Nepal je zabranio aplikaciju kinesku aplikaciju TikTok jer je njen sadržaj, smatraju, “bio štetan za društveni sklad”. Odluku su donijeli nekoliko dana nakon što je zemlja uvela novo pravilo prema kojem tvrtke društvenih medija moraju uspostaviti urede za vezu u zemlji.
TikTok, koji ima oko milijardu korisnika mjesečno, ranije je zabranjen u nekoliko zemalja, uključujući Indiju. Ranije ove godine, Montana je postala prva američka država koja ga je zabranila, dok ga je britanski Parlament zabranio na svojoj mreži.
Ministrica komunikacija i informacijske tehnologije Rekha Sharma rekla je za BBC Nepali da je platforma širila zlonamjerni sadržaj. Dodala je da će “zabrana odmah stupiti na snagu, a vlasnicima telekoma naloženo je da provedu odluku”.
Gagan Thapa, viši čelnik Nepalskog kongresa, koji je dio koalicijske vlade, doveo je u pitanje odluku vlade da zabrani TikTok. Rekao je da se radi o pokušaju ograničavanja slobode izražavanja i da bi se dužnosnici trebali usredotočiti na reguliranje platforme.
Iako TikTok zaostaje za lajkovima u odnosu na Facebook i Instagram, njegov rast među mladima daleko nadmašuje njegove konkurente. Ipak, više od 1600 slučajeva kibernetičkog kriminala povezanih s TikTokom registrirano je u posljednjim četirima godinama u Nepalu, javljaju lokalni mediji.
Dok su YouTube i Facebook popularni među korisnicima interneta svih dobnih skupina, TikTok je vrlo popularan među mlađim dobnim skupinama s više od 80 posto korisnika društvenih medija u dobi između 16 i 24 godine koji koriste tu platformu.