Među tisućama turističkih atrakcija koje nudi grad New York nalazi se jedna od najreprezentativnijih i najpriznatijih zgrada u svijetu: Chrysler Building. Smještena na 2. ulici i aveniji Lexington, Midtown Manhattan, zgrada je neboder u stilu art deco, poznat po svojoj strukturi visokoj 318,9 metara. Ima ukupno 3862 prozora i krunu od nehrđajućeg čelika na vrhu sa sedam pričvršćenih lukova. Otkrivamo vam zanimljivosti jednog od najomiljenijih nebodera New Yorka.
Danas neboder, nekada zabavni park
Prije nego što je postao Chrysler Building, na zemljištu popularnog nebodera bio je zabavni park Dreamland. Park se nalazio na tom mjestu sve do 1911. godine, kada je potpuno izgorio. Vlasnik William Reynolds imao je ideju da izgradi vrhunski projekt, pa je angažirao arhitekta Williama Van Alena da projektira jedan od najvećih nebodera u svijetu.
Neboder je nazvan po drugom vlasniku
Walter Chrysler je iznajmio popularni neboder na 20 godina kako bi osnovao svoju istoimenu automobilsku tvrtku. Nakon što je sam platio račune i profitirao od Reynoldsove povrede ugovora o najmu, Walter je kupio nekretninu za gotovo 2 milijuna dolara. Osim vlasništva, neboder je dobio ime koje nosi i danas.
Titula najviše zgrade u New Yorku
Zgrada Chrysler držala je titulu najviše u gradu sve dok Empire State Building nije izgrađen 1931. godine. Prem podacima istraživanja iz 2020. godine sada je 135. najviša zgrada na svijetu i 10. najviša zgrada u New Yorku.
Prvi digitalni sat postavljen je u Chrysler Buildingu
Zgrada se može pohvaliti prvim digitalnim satom na svijetu iz 1970-ih, postavljenim u neposrednoj blizini recepcije uz mural Edwarda Trumbulla.
Toranj je izgrađen za 90 minuta
Toranj Chrysler Buildinga izgrađen je u rekordnom roku jer je njezin vlasnik bio u konkurenciji za visinu s drugim objektima. Arhitekti su potajno izgradili šiljak i iglu koja je kasnije postavljena kako bi još više podigla svoju veličinu.
U prošlosti Chrysler Building nije uživao današnju slavu
Unatoč svom impozantnom izgledu, zgrada Chrysler nije bila toliko popularna tijekom recesije 1970-ih. Imala je samo 17 posto popunjenosti, a skoro je bila demontirana. Srećom, vremena su se promijenila i na kraju je dobila zasluženu slavu.
U zgradi se trebao snimati film ‘King Kong’
Najpoznatija gorila u povijesti kina planirala se popeti na Chrysler Building. S vrha je trebao voditi bitku s brojnim zrakoplovima koji su kružili gradom, no plan je promijenjen nakon impresivna gradnje Empire State Buildinga koji je bio nova lokacija za film ‘King Kong’.
Skriveni apartmani na samom vrhu
Na gornjem katu Walter P. Chrysler imao je privatni stan i ured. Svoju poziciju i privilegiju življenja često se dijelio u javnosti, pa se hvalio i činjenicom da ima najviši toalet na Manhattanu. Na 61. katu živjela je poznata fotografkinja Margaret Bourke-White. 30-tih godina prošlog stoljeća nije bilo tako jednostavno iznajmiti stan ženi, bez obzira na njenu slavu i bogatstvo. Margaret je to ipak pošlo za rukom, pa je 1934. godine živjela u Chrysler Buildingu. Najam je plaćala 387,92 dolara mjesečno i koliko god nestvaran taj iznos danas zvučao, osobito za život u New Yorku; u to vrijeme je to bila visoka cijena najma.