Kao dio napora u borbi protiv online manipulacija, Facebook je prije dvije godine zabranio deepfake videozapise. Ta politika zabrane je stavljena ponovno na kuลกnju uslijed ruske invazije na Ukrajinu.
Tvrtka Meta je u srijedu potvrdila da je uklonila video koji je navodno prikazivao ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, a za koji se utvrdilo da je zapravo bio loลก deepfake.
โNaลกi timovi su identificirali i uklonili deepfake video u kojem je prikazan ukrajinski predsjednik Zelenski kako daje izjavu koju nikad nije dao. Pojavio se navodno na kompromitiranoj web stranici, a zatim se poฤeo prikazivati na internetu.โ, izjavio je Nathaniel Gleicher, ลกef sigurnosti tvrtke Meta.
Gleicher je pojasnio da je tvrtka uklonila video u skladu sa svojom politikom, koja je zabranila koriลกtenje deepfake videa prije viลกe od dvije godine, prenosi Engadget.
Web stranica za provjeru ฤinjenica Snopes izvijestila je da je video, koji je opisan kao โloลกe napravljenโ, takoฤer emitiran na ukrajinskoj TV postoji koja je bila hakirana. Struฤnjaci tvrtke Snopes su takoฤer primijetili da postoje oฤiti znakovi da je snimka laลพna, kao primjerice ฤinjenica da glava Zelenskog u videu โne pristaje baลก na njegov vratโ. Sam Zelenski je takoฤer na svom Instagram raฤunu demantirao sporni video.