Američki sudac blokirao je odluku savezne države Montane da zabrani TikTok, ističući da krši prava na slobodu govora te izražavanja korisnika. Montana je u svibnju postala prva američka država koja je donijela zabranu koja je trebala stupiti na snagu 1. siječnja.
Aplikacija za dijeljenje kratkih videa, koja je u vlasništvu kineskog ByteDancea, tužila je Montanu tjedan dana kasnije. Američki okružni sudac Donald Molloy složio se s TikTokom, rekavši da odluka “krši Ustav na više načina” i “prekoračuje državnu moć”.
Zakon bi app storeovima zabranio da nude TikTok, a tvrtke koje bi to svejedno učinile suočile bi se suočile s kaznama do 10.000 dolara. TikTok je rekao za BBC da je zadovoljan što je “neustavni zakon” odbijen.
Dodaje se da se “stotine tisuća stanovnika Montane mogu nastaviti izražavati, zarađivati za život i pronaći zajednicu na TikToku”. Ured državnog odvjetnika Montane rekao je Reutersu da razmatra sljedeće korake “kako bi obranio zakon koji štiti stanovnike Montane od toga da Komunistička partija Kine dobije i koristi njihove podatke”.
Montana, koja ima nešto više od milijun stanovnika, zabranila je aplikaciju na vladinim uređajima prošlog prosinca. TikTok kaže da ima 150 milijuna američkih korisnika, od kojih je većina u tinejdžerskim i dvadesetim godinama.
Prošlog mjeseca Nepal se pridružio drugima poput Indije u zabrani TikToka jer je njegov sadržaj “bio štetan za društveni sklad”. ByteDance, vlasnik platforme, više je puta zanijekao da je pod kontrolom kineske vlade.