Nitko ne voli kad igra ne radi savršeno glatko. Nizak FPS, lag i loša grafika su muke s kojima si se sigurno susreo. Gaming je dio tvoje svakodnevice, a staro računalo koje trenutno koristiš ne može kvalitetno pokretati nove igre koje dolaze sa potrebom za sve složenijom grafičkom karticom. Odluka je sada pred tobom: hoćeš li izabrati gaming laptop ili stolno računalo? Ovaj članak će ti pomoći da shvatiš prednosti i nedostatke oba izbora. Razmotrit ćemo sve od performansi do cijene, kako bi ti mogao donijeti najbolju odluku za svoje gaming iskustvo i u kratkom roku podigao svoj K/D/A.
Gaming laptop za ljude u pokretu
Kada razmišljaš o gaming laptopima, prva stvar koja bi ti mogla past na pamet je vjerojatno njihova prijenosnost za igre koje su zanimljivije kada se ekipa skupi na jednom mjestu. I naravno, primamljiva estetika ukrašena prepoznatljivim RGB svjetlima. No, jesu li stvarno takvi laptopi dobri za složenije igre kao što izgledaju? S jedne strane, imaju ugrađene zaslone, zvučnike i tipkovnicu, što znači da ti ne treba ništa više za igranje osim miša. S druge strane, mogu biti skuplji od stolnih računala s istom snagom.
Prednosti gaming laptopa
Gaming laptopi imaju nekoliko prednosti. Prva i najvažnija je svakako mobilnost. Osim toga, moderni gaming laptopi su sve lakši i tanji, što dodatno olakšava prijenos.
Druga prednost je integriranost. Laptopi dolaze s ugrađenom tipkovnicom, zvučnikom i ekranom, što znači da nema potrebe za kupovinom dodatne opreme izuzev miša. Također, mnogi gaming laptopi imaju izvrsne ekrane s visokim osvježenjem (refresh rate) i rezolucijom, što poboljšava iskustvo igranja. U pojedinim slučajevima čak dolaze s OLED ekranima kao Acer Triton Predator.
Za razliku od stolnih računala, gaming laptopi dolaze spremni za korištenje odmah nakon što ih izvadiš iz kutije. Nema potrebe za složenim postavljanjem i povezivanjem više komponenti ili provođenjem žica za internet jer je Wi-Fi više nego dovoljan. Osim toga, laptopi obično dolaze s baterijom koja ti omogućuje igranje čak i kad nemaš pristup struji, barem na nekoliko sati.
Mogući nedostaci gaming laptopa
Iako imaju mnoge prednosti, gaming laptopi imaju i svoje nedostatke. Prvo, cijena. Gaming laptopi dolaze s višom cijenom jer plaćaš za mobilnost što može značiti više novca iz tvog džepa.
Drugi nedostatak je ograničena mogućnost nadogradnje. Kod stolnih računala, lako možeš zamijeniti grafičku karticu, dodati više RAM-a ili promijeniti procesor. Kod laptopa, te su mogućnosti vrlo ograničene. Ako želiš bolju grafiku ili više memorije, često moraš kupiti potpuno novi uređaj.
Stolna računala za svakodnevni gaming
Stolna računala su već dugo omiljen izbor ozbiljnih igrača. Nude izvanredne performanse i fleksibilnost nadogradnje koja im omogućuje da uvijek budu u korak s najnovijom tehnologijom. No kao i gaming laptop, računala imaju svoje mane i prednosti.
Prednosti stolnog računala za gaming
Stolna računala imaju brojne prednosti koje ih čine popularnim izborom za sve od 9-godišnjih igrača Minecrafta do profesionalnih eSport natjecatelja. Glavna prednost su vrhunske performanse. Stolna računala naprosto imaju više prostora za snažne komponente poput grafičkih kartica, procesora i RAM-a. To znači da mogu pokrenuti najnovije igre na visokim postavkama bez kaskanja.
Druga prednost je mogućnost nadogradnje. Možeš lako zamijeniti ili dodati nove komponente kako bi tvoje računalo bilo snažnije, jače i brže. Ako želiš bolju grafiku, jednostavno zamijeniš grafičku karticu. Ako ti treba više radne memorije, dodaš još RAM-a.
Treća prednost je bolje hlađenje. Stolna računala imaju više prostora za ventilatore i sustave za hlađenje, što pomaže u održavanju nižih temperatura i stabilnijih performansi tijekom dugih sesija igranja. Manje se griju i tiša su u usporedbi s laptopima.
Zašto ipak ne odabrati stolno računalo
Sve u životu ima svoje prednosti i mane, pa tako i stolna računala iako dolaze s obiljem prednosti, imaju mane koje bi mogle biti prekretnica kod tvog izbora. Prvi nedostatak je manjak mobilnosti. Stolna računala su velika i teška, što znači da su namijenjena za korištenje na jednom mjestu. Ne možeš ih lako nositi sa sobom kao gaming laptop.
Uz stolno računalo, trebaš zasebno kupiti monitor, tipkovnicu, miš i zvučnike ili slušalice. To može povećati ukupne troškove i zahtijevati više prostora na stolu, dok istovremeno laptop dolazi spreman u startu.
Treći nedostatak je složenost postavljanja. Stolna računala postaju ekonomičniji izbor ako sam biraš dijelove i slažeš računalo. Prethodno sastavljena često ne dolaze sa idealnim performansama, a samostalno sastavljanje pa čak i istraživanje o svim komponentama može biti izazovno. Pogotovo ako nemaš iskustva s računalnom opremom.
Kako znati koji izbor je za tebe?
Odabir između gaming laptopa i stolnog računala može biti težak. Evo nekoliko pitanja koja si moraš postaviti prije donošenja odluke:
Gdje ćeš najčešće igrati? Ako planiraš igrati na različitim mjestima, gaming laptop je bolji izbor. Gaming večer s prijateljem ili na godišnjem odmoru? Laptop. Ako ćeš igrati uglavnom kod kuće, stolno računalo pruža bolje performanse no limitiran si prostorno.
Želiš li sam slagati setup? Stolna računala pružaju mogućnosti modularnosti, no za one neiskusne izbor loših komponenta može biti nepotreban trošak. Gaming laptop dolazi odmah spreman za igru, što uvelike olakšava tvoj posao za nešto veću cijenu.
Koje igre igraš? Oba izbora ovisno o komponentama će odraditi izvrstan posao za maksimalni užitak kod igranja. Gaming laptopi radit će bolje s manje zahtjevnim igrama, no uz prilagodbu postavki ni najnoviji GTA 6, kada konačno dođe, neće biti problem.
Koliko prostora imaš? Stolna računala zauzimaju puno više prostora i zahtijevaju dodatnu opremu. Ako imaš ograničen prostor, gaming laptop je kompaktniji i definitivno bolji izbor.
Zaključak
Odabir između gaming laptopa i stolnog računala ovisi o tvojim potrebama. Ako cijeniš mobilnost i jednostavnost, gaming laptop može biti idealan za tebe. S druge strane, ako tražiš vrhunske performanse i želiš se okušati u mogućnostima nadogradnje, stolno računalo će vjerojatno biti zanimljiv izbor.
Sretno s odabirom i uživaj u FPS-u o kojem si prethodno samo sanjao!
(Sponzorirani članak)