzir refleksije i izobličenja stakla.
  5. Kreativnost i strpljenje
    U svemiru nema „ponavljanja“ idealnih trenutaka – astronaute se potiče na strpljenje i kreativno razmišljanje. Don Pettit je poznat po tome što je eksperimentirao s ekspozicijom i pokretom kamere kako bi uhvatio složene detalje poput tragova satelita ili zodijačkog svjetla.
  6. Obrada fotografija na Zemlji
    Kad se slike vrate na Zemlju, prolaze kroz proces obrade kako bi se naglasili detalji koje kamere bilježe, ali su oku teško vidljivi. Ovo uključuje podešavanje kontrasta, boje i oštrine.

Astrofotografija je umjetnost kombiniranja znanstvenog znanja, kreativnosti i strasti za otkrivanjem svemira. Don Pettit je dokaz da astronauti mogu biti ne samo istraživači, već i izuzetni umjetnici.

Možda će vas zanimati

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...

Tech

Bumerang je jedan od najstarijih letećih objekata koje je ljudska ruka stvorila. Svi znamo da su ih koristili Aboridžini, no malo je poznato je...