Realbotixova najnovija kreacija, Aria, navodno je dizajnirana za rješavanje problema usamljenosti. Međutim, već na prvi pogled djeluje kao nešto što se ne može lako smjestiti u PG kategoriju.
Robot u prirodnoj veličini, nazvan Aria, predstavljen je na ovogodišnjem CES-u u Las Vegasu, gdje je privukao pažnju posjetitelja svojim naglašeno seksualiziranim izgledom i, prema nekima, pomalo izgubljenim pogledom. CNET-ova Corinne Reichert primijetila je kako je ostavljala dojam “čudne kombinacije pažljive i blago pripite osobe (što nije rijetkost na CES-u).”
Naravno, Realbotix inzistira da Aria nije seksbot, nego “društveni robot” koji je tu da unese intimnost i druženje u živote ljudi. Prema riječima CEO-a Realbotixa, Andrewa Kiguela, Aria je “osmišljena za druženje i intimnost” te je, navodno, namijenjena bolnicama i tematskim parkovima.
Međutim, Kiguel je također izjavio za Forbes kako robot može voditi “razgovore, rekao bih, intimnije prirode,” što je odmah potaknulo sumnje o pravim namjerama ovog projekta.
Skepsa na prvu loptu
Reakcije internetske zajednice bile su, očekivano, skeptične. Korisnici Reddita brzo su uočili nesklad između marketinške priče i stvarnog dojma. “Gospodine, uvjeravam vas da su ogromni atributi i nevjerojatno izražene proporcije ovdje isključivo zbog brendiranja i marketinških svrha,” našalio se jedan korisnik.
Uz to, postavlja se očito pitanje: ima li Aria genitalije? Ranije generacije robota Realbotixa bile su opremljene takvim dodacima, no sada je odgovor nejasan. Realbotix o tome šuti, a mediji zasad nisu dobili konkretan odgovor.
Što Aria zbilja nudi?
Ako zanemarimo kontroverze, Aria dolazi s nekim tehničkim inovacijama – ili barem pokušajem istih. Prema Realbotixu, robot ne može hodati, ali zato ulažu u mogućnost stvaranja izraza lica. “Želimo da naši roboti mogu stvarati emocije i pokazivati što osjećaju,” tvrdi Kiguel.
S druge strane, videozapisi sa sajma prikazuju robota čiji su pokreti trzavi, dok odgovori stižu s osjetnim kašnjenjem. Kritičari su njezino ponašanje opisali kao spoj “jezive maske za Noć vještica i softverskog bota.”
Vizija ili marketinški ples po rubu?
Realbotix tvrdi kako imaju “najrealističnije robote na svijetu.” No, čini se da su još daleko od uvjerljive ljudskosti. Ako je cilj Arije borba protiv usamljenosti, mnogi će se zapitati je li ovaj robot pravi odgovor – ili samo još jedan pokušaj da se privuče pažnja publike koja voli dozu kontroverze.
Tehnologija koja zbunjuje: Kada napredak izaziva više pitanja nego odgovora
Tehnologija poput robota Arije često se predstavlja kao korak prema boljoj budućnosti, no ponekad nas upravo ti “koraci naprijed” ostave s više upitnika nego odgovora. Je li robot koji “pokazuje emocije” doista sposoban razumjeti ljudske potrebe ili samo pruža iluziju razumijevanja? To je ključno pitanje koje proizlazi iz demonstracije Realbotixovog robota.
Dok CEO tvrtke tvrdi kako je Aria dizajnirana za druženje i “intimnost,” sama tehnologija – trzavi pokreti, sporost odgovora i izrazito naglašeni izgled – ostavlja dojam nesklada. Je li cilj ove inovacije poboljšati ljudsku povezanost ili jednostavno izazvati pažnju?
Pitanja postaju još složenija kada se u obzir uzme mogućnost personalizacije robota, uključujući stvaranje replika slavnih osoba i povijesnih figura. Koliko je etično koristiti tehnologiju za “oživljavanje” osoba koje se nisu složile s takvom primjenom? Nadalje, tvrdnja da je robot namijenjen bolnicama i tematskim parkovima dodatno zbunjuje – može li ovakav proizvod zaista pronaći svoje mjesto u ozbiljnim, profesionalnim okruženjima?
Tehnologija koja obećava olakšati usamljenost trebala bi pružiti jasnoću i povjerenje, no u ovom slučaju, čini se da stvara više neugodnosti nego olakšanja. Publika, koja već sumnja u motivaciju iza ovakvih proizvoda, ima pravo pitati: je li ovo zaista napredak – ili samo još jedna distrakcija u svijetu tech hypea?