Kao što je tipičan slučaj kada jedna tvrtka “skoči” ispred drugih, analitičare pitaju što Nvidiju čini toliko uspješnijom od svojih kolega. Razlog je jednostavan – Nvidijin CEO, Jensen Huang.
Huang je imao tri jasne prednosti koje nedostaju većini drugih izvršnih direktora. Prvo, Huangovo tehničko umijeće omogućuje mu postavljanje i izvršenje vizije. Drugo, Huang je osnivač, što obično daje neobičnu lojalnost i moć nad tvrtkom. Konačno, on je izvršni direktor za tehnologiju s najdužim stažem u novijoj povijesti.
Kažemo “nedavna povijest” jer je Nvidia stara oko 30 godina, a prvi CEO i osnivač IBM-a, Thomas Watson, služio je 42 godine u vrijeme kada je IBM uglavnom bio tehnološka industrija i bio čak uspješniji nego što je Nvidia sada.
Thomas Watson imao je iste tri prednosti kao Huang. Kada je Watsonov sin, Thomas Watson Jr., preuzeo dužnost, naslijedio je te iste prednosti i podigao IBM na još više razine. Huang ima sina, Spencera, koji radi u Nvidiji, ali njegov pravi nasljednik je AI, što sugerira da bi mogao biti ili njegov ili Spencerov nasljednik.
Nvidia je stvorila koncept “digitalnih ljudi“. Danas su izgrađeni uglavnom za prodaju i korisničku podršku, ali mogli bi se razviti u zamjenu za gotovo svaki posao. Na primjer, Cognition Lab je upravo lansirao prvog AI softverskog inženjera pod nazivom Devin, koji može samostalno pisati aplikacije. Može dovršiti poslove u stvarnom vremenu objavljene na Upworku i autonomno je riješio 14 posto GitHub problema pronađenih u projektima otvorenog koda u stvarnom svijetu.
Ovo je tek početak pojave digitalnih ljudi.
Kad je riječ o nasljeđivanju, digitalni ljudi imaju nekoliko jasnih prednosti u odnosu na nedigitalne ljude. Jedan je da bi digitalni čovjek bio stvoren da u potpunosti oponaša osnivača, tako da se to ne bi loše odrazilo na njega. Čak i kada je nadmašio osnivača kojeg je zamijenio, njegova čvrsta veza s osnivačem osigurala bi da osnivač dobije zasluge, tako da je manje vjerojatno da će prethodni izvršni direktor sabotirati trud.
Digitalni čovjek nema problema s kompenzacijom jer mu naknada ne bi bila potrebna i ne bi ga ometali osobni posjedi ili obitelj jer ni to ne bi imao. Također ne bi imao pogone koji često uzrokuju loše ponašanje izvršnih direktora, iako biste željeli osigurati da tok informacija koji digitalni čovjek prima bude nekompromitiran i trebali biste osigurati da je digitalni čovjek okružen dovoljnom sigurnošću da ga se ne može hakirati.
Drugim riječima, s obzirom na to koliko brzo digitalni čovjek može djelovati, osiguravanje da će nastaviti raditi u najboljem interesu tvrtke, njezinih zaposlenika i investitora bilo bi još kritičnije kako bi se osiguralo da ljudski izvršni direktor ne skrene s tračnica.
Nvidia ima najveću potrebu, najjaču osnovu da ga stvori, a stvaranjem jednoga imala bi najbolji izlog za to kako digitalni čovjek može nadmašiti čovjeka u određenim poslovima. Kad bi digitalni čovjek mogao uspješno obavljati posao izvršnog direktora, pitanje se okreće od “što bi mogao učiniti” na “što ne bi mogao učiniti”, pri čemu potonji popis postaje sve kraći…