Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Aplikacije i softver

Aplikacije koje koriste satelitske podatke i upozoravaju na loš zrak

Spas za astmatičare i srčane bolesnike

Trčanje je prilično korisno za zdravlje. Ipak, srčanim bolesnicima i astmatičarima tjelovježba u uvjetima visokog zagađenja zraka može samo pogoršati stanje. Ipak, postoji rješenje.

Znanstvenici Sveučilišta u Leicesteru razvijaju mobilnu aplikaciju koja koristi satelitske podatke kako bi mapirali područja s najvećim zagađenjem zraka.

Aplikacija bi trkačima trebala omogućiti ne samo da se odluče hoće li trenirati, nego i kojim bi putem trebalo trčati kako bi se izbjeglo zagađenje.

“Razvit ćemo mobilnu aplikaciju namijenjenu pacijentima, koristeći razne satelitske podatke, a tako i one o kvaliteti zraka”, pojašnjava Andre Ng, profesor kardiološke elektrofiziologije na sveučilištu u Leicesteru.

Temeljem tih podataka aplikacija će moći izračunati i korisnicima preporučiti savjete za vježbanje, prilagođene njihovom stanju i sposobnostima s jedne i s uvjetima u okolišu s druge strane.

Aplikacija će koristiti tako podatke iz satelita Copernicus Sentinel-5P, lansiranog još u listopadu 2017. Oni će se kombinirati s visokokvalitetnim podacima o kvaliteti samog zraka, prikupljenim u realnom vremenu.

Tako će svaki korisnik dobiti individualizirane i specifične savjete za vježbanje, uz obvezna upozorenja o zagađenju udaljenom samo 10 metara.

U međuvremenu, razvija se i jedna druga aplikacija koja će temeljem analize kakvoće zraka predlagati alternativne prometne pravce u zagađenim gradovima.

EarthSense, spin-off kompanija Sveučilišta u Leicesteru, razvija alate koji će urbanim stanovnicima omogućiti da saznaju trenutne podatke i prognoze zagađenja zraka na putu do posla ili škole.

EarthSense će rabiti podatke u realnom vremenu, prikupljene senzorima unaprijed instaliranima na uličnim svjetiljkama oko Wolverhamptona. Ti senzori bilježe razine dušikovog dioksida i raznih drugih čestica koje zagađuju zrak.

Možda će vas zanimati

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...

Tech

Bumerang je jedan od najstarijih letećih objekata koje je ljudska ruka stvorila. Svi znamo da su ih koristili Aboridžini, no malo je poznato je...