Matematički zadatak se skenira, a potom aplikacija ponudi rješenje i cijeli postupak rješavanja. Tako funkcionira Photomath, hit aplikacija koja je hrvatski proizvod.
Damir Sobol je glavni i odgovorni za ovu aplikaciju, koja je nedavno dostigla 100 milijuna preuzimanja.
Kako funkcionira
Aplikacija Photomat nakon skeniranja rješava bilo tiskane, bilo rukom pisane matematičke zadatke. Najveća zanimljivost je da, osim samog rješenja, prikazuje i postupak rješavanja.
Baš zbog te karakteristike pružanja na uvid postupka rješavanja zadatka je do sada ova aplikacija mnogim učenicima bila od velike koristi. Dakako, postoje i oni koji su ju upotrebljavali u neetične svrhe.
Tvorac Damir Sobol je za medije rekao kako je svjestan da se sve to može koristiti za prepisivanje u nekim slučajevima. Napominje da je to isto bilo problem i kad su se pojavili kalkulatori. Kalkulatori su, objašnjava, bili smatrani sredstvom za varanje, što je iz današnje perspektive apsurdno.
Brojke i novosti
Ova edukativna aplikacija nastala je još prije četiri godine i vrlo brzo je prikupila više od dva milijuna preuzimanja. Kompanija Photomath je nedavno završila i investicijsku rundu u kojoj su uspjeli privući 6 milijuna dolara.
Photomat danas broji preko 15 milijuna aktivnih korisnika. Lokaliziran je i na više od 30 svjetskih jezika.
Kako je tvorac otkrio u medijima, to još uvijek nije sve. U planu im je u aplikaciju uvesti interaktivnost, bila ona oblika neke animacije ili u nekoj kombinaciji tutorijala.
Uz sve to, ideja je cijelo objašnjavanje postupka prilagoditi godinama korisnika. Samim time i njihovoj razini znanja.
Photomath je još uvijek besplatan alat, ali u kompaniji se itekako razmišlja o monetizaciji naprednijih mogućnosti, za koje autor najavljuje da će biti korisne onima koji ih odluče platiti.