Connect with us

Hi, what are you looking for?

Umjetna inteligencija

Hoće li humanoidni roboti promijeniti svijet kojeg poznajemo?

ruka robota
Foto: Unsplash

Roboti ljudskih karakteristika trebali bi u Kini krenuti u masovnu proizvodnju 2025. godine. Ambiciozan je to projekt koji bi mogao utjecati na svakodnevicu cijelog svijeta, u slučaju da zaista rezultira impresivnim postignućima.

Posljednjih godina svjedočimo eksploziji razvoja umjetne inteligencije, sve važnije u brojnim različitim djelatnostima. AI sustavi ne samo što se danas koriste pri dizajnu i pisanju, već i kao asistenti na poslu te u djelatnostima kao što su zdravstvo i industrijska proizvodnja, gdje neke probleme rješavaju uspješnije od ljudi.

A umjetna inteligencija ne bi bila u stilu starih SF filmova bez humanoidnih robota. Upravo to je sljedeći korak u kojem kreće znanost, s vrlo ambicioznim Kinezima koji najavljuju njihovu masovnu proizvodnju od 2025. godine.

Istina je, Kina je trenutno vodeći proizvođač elektroničkih uređaja na svijetu te se bespoštedno natječe sa Sjedinjenim Američkim Državama, po pitanju inovacija na području robotike. Zato ne iznenađuje da baš ova zemlja pokušava umjetnoj inteligenciji dati ljudski oblik, kako bi se napokon ostvarile sve one maštarije u kojima smo uživali u filmovima znanstvene fantastike još tamo sredinom prošlog stoljeća.

Naravno, u ovom trenutku ne možemo znati koliko će stvaranje humanoidnih robota uopće biti uspješno. Naime, auti koje pokreće umjetna inteligencija još uvijek nisu ni blizu masovne proizvodne, zbog čega smo skeptični i oko ove inovacije. No, jasno je da bi ovakav tip robota mogao biti važan korak u razvoju naše civilizacije, zbog čega s velikim zanimanjem nastavljamo pratiti razvoj ove priče…

Od čega će se sastojati humanoidni robot?

Humanoidni robot trebao bi biti kombinacija klasičnog robota pojačanog umjetnog inteligencijom. To znači da bi robot bio u stanju učiti i razvijati se na temelju informacija koje skuplja, što bi ga učinilo manje ovisnim o inicijalnom programiranju.

Kao i svaki drugi mehaničko-električni stroj, takav robot koristio bi različite senzore koji bi mu omogućili nesmetano kretanje, a ležajevi raznih vrsta brinuli bi se da u svakom trenutku bude pokretljiv, bez opasnosti da se ošteti tijekom obavljanja zacrtanih radnji.

No, bilo da su njegova baza ležajevi sa kućištem firme Tuli ili neki drugi tip zaštite koji omogućuje rotacijsko kretanje, jasno je da će biti ključno za uspjeh humanoidnog robota funkcioniranje samih ekstremiteta. Ruke, šake, koljena i stopala trebali bi funkcionirati što sličnije čovjekovima ili čak i bolje, kako bi ovakav robot mogao ispuniti svoju funkciju.

Uz sve to, humanoidni robot bit će pojačan sposobnošću interakcije s ljudima. Naime, umjetna inteligencija putem ChatGPT-a i drugih sličnih komunikacijskih sustava već je dokazala da u nekoj mjeri može voditi smislene razgovore. Roboti s tom sposobnošću bili bi sljedeći korak, spremni slušati naredbe, ali i odgovarati na naša pitanja…

Što će sve moći raditi humanoidni robot?

Živimo u svijetu u kojem se uvozi iz drugih država jeftina radna snaga, kako bi se smanjili troškovi poslovanja. Humanoidni roboti mogli bi biti sljedeći korak u tom smjeru, jer jednom kad ih kupite ne morate im davati mjesečnu plaću niti izdvajati za različite doprinose.

To je naravno jedna od ideja iza ovog tipa robota, jer ne zaboravimo da je robotizacija već odavno prisutna u industrijskoj proizvodnji, čak i bez korištenja umjetne inteligencije. Nema sumnje, za nekakve jednostavne poslove humanoidni robot bi se mogao pokazati idealnim, no pitanje je koliko može biti pouzdan u dinamičnom okruženju, u kojem inovativnost najčešće radi razliku.

Ovakav tip robota mogao bi postati i ono što je danas mobilni telefon, neizostavni dio života svakog kućanstva. Moguće da će nas u budućnosti zabavljati, puštati nam muziku pa i raditi jednostavne kućanske poslove, kako bismo imali više vremena za sebe, svoju obitelj i vlastitu poslovnu djelatnost.

Humanoidni roboti mogli bi se također pokazati kao solidna pomoć onima s posebnim potrebama pa čak i zamijeniti trenutnu ulogu kućnih ljubimaca. I da, neki od njih definitivno će postati zvijezde na društvenim mrežama.

Drugim riječima, ovaj tip napredne tehnologije u budućnosti bi mogao obogatiti i olakšati našu svakodnevicu, ali je i drastično pogoršati. Naime, ne mora se raditi o pobuni robota iz SF filmova kako bi svijet u kojem živimo postao kompliciraniji. Dovoljno je da se pokaže da je robot jeftinije i efikasnije rješenje od ljudske radne snage, kako bi zavladao novi val socijalnih problema, a s njim i sljedeća globalna gospodarska kriza…

Možda će vas zanimati

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...

Tech

Bumerang je jedan od najstarijih letećih objekata koje je ljudska ruka stvorila. Svi znamo da su ih koristili Aboridžini, no malo je poznato je...