Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Tech

Erasmus+ i njegovi prethodnici: iskustvo koje je promijenilo živote 10 milijuna mladih Europljana

Danas objavljeno godišnje izvješće o programu Erasmus+ za 2018. pokazuje da je tijekom zadnja tri desetljeća u tom programu, koji je mnogima promijenio život, sudjelovalo više od 10 milijuna ljudi.

Potpredsjednik za promicanje europskog načina života Margaritis Schinas izjavio je: Ljudi diljem Europe aktivno su uključeni u razmjenu i učenje kad sudjeluju u prekograničnim obrazovnim i sportskim aktivnostima te aktivnostima za mlade. Erasmus+ fantastičan je zajednički uspjeh, a cilj nam je postići još više: veći broj sudionika, veću mobilnost, veću raznolikost, više mogućnosti.

Pri otvaranju događanja za dionike o novom programu Erasmus+ u Bruxellesu, povjerenica za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i mlade Mariya Gabriel izjavila je: Erasmus+ je za naše mlađe generacije pristupna točka za Europu i svijet. Jedno je od najkonkretnijih postignuća EU-a: ujedinjuje ljude diljem kontinenta, stvara osjećaj pripadnosti i solidarnosti, izgrađuje kvalifikacije i poboljšava izglede za sudionike.

Sa sredstvima od 2,8 milijardi eura, odnosno povećanjem od 10 % u odnosu na 2017., 2018. bila je još jedna rekordna godina. U okviru programa Erasmus+ 2018. financirano je više od 23 500 projekata i podržana je mobilnost više od 850 000 studenata, naučnika, učitelja i osoba koje rade s mladima. Gotovo 10 % od 470 000 studenata, pripravnika i zaposlenih u visokom obrazovanju koji su tijekom školske godine 2017./2018. primili bespovratna sredstva putovalo je u partnerske zemlje diljem svijeta i iz njih.

Osim sveučilišnih studenata i osoblja, u okviru programa Erasmus+ sudjelovalo je 40 000 nastavnika i zaposlenih u školama, 148 000 polaznika strukovnog obrazovanja i osposobljavanja, 8400 zaposlenih u obrazovanju odraslih i 155 000 mladih i osoba koje rade s mladima.

Od 199 sportskih projekata koji su financirani, amaterske sportske organizacije vodile su njih 118. Podržan je i godišnji Europski tjedan sporta, koji je imao neviđen uspjeh s više od 50 000 događanja diljem Europe.

Nadovezujući se na sinergije s Europskom godinom kulturne baštine 2018., mnogim se aktivnostima koje se podupiru u okviru programa Erasmus+ isticala važnost europske kulturne baštine.

Erasmus+ od 2018. podupire i inicijativu za uspostavu europskog prostora obrazovanja do 2025. Inicijativom Europska sveučilišta pomaže se visokim učilištima da uspostave snažne nove saveze.

Kontekst

Erasmus+ i njegovi prethodnici među najuspješnijim su programima EU-a. Još od 1987. mladima omogućuju da steknu nova iskustva odlaskom u inozemstvo. Program Erasmus+ za razdoblje 2014. – 2020. raspolaže sredstvima u iznosu 14,7 milijardi eura. Zahvaljujući tome, 3,7 % mladih iz EU-a imat će priliku studirati, osposobljavati se, stjecati radno iskustvo i volontirati u inozemstvu. Program se proširio s 11 zemalja 1987. na 34 zemlje 2020. (obuhvaća svih 28 država članica EU-a te Island, Lihtenštajn, Norvešku, Sjevernu Makedoniju, Srbiju i Tursku). Otvoren je i partnerskim zemljama iz cijelog svijeta.

Komisija je u svibnju 2018. predstavila prijedlog ambicioznog novog programa Erasmus, u kojem traži da se u sljedećem dugoročnom proračunu EU-a za razdoblje 2021. – 2027. sredstva za taj program udvostruče na 30 milijardi eura. Cilj je učiniti program još uključivijim i dostupnijim osobama iz najrazličitijih sredina te ga proširiti na još više zemalja.

Ostavi komentar

Možda će vas zanimati

Tech

U Moskvi se održavaju tečajevi iz oralnog seksa za djevojke koje žele usavršiti svoje sposobnosti oralnog zadovoljavanja. Cijena tečaja je 3500 ruskih rublja (608kn)...

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...