Izvršni direktor Applea, Tim Cook, dobrovoljno si je smanjio plaću za 2023. godinu i to za 40 posto. To je vrlo neobičan potez, a dolazi kao “odgovor na povratne informacije dioničara” navodi se u godišnjem priopćenju tvrtke.
Novom odlukom, Cookova plaća iznosit će 49 milijuna dolara, što predstavlja bitnu razliku u odnosu na 2022. godinu, kad je taj iznos bio 84 milijuna dolara. Međutim, njegova plaća će vjerojatno premašiti tu cifru nakon uračunatih bonusa i nagrada za dionice, piše The Washington Post.
Prema izvještajima, odluka je izbalansirana između “povratnih informacija dioničara, želje da se nastavi sa stvaranjem značajnih poticaja za učinak te potpore Cooka za promjenu njegove naknade”.
Za primijetiti je da nije uobičajeno da rukovoditelji smanjuju svoje plaće, ali naknade izvršnih direktora sve više postaju izvor protivljenja javnosti usred sve češćih razgovora o nejednakosti prihoda. Prema analizi Instituta za ekonomsku politiku, plaće izvršnih direktora narasle su za 1460 posto od 1978. godine, a samo u 2021. godini generalni direktori bili su plaćeni 399 puta više od običnog radnika, što je rekord svih vremena.
Dok tvrtke i dioničari donose odluke o plaćama izvršnih direktora, zabrinutost zbog nedostatka radne snage kao i zabrinutost oko nejednakosti prihoda također predstavlja veliki problem. Taj problem je posebno sada izražen u odnosu na inflaciju koja je nadmašila povećanje plaća za mnoge radnike.
Otkako je Cook zamijenio osnivača Applea Steve Jobsa 2011. godine, tržišna kapitalizacija tehnološkog giganta eksplodirala je za 2 milijarde dolara, uvelike nadmašujući dobitke S&P 500 indeksa u istom razdoblju.
Najveći dio Cookove plaće vezan je za Appleove cijene dionica. Cookova osnovna plaća ostala je nepromijenjena i iznosi 3 milijuna dolara, kao i njegov bonus od 6 milijuna dolara, navodi se u izvještajima.
“Nagrade za kapital koje je dobio tijekom vremena su u sladu s rastom i uspjehom Applea i ogromnom vrijednošću koju je isporučio našim dioničarima dok je na čelu tvrtke”, navodi Apple.
Prošlog siječnja, Apple je postao prva javna tvrtka čija je tržišna kapitalizacija dostigla 3 trilijuna dolara. Ipak, izazovno ekonomsko okruženje izbrisalo je gotovo milijardu dolara te vrijednosti. Apple se, kao i druge tehnološke tvrtke, bori sa strahovima od globalnog usporavanja, inflacije i kontinuiranog utjecaja pandemije koronavirusa u Kini, gdje se proizvode njegovi proizvodi.
Prema Forbesu, Cookovo bogatstvo procjenjuje se na oko 1,7 milijardi dolara, što ga pozicionira dosta nisko, unatoč tome što je na čelu najveće svjetske tehnološke tvrtke. Cook je jednom prilikom naveo da planira dati svoje bogatstvo. Hoće li se to dogoditi ili ne, ostaje nam za vidjeti…