Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Filmovi

Filmovi Matthew McConaugheya (10 najboljih preporuka)

Matthew McConaughey filmovi - top 10 preporuka

Potencijalno jedan od najtalentiranijih holivudskih glumaca današnjice, Matthew McConaughey, iza sebe ima više od 70 projekata, 87 nominacija, gotovo 50 nagrada, te jednog Oskara. Premda su se mnogi gledatelji s njim susreli u kontekstu opuštajućih romantičnih komedija, McConaughey se u svojoj dugogodišnjoj karijeri istaknuo i kao ozbiljan glumac. Ako ste jedan od onih koji nisu upoznati s ovim izuzetnim glumcem, Geek vam donosi deset kvalitetnih preporuka s njim u glavnoj ulozi. Stoga, evo liste na kojoj su filmovi Matthew McConaugheya.

INTERSTELLAR, 2014.

Ako je McConaughey jedan od najtalentiranijih glumaca današnjice, onda možemo reći i da je Christopher Nolan jedan od najtalentiranijih redatelja. Ovaj britanski umjetnik, opsjednut vremenom, zagonetkama, zatvorima i doppelgängerima, snimio je vrhunska filmska djela poput Prestiža (2006.), Viteza tame (2008.), Početka (2010.), Dunkirka (2017.) i drugih. No, jedno od njegovih najvećih dostignuća jest Interstellar u kojem protagonista tumači upravo Matthew McConaughey.

Radnja ovog znanstveno-fantastičnog filma smještena je u blisku budućnost, gdje Zemlja pati od prirodnih katastrofa, suša i gladi. Jedino potencijalno rješenje za spas čovječanstva leži u znanosti: određeni NASA-ini znanstvenici planiraju poslati ekipu na međuzvjezdano putovanje u crnu rupu, vjerujući kako bi pomoću te misije mogli spasiti vlastitu rasu. Cooper (Matthew McConaughey) prihvatit će zadatak i zaći u tajanstvene dubine svemira.

Osim što se Nolan ovdje našao u redateljskom stolcu, vrhunskoj kvaliteti ovog filma pridonio je i Hans Zimmer svojom glazbom, a glumačku postavu obogatili su Anne Hathaway, Jessica Chastain i Michael Caine. Da stvar bude bolja, Nolan je nastojao da Interstellar bude što znanstveno ispravniji, pa ga je naknadno nahvalio i astrofizičar Neil deGrasse Tyson.

Filmovi Matthew McConaughey - Interstellar

GOSPODA (THE GENTLEMEN, 2019.)

Možda redatelj Guy Ritchie nije naširoko hvaljen kao Christopher Nolan, ali njegova djela povremeno ispadnu remek-djela: jedno od njih upravo je film Gospoda iz 2019. godine. Radi se o kombinaciji akcijskog i crnohumornog žanra, a Matthew McConaughey ovdje ponovno preuzima glavnu ulogu. Priču su napisali Ritchie, Ivan Atkinson i Marn Davies, a osim McConaugheyja, postavi doprinose i glumci poput Charlieja Hunnama, Henryja Goldinga, Colina Farrella i Hugha Granta.

Radnja je smještena u Veliku Britaniju, gdje jedan američki trgovac kanabisom, Mickey Pearson (Matthew McConaughey) nastoji prodati svoje kriminalno carstvo. Međutim, njegova odluka da izađe iz biznisa potaknut će niz zavjera i sukoba, uključujući potplaćivanje i ucjenu u svijetu sjenovitih i opakih kriminalaca.

Ovaj film s liste na kojoj su filmovi Matthew McConaugheya, mogli bismo reći, nepravedno je previđen kad je izašao. Valjalo bi ga smjestiti u kategoriju jednih od najboljih filmova 2019. godine. On ne samo da će vas nasmijati do suza, nego ćete biti očarani glumom dvojice pojedinaca: s jedne strane tu je Matthew McConaughey, s druge Hugh Grant u jednoj od svojih najupečatljivijih uloga.

Matthew McConaughey u filmu "Gospoda".

VRIJEME UBIJANJA (A TIME TO KILL, 1996.)

Vrijeme ubijanja temeljeno je na istoimenom romanu-prvijencu autora Johna Grishama. Riječ je o sudskoj drami koju je režirao Joel Schumacher, ponajviše poznat po zvrkastim i ne-baš-hvaljenim filmovima o superjunaku Batmanu (Batman zauvijek i Batman i Robin). No, Schumacher ovdje ne čini propuste kao s čovjekom-šišmišem, već snima izvrstan film sa snažnom glumačkom postavom u kojoj su Matthew McConaughey, Sandra Bullock, Samuel L. Jackson i Kevin Spacey.

Radnja ove priče odvodi nas na američki jug – preciznije, u grad Clanton u saveznoj državi Mississippi. Dvojica divljački nastrojenih bijelaca jednoga dana brutalno siluju desetogodišnju crnu djevojčicu, Tonyu Hailey (Rae’Ven Larrymore Kelly). Tonya ostaje živa, a njezin otac Carl Lee (Samuel L. Jackson) želi istjerati pravdu. Na vrhuncu bijesa, on nasmrt prostrjeljuje obojicu mladića, i to u prostorijama suda pred mnoštvom svjedoka. Mladi odvjetnik Jake Brigance (Matthew McConaughey) odlučuje braniti Leeja, premda mu pregršt toga ne ide u korist: osim što se nalazi na jugu gdje zbog rasprostranjenog rasizma nema javnu podršku, porota pred kojom će izlagati argumente sastavljena je isključivo od bijelaca, a njegov privatan život stradat će pred obnovljenim Ku-Klux-Klanom.

Ako volite sudske drame i ozračje 90-ih, a zanimaju vas teme poput rasizma i Ku-Klux-Klana, budite sigurni da je ovaj film stvoren za vas. A Matthew McConaughey i ovdje ističe svoje talente u vrhunski odglumljenoj glavnoj ulozi.

ODVJETNIK IZ LINCOLNA (THE LINCOLN LAWYER, 2011.)

Kako već preporučujemo sudske drame temeljene na romanima, onda valja spomenuti i Odvjetnika iz Lincolna. Riječ je o napetom filmu iz 2011. godine koji je režirao Brad Furman, a napisao John Romano (s tim da originalnu knjigu potpisuje Michael Connelly). Glavna uloga, jasno, pripada glumcu zvanom Matthew McConaughey, dok mu društvo čine Marisa Tomei, Ryan Phillippe, Bryan Cranston i William H. Macy.

U Odvjetniku iz Lincolna, odvjetnik Mickey Haller (Matthew McConaughey) obnaša svoje sudske dužnosti u okruženju dinamičnog Los Angelesa. Haller će trebati zastupati Louisa Rouleta (Ryan Phillippe), raskalašenog bogatunčića s Beverly Hillsa koji je optužen za ubojstvo prostitutke. Međutim, jednom kad Haller baci pogled na dokaze na temelju kojih se njegovog klijenta tereti, shvatit će da stvari nisu ni približno onako jednostavne kako se na prvu činilo, te da bi ovaj slučaj mogao imati poveznicu s jednim od njegovih ranijih.

Opet, ako volite sudske drame – u ovom slučaju zamijenimo ozračje 90-ih s onim iz ranih 2010-ih – nemojte propustiti Odvjetnika iz Lincolna. Matthew McConaughey i ovdje će vas oduševiti, pa tako i ovaj film mora biti na listi na kojoj su filmovi Matthew McConaugheya.

SVE MOJE BIVŠE (GHOSTS OF GIRLFRIENDS PAST, 2009.)

Kao posljednju preporuku na ovoj listi nećemo ponuditi neki „težak“ film s temama poput egzistencijalne krize čovječanstva, mafijaških sukoba ili rasizma, već jednu „laganu“ romantičnu komediju iz ere kad je Matthew McConaughey snimao baš takve filmove. Nemojte misliti da je film Sve moje bivše nekvalitetan zato što spada u tu kategoriju. Radi se o zabavnom ostvarenju čija je premisa varijacija na novelu Božićna priča Charlesa Dickensa.

Connor Mead (Matthew McConaughey) uspješan je modni fotograf s neugasivim seksualnim impulsom. Vječito ga se može vidjeti u društvu nježnijeg spola, a njegovim zavodničkim sposobnostima možda konkurira jedino legendarni Casanova. Mead pohađa vjenčanje svoga mlađega brata kako bi ga uvjerio da se nema smisla zauvijek vezivati uz jednu djevojku. No, noć prije same ceremonije, baš nalik na Ebenezera Scroogea u viktorijanskom razdoblju, Meada posjećuje njegov pokojni ujak koji ga je naučio sve što se dade znati o ženama, te mu obećava da će ga u narednim satima posjetiti duhovi njegovih bivših, sadašnjih, te budućih djevojaka. I baš poput Scroogea, Mead će morati odlučiti hoće li se promijeniti, ili će nastaviti dosadašnjom životnom putanjom i završiti kobno.

Ako želite odmoriti od mučnijih tema i pogledati nešto opuštajuće, zacijelo nećete pogriješiti s ovom romantičnom komedijom prožetom elementima fantastike. A ni Matthew McConaughey neće vas razočarati, budite sigurni.

MUD, 2012.

Matthew McConaughey, istinu govoreći, nije glumio u velikom broju priča o odrastanju, ali nije ih ni posve zaobišao. Mud, film koji je napisao i režirao Jeff Nichols, spada upravo u takav žanr. Kad bi riječ bila o knjizi, s pravom bismo je mogli prozvati bildungsromanom koji asocira na radove književnog genija Marka Twaina. Naime, radnja Muda smještena je u pomalo sumorno i močvarno područje rijeke Mississippi, koju je Twain ovjekovječio u svojim djelima kao što su Život na Mississippiju ili Pustolovine Huckleberryja Finna. I sam Nichols priznao je kako je bio inspiriran Twainovim radom dok je pisao scenarij.

No, u Mudu nema ropstva, rasizma, ili pregršt humora kakav je njegovao dobri stari Samuel Clemens. Riječ je o ozbiljnoj drami u kojoj dvojica mladića, Ellis (Tye Sheridan) i Neckbone (Jacob Lofland) plove po moćnoj rijeci Mississippi, te na jednom pustom otočiću nailaze na Muda (Matthew McConaughey), odbjegla zločinca koji je usmrtio čovjeka u Teksasu. Prema Mudovim riječima, njegova ljubav Juniper (Reese Witherspoon) čeka ga u obližnjem gradiću kako bi zajedno pobjegli. Fascinirani mladići, nalik na Pipa u Dickensovim Velikim očekivanjima, odlučuju pomoći zločincu, usprkos potencijalnoj opasnosti…

Osim što je film lijepo snimljen te pritom prikazuje veličanstvene prizore moćnog Mississippija, gluma je izvrsna, a McConaughey oduševljava u ovoj mračnijoj ulozi. Mud nije bezrazložno bio obasut sjajnim recenzijama, pa se tako našao na ovoj listi na kojoj su filmovi Matthew McConaugheya.

DOBRI DILERI IZ DALLASA (DALLAS BUYERS CLUB, 2013.)

Dobri dileri iz Dallasa jedini je film za koji je Matthew McConaughey dobio – zasluženo – blještavu zlatnu figuricu iz srca Hollywooda. Riječ je o biseru iz 2013. godine čiji je scenarij napisao duo Craig Borten i Melisa Wallack, a koji je režirao kanadski redatelj Jean-Marc Vallée. O ovom se filmu mnogo pričalo, između ostalog zato što je riječ o biografskoj drami temeljenoj na stvarnim događajima, ali i zato što je McConaughey briljirao u glavnoj ulozi, zbog koje je izgubio čak 22 kilograma.

U srcu priče jest protagonist Ron Woodroof (Matthew McConaughey). Sredinom 1980-ih, dok se još nije sprovelo mnogo istraživanja po pitanju liječenja AIDS-a, i dok je spomenuta bolest bila obavijena tajnom i stigmatizirana, Woodroof je otkrio da je upravo on zaražen njome. U sklopu eksperimentalnog liječenja, u Teksas je ilegalno uvozio lijekove koje prethodno nije odobrila Američka agencija za hranu i lijekova (FDA). Potom je, okupivši druge pacijente s istovjetnom dijagnozom, oformio takozvani Dallas Buyers Club te među njima distribuirao lijekove.

Osim što se McConaughey ističe sjajnom glumom, Jared Leto u sporednoj ulozi transrodne žene ni po čemu ne kaska, zbog čega je i on osvojio Oskara. Ovom vrhunskom tandemu priključila se i Jennifer Garner u značajnoj ulozi.

UBOJITI JOE (KILLER JOE, 2011.)

Ako Matthew McConaughey u većini slučajeva glumi „dobre momke“, Ubojiti Joe čini izuzetak. Ovaj film iz 2011. godine režirao je William Friedkin, redatelj prvenstveno vezan uz razdoblje „novog Hollywooda“ iz 1970-ih, tijekom kojeg je snimio remek-djela poput Francuske veze (1971.), Egzorcista (1973.) i Čarobnjaka (1977.). Ubojiti Joe gotički je, crnohumorni psihološki triler smješten u prepoznatljivo mekonahijevsko ozračje američkog juga. Tracy Letts napisao je scenarij koji je temeljio na vlastitom istoimenom kazališnom komadu iz 1993. godine.

Chris (Emile Hirsch), teksaški diler progonjen novčanim dugovima, odlučuje ubiti vlastitu majku kako bi posljedično zaradio novac od osiguranja. Chris i njegov otac, koji se ranije rastao od svoje supruge, unajmljuju Joea Coopera (Matthew McConaughey), istovremeno i plaćenika i detektiva, da počini ubojstvo za njih. S obzirom na to da Cooper zahtijeva pozamašnu cifru za svoje usluge, koje Chris i njegov otac do isplate osiguranja naprosto nemaju, Cooper kao predujam dobiva, ni više ni manje – Chrisovu sestru Dottie (Juno Temple).

Mučan i nasilan, ovaj film nije za one meka srca.

KAKO SE RIJEŠITI FRAJERA U 10 DANA (HOW TO LOSE A GUY IN 10 DAYS, 2003.)

Sredinom 2000-ih, u razdoblju kad je Matthew McConaughey snimao romantične komedije, izašao je i film Kako se riješiti frajera u 10 dana. Radi se o djelu koje je temeljeno na istoimenoj slikovnici autorica Michele Alexander i Jeannie Long. U redateljskom stolcu našao se Donald Petrie, redatelj koji je ranije snimio filmove poput Cure na zadatku (2000.) i Richieja Richa (1994.). Glavne uloge simpatičnog ljubavnog para dodijeljene su Matthewu McConaugheyju te Kate Hudson.

Benjamin Barry (Matthew McConaughey) marketinški je stručnjak koji na svom poslu želi da se upravo njemu dodijeli zadatak reklamne kampanje za trgovca dijamantima. Međutim, Barry ima konkurenciju, jer dvije njegove kolegice također se bore za kampanju. Barry se potom dogovara s njima da će kampanja biti dodijeljena njemu ako zavede bilo koju ženu prema njihovu izboru. A njihov izbor pada na Andie Anderson (Kate Hudson): novinarku koja piše priču o tomu kako se svjesno može riješiti frajera u 10 dana. I Barry i Andersonova imaju svoje skrivene motive – hoće li ijednome poći za rukom obaviti svoj zadatak?

Ovo je jedan od „laganijih“ filmova na ovoj listi, nalik na Sve moje bivše. Ako želite predah od mučnijih djela kao što su Mud ili Ubojiti Joe, nećete zažaliti što ste si pustili Kako se riješiti frajera u 10 dana.

MUNJENI I ZBUNJENI (DAZED AND CONFUSED, 1993.)

Za kraj, spomenut ćemo jedan od najranijih filmova u kojima glumi Matthew McConaughey. Ovaj klasik o odrastanju napisao je i režirao Richard Linklater, koga poznajemo po filmovima kao što su Škola rocka (2003.), te trilogija Prije svitanja (1995., 2004., 2013.).

Radnja ovog filma krajnje je jednostavna. U Teksasu u svibnju 1976., na zadnji dan škole, tinejdžeri luduju. Učenici iz viših razreda zafrkavaju one s prve godine, a uz to se svi trude napušiti, napiti, ili pak spavati s nekime – uključujući i nogometaše koji su obećali da ništa od toga neće raditi.

Munjeni i zbunjeni s vremenom je stekao status kultnog filma. Ova tinejdžerska priča podsjetit će vas na opuštene i lude danje srednje škole, a Matthew McConaughey nasmijat će vas u luckastoj ulozi.

Eto, dakle, deset preporuka u kojima Matthew McConaughey rastura. Nadamo se da ćete uživati u njegovim filmovima!

Možda će vas zanimati

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...

Tech

Bumerang je jedan od najstarijih letećih objekata koje je ljudska ruka stvorila. Svi znamo da su ih koristili Aboridžini, no malo je poznato je...