Dota 2 je jedna od najpopularnijih online igara već duži niz godina, a kao i u svakoj igri koja pruža određenu dozu kompetitivnosti protiv drugih igrača, postoje oni koji pokušavaju koristiti razne prečace kako bi ostvarili pobjedu. Kada je o video igrama riječ, taj prečac najčešće dolazi u obliku cheatova, odnosno raznih softvera treće strane koji će pružiti jednu nepoštenu prednost igračima koji ih posjeduju.
Dota 2 definitivno nije bila iznimka po tom pitanju, a Valve je utorak objavio na svom blogu kako je čak 40.000 igrača dobilo ban, odnosno zabranu igranja jer su uhvaćeni na djelu.
Kako iznose u Valveu, softver koji su neki igrači koristili davao im je nepravednu prednost nad drugima jer je imao pristup informacijama koje koristi Dota klijent, a koje ne bi trebale biti vidljive igračima tijekom same igre. Nakon što su istražili kako taj softver funkcionira, kreirali su patch koji je stvorilo honeypot: odjeljak podataka unutar klijenta igre koji se nikada ne bi pročitao tijekom normalnog igranja, ali bi se mogao pročitati uz nedozvoljene softvere treće strane. Svaki od računa koji su na taj način pokušavali čitati taj zabranjeni dio, dobio je zabranu, tako da je Dota 2 sada “lakša” za čak 40.000 cheatera i to samo u prvom danu nakon izlaska patcha.
U Valveu navode kako je to tek jedan od mnogih koraka koji će biti poduzeti kako bi se suzbilo varanje u njihovim igrama, a da su, iako najčešće takve stvari vole raditi iza kulisa, željeli da ovaj veliki niz zabrana posluži kao primjer onima koji će ubuduće poželjeti na nedozvoljen način dolaziti do prednosti nad svojim protivnicima.
Za kraj u objavi iz Valvea poručuju:
Dota 2 je igra u kojoj se najviše uživa kada se igra pošteno, gdje se pobjede zarađuju vještinom i upornošću. Očekujemo da će neki igrači nastaviti razvijati i koristiti nove eksploatacije, kako bi i dalje pokušavali steći nepravedne prednosti na račun drugih igrača. Kao i prije, nastavit ćemo otkrivati i uklanjati te eksploatacije kako budu dolazile i nastaviti zabranjivati korisnike koji varaju. Na kraju, željeli bismo zahvaliti onima koji su ponudili svoje vrijeme i energiju da nam pomognu riješiti ovaj problem — od onih koji su prijavili da se igrač ponaša sumnjivo u igri, do onih koji su pregledali slučajeve u kojima je uočeno takvo ponašanje. Hvala vam što pomažete učiniti Dotu boljim iskustvom za sve.-Valve