Nadolazećeg petka, 2. lipnja, Europska svemirska agencija (ESA) predstavlja revolucionarni prijenos uživo iz orbite Marsa. Povodom proslave 20. godišnjice Mars Expressa, ESA gledateljima nudi ekskluzivan uvid u zagonetni svijet Crvenog planeta.
Uz pomoć moderne tehnologije, kamera za vizualni nadzor (VMC) na orbiteru Mars Express odašiljat će zadivljujuće slike Marsa u svoj njegovoj veličini, emitirajući ih izravno na Zemlju. Ovaj pothvat bez presedana, koji nastoji produbiti naše razumijevanje susjednog nebeskog tijela, označava veliku prekretnicu u istraživanju svemira.
Iako je oprema korištena za ovu misiju uspješno izdržala gotovo dva desetljeća službe, mora se priznati da je vidjela i bolje dane. Osim toga, ovaj pothvat predstavlja prvi takve vrste, pa se tako čitav tim iza njega nada pozitivnim rezultatima.
James Godfrey, voditelj operacija svemirskih letjelica u ESA-inom centru za kontrolu misija u Darmstadtu, iskreno je izrazio svoja razmišljanja rekavši: “Uzimajući u obzir činjenicu da koristimo zastarjelu kameru, u početku namijenjenu za inženjerske svrhe, i upravljamo njome s udaljenosti od gotovo tri milijuna kilometara daleko od Zemlje, ne možemo jamčiti njegove besprijekorne performanse. Ovaj neistraženi teritorij krije neizvjesnosti, ali ostajemo optimistični.”
“Za razliku od uobičajenih slika koje primamo, a koje se snimaju danima unaprijed, ovaj prijenos obećava prikaz Marsa u njegovom sadašnjem stanju, u gotovo stvarnom vremenu.”
Međutim, nemojmo zaboraviti da ogromno prostranstvo između Zemlje i Marsa zahtijeva malo kašnjenje u prijenosu. Svjetlost, koja putuje kroz kozmos, zahtijeva vrijeme da premosti udaljenost između dva planeta. Iz tog razloga, doći će do kašnjenja od približno 18 minuta između trenutka snimanja slika u orbiti Marsa i njihovog pojavljivanja na vašem zaslonu. Sedamnaest minuta bit će posvećeno putovanju svjetlosti od Marsa do Zemlje, dok će dodatna minuta biti utrošena na obilazak servera na Zemlji.
Zadivljujući vizualni prikazi koje redovito snima VMC obično se pohranjuju i potom prebacuju na Zemlju svakih nekoliko dana. Kada stignu, podvrgavaju se pažljivoj obradi prije nego što budu dostupni javnosti. Iako ove slike prvenstveno služe za podizanje javne svijesti, vrijedno je napomenuti da je VMC također omogućio ključna znanstvena otkrića.
Jorge Hernández Bernal, član VMC tima u ESA-i, podijelio je: “Kroz ove slike, otkrili smo obilje stvari, uključujući evoluciju rijetke izdužene formacije oblaka koja stoji iznad poznatog Arsia Monsa, kolosalnog vulkana koji se uzdiže 20 kilometara.”