Europski parlament izglasao je u četvrtak stvaranje novog istražnog odbora koji bi trebao istražiti navode da su članice EU nabavile i koristile moćni špijunski softver Pegasus. Zastupnici su većinom glasovali za stvaranje odbora, koji će istražiti korištenje Pegasusa i drugih špijunskih softvera u 27 država članica Europske unije.
U priopćenju Europskog parlamenta istaknuto je da će odbor proučiti postojeće nacionalne zakone koji reguliraju nadzore te da će se posebno pozabaviti pitanjem je li Pegasus špijunski softver korišten u političke svrhe protiv, primjerice, novinara, političara ili odvjetnika.
Pegasus je mobilni špijunski softver koji je razvila izraelska tvrtka NSO Group, a koji može ostvariti potpuni pristup podacima na uređaju kojeg cilja. Takav softver dostupan je vladama i organima za provođenje zakona, a u posljednje vrijeme se javila bojazan da su se novinari, aktivisti i branitelji ljudskih prava našli na meti vlada, unatoč uvjerenjima da su na meti samo ozbiljni kriminalci i teroristi, piše Tech Crunch.
Odluka o formiranju odbora dolazi nekoliko dana nakon što je Europski nadzornik za zaštitu podataka pozvao na zabranu korištenja Pegasus-a i drugih mobilnih špijunskih softvera. Prema prvim izvještajima, Pegasus je bio prisutan u Mađarskoj i Poljskoj. Još u siječnju su isplivali podaci da su kritičari poljske vladajuće stranke, među kojima je oporbeni zastupnik Krzysztof Brejz, bili meta špijunskog softvera. Tekstualne poruke ukradene s Brejzovog mobitela naknadno su procurile u javnost putem državne televizije. Nakon tog incidenta, Brejz je izgubio izbore s drastičnom razlikom. Brejz od tada navodi da se poljska vlada umiješala u izbore.
Istraživači su izvijestili da je Pegasus prisutan i u Francuskoj, Njemačkoj i Španjolskoj. Novi odbor ima godinu dana za istraživanje i utvrđivanje činjenica.