Najpoznatiji prekooceanski brod u povijesti, Titanic, izgrađen je 1912. godine. Smatran je najsigurnijim brodom na svijetu kojeg ništa ne može potopiti. Svejedno, potonuo je prilikom prvog putovanja nakon sudara s ledenim brijegom, pri čemu se utopilo 1.517 ljudi. Od tada je postao dijelom popularne kulture, a na tu su temu napisani mnogi romani i snimljeni brojni filmovi. Postoje malo poznate činjenice koje se vežu uz ovaj brod, a koje cijelu priču čine još zanimljivijom.
1. Prvi film o katastrofi ovog prekooceanskog broda, “Saved from the Titanic”, snimljen je samo mjesec dana nakon tragedije, a glavnu ulogu tumačila je glumica koja je preživjela havariju.
2. Najslavniji film o ovom potonuću, “Titanic” Jamesa Cameroona iz 1997. godine, koštao je više negoli izgradnja samoga broda.
3. Niti jedan drugi putnički brod u cjelokupnoj povijesti nije stradao zbog sudara sa santom leda.
4. Bile su potrebne pune 73 godine da se pronađe olupina broda na dnu oceana. U sljedećih će pak 20-ak godina Titanic potpuno nestati, jer hrđa dnevno izjede oko 300 kilograma željeza od kojeg je bio sagrađen.
5. Zbog globalnog zatopljenja, danas je puno veći broj santi koje lutaju oceanom no što je to bio slučaj davne 1912. godine, što znači da je statistički daleko vjerojatnije da se danas neki putnički brod sudari sa santom leda.
6. Santa leda u koju je Titanic udario svoj je put svjetskim morima započela prije više od 2.000 godina.
7. Niti jedan od ukupno tridesetorice strojara Titanica nije preživio. Svi su do zadnjeg trenutka radili u strojarnici kako bi osigurali da što više ljudi napusti brod.
8. U čamce za spašavanje moglo je stati nešto više od polovice putnika, no tek ih je trećina zaista spašena.
9. Slavljen kao nenadmašno inženjersko dostignuće tog doba, Titanic je bio idealan izbor za medeni mjesec za trinaest upravo vjenčanih bračnih parova.
10. Preračunato u današnju vrijednost, najluksuzniji smještaj na Titanicu koštao je preko 100.000 dolara.
11. Od nekolicine japanskih putnika na brodu, preživio je samo jedan. U domovini je proglašen kukavicom, jer se nije časno utopio s ostalim putnicima koji se nisu domogli čamaca za spašavanje.
12. Od trenutka sudara do trenutka potonuća proteklo je dva sata i četrdeset minuta
13. Nakon što su promatrači uočili santu leda i javili o njoj, bilo je potrebno trideset sekundi da se izda zapovijed o mijenjanju pravca. Da je zapovijed izdana trenutno, do sudara ne bi niti došlo.
14. Da se pak Titanic direktno sudario sa santom umjesto što je skrenuo u stranu, šteta bi vjerojatno bila zanemariva i mogao bi bez većih problema nastaviti putovanje.
15. Brodski orkestar svirao je do zadnjega trenutka, smatrajući da će tako ohrabriti ljude i ublažiti paniku. Iz tog razloga nitko od članova orkestra nije preživio potonuće.
16. Četvrti dimnjak na brodu dodan je tek zbog dekoracije, nije imao nikakvu stvarnu funkciju.
17. Dan prije potonuća trebala se održati vježba spašavanja, u kojoj bi putnici uvježbavali organizirano ulaziti u čamce za spašavanje. Ista je otkazana kao nepotrebno uznemiravanje putnika.
18. Titanic je bio tako velik, da je zapošljavao 176 ložača koji su neprekidno ubacivali ugljen u njegove peći.
19. Brod je imao vlastite novine, koje su izlazile na dnevnoj bazi. Zvale su se The Atlantic Daily Bulletin.
20. Od tridesetero Hrvata koji su putovali Titanicom odnosno bili članovi posade, preživjelo je samo troje.