Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Tech

Kako Chat GPT pomaže prilikom programiranja?

Foto: Shutterstock

Umjetna inteligencija koja stoji iza Chat GPT tehnologije ne samo što odgovara na pitanja i pomaže pri kreiranju sadržaja, već i stvara programski kod te nudi različita korisna rješenja razvojnim inženjerima.

Ušli smo u doba u kojem umjetna inteligencija ima veći utjecaj na našu svakodnevicu nego ikad prije. To posebno vrijedi za sve koji se bave poslovanjem na Internetu, jer otkad je Chat GPT lansiran u studenom 2022. godine, ne prestaju priče o njegovoj implementaciji s ciljem unaprjeđenja različitih djelatnosti.

Znamo da GPT (eng. “Generative Pre-trained Transformer”) tehnologija može kreirati tekstove i davati savjete kako sadržaj učiniti privlačnijim korisnicima te bolje optimiziranim za tražilice. Može poslužiti i kao korisnička podrška pa i u svrhu prebacivanja video sadržaja u tekstualni oblik, kao i pri generiranju fotografija.

A ono što je posebno zanimljivo je kodiranje od kojeg Chat GPT također ne bježi. Naime, ne samo što može generirati programske linije, već ova tehnologija pomaže čak i pri pojednostavljenju koda te njegovom boljem razumijevanju.

Strojno učenje u svrhu programiranja

Foto: Shutterstock

Chat GPT je ništa drugo nego umjetna inteligencija bazirana za ogromnoj količini informacija, na temelju koje uči i nudi rješenja u situacijama sličnima onima s kojima je već upoznata.

Baš zbog toga GPT je itekako koristan u svijetu programiranja, jer Internet je već pun genijalnih rješenja i ako imate bazu koja prikuplja takve kodove i u stanju ih je kasnije prilagoditi vašim potrebama, tada zaista imate šansu olakšati si posao proizvodnje kvalitetnih programerskih rješenja.

Pri korištenju Chat GPT-a u svrhu programiranja najvažnije je dati umjetnoj inteligenciji što preciznije upute o onom što tražite. Zbog toga ne može baš svatko stvarati kod putem strojnog učenja, jer potreban je itekako dobar upit kako biste dobili vrhunsko programersko rješenje koje tražite.

To znači da ovakav AI neće eliminirati posao programera, izuzetno traženih posljednjih godina, ali im može pomoći da lakše dođu do koda kojeg pokušavaju kreirati, što zlata vrijedi onim razvojnim inženjerima koji su zapeli na nekoj liniji i nikako da se pokrenu s mrtve točke.

Osim generiranja koda, posljednjih mjeseci testiranje Chat GPT tehnologije pokazuje da je prilično efikasna u traženju bugova u kodu, a može ga i pojednostavniti, što mnogo znači kod kasnijeg prilagođavanja i preinaka. 

Ovaj tip strojnog učenja u stanju vam je dati i jasna objašnjenja zašto se programski kod ponaša onako kako se ponaša. To dobro dođe početnicima, ali i onima koji su se prvi put susreli s nekom tehnologijom, u struci u kojoj se programski jezici stalno mijenjaju, zbog čega zahtijevaju konstantno učenje svih koji se njima bave.

Chat GPT u izradi web shopova

Foto: Shutterstock

Chat GPT je upotrebljiv pri kreiranju mobilnih aplikacija te može poslužiti pronalaženju rješenja vezanih uz Cloud tehnologiju, no trenutno najbolje funkcionira pri izradi web stranica, pogotovo onih na kojima se odvija e-trgovina.

Upravo zato tvrtka Shipshape koristi GPT tehnologiju pri kreiranju web trgovina, što dodatno ubrzava stvaranje kvalitetnih programskih rješenja u svrhu poboljšanja prodaje na Internetu. Sve se to odvija u pozadini neke online trgovine, pod nadzorom vrhunskih programera, na način na koji sami vlasnici online shopova ne bi bili u stanju koristiti umjetnu inteligenciju.

Shipshape je također integrirao Chat GPT u CMS web shopova koje izrađuje, kako bi njegovi klijenti lakše kreirali svoj sadržaj. Drugim riječima, administratori web shopa imaju na raspolaganju modul za kreiranje tekstova i predloške za postavljanje upita Chat GPT-u, s ciljem pisanja opisa proizvoda, blogova, kao i objava na društvenim mrežama te vođenja marketinške strategije.

Tako je sposobnost GPT tehnologije da kodira i kreira smisleni sadržaj ujedinjena na istom mjestu, a vlasnici web shopova time dobivaju moćan adut koji im definitivno može poboljšati prodajne rezultate… 

Možda će vas zanimati

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...

Tech

Bumerang je jedan od najstarijih letećih objekata koje je ljudska ruka stvorila. Svi znamo da su ih koristili Aboridžini, no malo je poznato je...