Connect with us

Hi, what are you looking for?

Tutoriali

5 koraka kako isključiti zaključavanje zaslona na računalu

kako isključiti zaključavanje zaslona

Zaključavanje zaslona jedno je od osnovnih sigurnosnih rješenja na računalima koje pomaže zaštititi vaše podatke dok ste udaljeni od uređaja. Ako vas zanima kako isključiti zaključavanje zaslona, dobra vijest je da je postupak vrlo jednostavan i može se brzo obaviti kroz postavke sustava. Bilo da koristite Windows ili macOS, uklanjanje zaključavanja zaslona omogućava vam da brže pristupite svom računalu bez potrebe za unosom lozinke nakon svake pauze.

Ljudi obično koriste zaključavanje zaslona kako bi osigurali svoje računalo od neovlaštenog pristupa, pogotovo kada rade u uredu ili javnim prostorima. Međutim, kod kuće ili na osobnom računalu, gdje vam dodatna sigurnost možda nije potrebna, možete poželjeti isključiti zaključavanje ekrana kako biste uštedjeli vrijeme i izbjegli stalne prekide.

Ako se pitate kako isključiti zaključavanje ekrana na svom računalu, postupak može varirati ovisno o sustavu koji koristite, no u nastavku ćemo vam pokazati najjednostavnije korake za obje najčešće platforme. Isključivanjem zaključavanja zaslona računala, olakšat ćete si svakodnevnu uporabu uređaja, ali ne zaboravite da time smanjujete i razinu sigurnosti, pogotovo ako vaš uređaj koristi više osoba.

muškarac upisuje korisničko ime i lozinku na laptopu

1. korak: Pristupite postavkama sustava

Da biste isključili zaključavanje zaslona računala, prvo trebate pristupiti postavkama sustava. Ovisno o operativnom sustavu koji koristite (Windows ili macOS), put do ove opcije može se malo razlikovati, no u oba slučaja prilično je jednostavan.

Za Windows korisnike: Kliknite na Start gumb u donjem lijevom kutu, zatim odaberite Postavke (ikona zupčanika). U izborniku koji se otvori, odaberite Sustav (System), a zatim Napajanje i baterija ili Zaslon i zaključavanje (Display & Lock).

Za macOS korisnike: Kliknite na Apple izbornik u gornjem lijevom kutu zaslona i odaberite System Settings (Postavke sustava). Nakon toga, pronađite opciju Lock Screen (Zaključavanje zaslona) ili Energy Saver (Štednja energije).

Pristupom ovim postavkama možete napraviti promjene koje vam omogućuju isključivanje zaključavanja ekrana.

2. korak: Promjena postavki vremena do zaključavanja zaslona

Jedan od jednostavnih načina kako isključiti zaključavanje zaslona je prilagodba vremena do njegovog automatskog uključivanja. Umjesto da zaslon zaključavate nakon nekoliko minuta, možete postaviti opciju da se zaslon nikada ne zaključava.

Windows: U odjeljku Screen & Sleep postavki, pronađite opciju “Vrijeme prije nego što se zaslon isključi” i postavite je na “Nikad” za oba stanja – kada je računalo uključeno u struju i kada radi na bateriji. Ova promjena će onemogućiti zaključavanje zaslona nakon neaktivnosti.

macOS: U odjeljku Energy Saver ili Lock Screen postavki, možete prilagoditi postavke vremena do zaključavanja zaslona. Postavite vrijeme neaktivnosti nakon kojeg se zaslon isključuje na “Nikad”, kako biste spriječili automatsko zaključavanje.

Ovo je jednostavno rješenje za one koji žele duže ili nikakvo zaključavanje zaslona računala

3. korak: Isključivanje zahtjeva za lozinkom nakon uspavljivanja (Windows)

Ako koristite Windows i želite isključiti zaključavanje zaslona nakon što se računalo probudi iz stanja mirovanja, možete promijeniti postavke vezane uz zahtjev za lozinkom. Evo kako to učiniti:

1. Otvorite Postavke i idite na Računi (Accounts).

2. Zatim kliknite na Opcije prijave (Sign-in options).

3. U odjeljku Zahtjev za prijavu (Require sign-in) odaberite opciju “Nikad” ili “Nikad kada je računalo iz mirovanja”. Alternativno, pronađite pitanje „Ako ste bili odsutni, kada bi Windows trebao ponovno zatražiti prijavu?“ i odaberite opciju „Nikad“.

Na ovaj način, čak i ako se računalo uspava, neće vas tražiti da ponovno unosite lozinku kada ga probudite.

kako isključiti zaključavanje ekrana nakon uspavljivanja laptopa

4. korak: Kako isključiti zaključavanje ekrana na macOS-u

Na macOS-u, postupak je vrlo sličan. Da biste isključili zaključavanje zaslona, slijedite ove korake:

1. Otvorite Postavke sustava (System Settings) i idite na Lock Screen.

2. U odjeljku “Zahtjev za lozinkom” (Require password), možete odabrati opciju “Nikad” ili postaviti duže vrijeme, poput 1 sata, nakon čega će sustav tražiti lozinku.

Ova postavka vam omogućuje dulje razdoblje neaktivnosti prije nego što sustav zaključa zaslon i zatraži lozinku.

5. korak: Napredne opcije i alternativne metode

Za one koji traže dublju kontrolu nad zaključavanjem zaslona računala, postoje i naprednije metode. Na primjer, u Windowsu možete koristiti Registry Editor kako biste trajno onemogućili zaključavanje zaslona. Ova metoda je preporučljiva samo za napredne korisnike.

1. Otvorite Registry Editor tako da u traku za pretragu unesete “regedit“.

2. Navigirajte do: `HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Personalization`.

3. Napravite novu vrijednost NoLockScreen i postavite je na “1”.

Oprez: Ova metoda može utjecati na funkcionalnost drugih sigurnosnih značajki sustava.

Zaključak: Kako isključiti zaključavanje zaslona i ostati siguran

Isključivanje zaključavanja zaslona računala može vam olakšati svakodnevno korištenje uređaja, pogotovo ako radite na osobnom računalu i ne trebate dodatnu sigurnosnu barijeru. No, važno je biti svjestan mogućih sigurnosnih rizika, pogotovo ako dijelite uređaj s drugima. Uvijek je preporučljivo povremeno koristiti zaključavanje zaslona kako biste zaštitili svoje podatke.

Najčešće postavljena pitanja (FAQ)

1. Kako isključiti zaključavanje zaslona ako nemam administratorske ovlasti? 

Za isključivanje zaključavanja zaslona potrebne su administratorske ovlasti na računalu. Ako nemate te ovlasti, morat ćete se obratiti administratoru sustava kako bi vam omogućio pristup postavkama ili promijenio postavke za vas.

2. Mogu li isključiti zaključavanje ekrana samo za određeno vrijeme? 

Da, na Windows i macOS sustavima možete postaviti dulje vrijeme prije nego što se zaslon zaključa, umjesto da ga potpuno isključite. Primjerice, možete postaviti zaključavanje zaslona da se aktivira tek nakon 1 ili 2 sata neaktivnosti.

3. Utječe li isključivanje zaključavanja zaslona računala na sigurnost? 

Da, isključivanje zaključavanja zaslona smanjuje sigurnost jer bilo tko može pristupiti vašem računalu bez lozinke. Preporučljivo je koristiti ovu opciju samo na osobnim računalima u sigurnim okruženjima.

4. Kako isključiti zaključavanje zaslona na prijenosnom računalu s baterijom? 

Za prijenosna računala s baterijom, možete prilagoditi postavke Napajanja i baterije u Windowsu ili macOS-u. Postavite opcije da se zaslon ne zaključava dok je uređaj na bateriji, no imajte na umu da to može povećati potrošnju baterije.

5. Mogu li isključiti zaključavanje zaslona samo kada je računalo priključeno na napajanje? 

Da, na Windows računalima možete postaviti različite postavke zaključavanja zaslona ovisno o tome koristi li računalo napajanje iz baterije ili je priključeno u struju. U Postavkama napajanja i baterije možete odabrati opciju “Nikad” za zaključavanje dok je računalo priključeno, a drugačiju postavku za rad na bateriji.

6. Što učiniti ako su postavke zaključavanja zaslona sive i ne mogu ih promijeniti? 

Ako su opcije zaključavanja zaslona onemogućene ili sive, moguće je da su te postavke zaključane od strane administratora sustava ili grupnih pravila. U tom slučaju, kontaktirajte administratora da biste omogućili promjenu postavki.

7. Može li isključivanje zaključavanja ekrana utjecati na performanse računala? 

Isključivanje zaključavanja ekrana samo po sebi ne utječe na performanse računala. Međutim, ako zaslon stalno ostaje uključen, može doći do povećane potrošnje energije, osobito na prijenosnim računalima koja rade na bateriju.

8. Kako mogu privremeno isključiti zaključavanje zaslona računala? 

Ako želite privremeno isključiti zaključavanje zaslona, možete jednostavno povećati vrijeme neaktivnosti prije nego što se zaslon zaključa. Ovo možete promijeniti u postavkama Napajanja i baterije, a kasnije vratiti na kraće vrijeme kad vam ponovno bude potrebno.

Možda će vas zanimati

Tech

Što bi se dogodilo ako uronite ruku u posudu tekućeg dušika? Bi li vam se ruka smrzla do ozeblina? Bi li se razbila čim...

Internet

Sigurno ste do sad naletjeli na neke od bizarnosti na koje je Googleovo auto naletjelo pri snimanju, a u ovom videu pogledajte kompilaciju najčudnijih...

Tech

Trebate izračunati postotak od nekog broja, a ne znate kako? Pročitajte ovaj jednostavan članak i naučite kako se računa postotak. Postotci se koriste za...

Tech

1995. godine grupa znanstvenika NASA-e napravila je testove o tome kako pojedine droge utječu na paukovu sposobnost da izgradi mrežu.

Internet

Odmah da vam kažemo – neizbježan kraj dogodio bi se iznenađujuće brzo. Ako je zapremnina prosječnog lijesa 886 litara, a prosječan volumen ljudskog tijela...

Automoto

Tvrtka Laser Power Systems razvila je automobil pogonjen nuklearnom energijom. Napokon je pronađen način koji će vašem automobilu omogućiti vječni rad bez punjenja. No...

Tech

Rudnik dijamanata Mir u Siberu jedna je od najvećih rupa u tlu koju je čovjek napravio. Duboka je 525 metara i široka 1200m. Let...

Tech

Bumerang je jedan od najstarijih letećih objekata koje je ljudska ruka stvorila. Svi znamo da su ih koristili Aboridžini, no malo je poznato je...